Արարատ Միրզոյանը կարևորել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցությունների լիարժեք վերսկսումը
21/01/2022 13:08
Հունվարի 21-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵՄ խորհրդում ֆրանսիական նախագահության ներկայացուցիչ, Ֆրանսիայի նախագահի գրասենյակի խորհրդական Իզաբել Դյումոնի և Հարավային Կովկասի ու Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի ղեկավարած պատվիրակությանը:
Արարատ Միրզոյանը շնորհավորել է Ֆրանսիային ԵՄ խորհրդում նախագահությունը ստանձնելու կապակցությամբ՝ համոզմունք հայտնելով, որ այն արդյունավետ կլինի, և կնպաստի Հարավային Կովկասում կայնության և անվտանգության հաստատմանը: Կարևորվել է նաև Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերության հետագա զարգացումը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրներին: Այս համատեքստում շեշտվել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների անհապաղ հայրենադարձումը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել հայ-ադրբեջանական սահմանին անվտանգության և կայունության մակարդակը բարձրացնելու ուղղությամբ քայլերի ձեռնարկման վերաբերյալ: Այս առումով, նախարար Միրզոյանը կարևորել է Սոչիի եռակողմ հայատարարությամբ ամրագրված և Եվրոպական խորհրդի նախագահի միջնորդությամբ բրյուսելյան հանդիպման արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացումը: Ընդգծվել է նաև հրադադարի ռեժիմի լիակատար պահպանման, ինչպես նաև՝ Ադրբեջանի բարձր ղեկավարության կողմից ռազմատենչ հռետորաբանությունից հրաժարվելու անհրաժեշտությունը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը կարևորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ և տևական կարգավորման շուրջ բանակցությունների լիարժեք վերսկսումը:

Арарат Мирзоян отметил важность полноценного возобновления переговоров по урегулированию нагорно-карабахского конфликта
21/01/2022 15:02
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 21 января принял делегацию во главе с представителем председательства Франции в Совете ЕС, советником офиса президента Франции Изабель Дюмон и специальным представителем ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клааром, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Арарат Мирзоян поздравил Францию в связи с вступлением в председательство в Совете ЕС, выразив уверенность, что оно будет эффективным и способствует установлению стабильности и безопасности на Южном Кавказе. Была отмечена важность дальнейшего развития сотрудничества Армения-ЕС.
В ходе встречи были затронуты гуманитарные проблемы, возникшие в результате 44-дневной войны. В данном контексте была подчеркнута необходимость скорейшего возвращения удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и гражданских заложников.
Собеседники обменялись мнениями относительно шагов по повышению уровня безопасности и стабильности на армяно-азербайджанской границе. Арарат Мирзоян подчеркнул важность реализации договоренностей, закрепленных в трехстороннем Сочинском заявлении и достигнутых по результатам встречи в Брюсселе, организованной при посредничестве председателя Европейского совета. Была подчеркнута необходимость полноценного соблюдения режима прекращения огня, а также отказа от воинственной риторики со стороны высшего руководства Азербайджана.
Глава МИД Армении отметил важность полноценного возобновления переговоров по всеобъемлющему и долгосрочному урегулированию нагорно-карабахского конфликта под мандатом сопредседательства Минской группы ОБСЕ.