Պետքարտուղարությունը կարգադրել է ԱՄՆ պետական ​​ծառայողների ընտանիքների անդամներին լքել Ուկրաինան
Պետդեպարտամենտը թույլ է տվել Կիևում ԱՄՆ դեսպանատնից հեռանալ ԱՄՆ կառավարության աշխատակիցներին և նրանց ընտանիքի անդամների պարտադիր հեռանալը։
«Հունվարի 24-ին ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը թույլատրեց ԱՄՆ կառավարության աշխատակիցների կամավոր մեկնումը («լիազորված մեկնում») և հրամայեց Կիևում դեսպանատնից հեռանալ ԱՄՆ կառավարության աշխատակիցների ընտանիքի անդամներին («պարտադիր մեկնում»)», - ասված է Ուկրաինայում ԱՄՆ դեսպանատան հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ Պետդեպարտամենտը որոշել է թույլ տալ մեկնումը «որպես հատուկ նախազգուշացում՝ երկիրը ապակայունացնելու և Ուկրաինայի քաղաքացիների և Ուկրաինա այցելող կամ Ուկրաինայում բնակվող այլ քաղաքացիների անվտանգությունը խաթարելու Ռուսաստանի շարունակական ջանքերի պատճառով»։

Госдеп обязал членов семей госслужащих США покинуть Украину
Государственный департамент разрешил отъезд государственных служащих США и обязательный выезд членов их семей из посольства США в Киеве.
«24 января Государственный департамент США дал разрешение на добровольный отъезд («санкционированный отъезд») государственных служащих США и приказал уехать членам семей («обязательный отъезд») государственных служащих США из посольства в Киеве», - говорится в сообщении посольства США на Украине.
Отмечается, что Госдепартамент принял решение разрешить выезд из дипломатической миссии на Украине, «как особое предостережение из-за постоянных усилий России по дестабилизации страны и подрыву безопасности граждан Украины и других лиц, посещающих Украину или проживающих в Украине».