Իշխանության ներկայացուցիչները չեն բարձրաձայնում, որ ՌԴ-ն մեր ռազմավարական դաշնակիցն է, բայց գնում են Ռուսաստան և, Փաշինյանի բառապաշարով ասեմ, «կոշիկ են լիզում»․ Վանեցյան
«Крым наш» արտահայտությունը իշխանությունները շատ «գեղեցիկ» ձևով մանիպուլացրին, ռուս հեռուստամեկնաբան Վլադիմիր Սոլովյովին տված հարցազրույցներից մեկում իր հնչեցրած արտահայտությունը մեկնաբանելիս 24 TV-ի «Մերձքաղաքական զրույց» հաղորդման շրջանակում ասել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը:
Նա ներկայացրել է իր դիրքորոշումը՝ Արցախի ինքնորոշման իրավունքի իրացման համար պայքարողը չի կարող դեմ լինել Ղրիմում բնակվող ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացմանը։
«Մենք ունենք Արցախի հարց։ 30 տարի պայքարել ենք Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն իրացնելու համար։ Բայց դնենք ամեն ինչ մի կողմ․ ռեֆերենդում է անցկացվել, որի արդյունքում Ղրիմի բնակչության 90 տոկոսից ավելին իր ցանկությունն է հայտնել միավորվել ՌԴ հետ։ Շատ լավ հասկանում եմ՝ ինչ է գեոպոլիտիկան, ինչ է մեծ քաղաքականությունը, բայց եթե մենք ուզում ենք, որպեսզի իրացվի Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, իրավունք ունե՞նք դեմ խոսելու Ղրիմում բնակվող ժողովրդի ինքնորոշման իրացման դեմ», - ասել է Արթուր Վանեցյանը։
Նա նաև նշել է՝ Հայաստանի հասարակությունը մեծ ակնկալիքներ ունի ռազմավարական դաշնակցից, սակայն կարևոր է փոխադարձության սկզբունքը։
«Մեծից փոքր պահանջում են, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը մեզ զենք պետք է տա, պետք է պաշտպանի, տնտեսապես օգնի, մեր ապրանքները պետք է անարգել գնան Ռուսաստան, վաճառվեն և այլն։ Իսկ մենք ի՞նչ պետք է անենք, եթե 44-օրյա պատերազմի ժամանակ, բացի Ռուսաստանից, որևէ այլ պետություն, բացառությամբ Ֆրանսիայի մեկ-երկու հայտարարության, մեր կողքին չկանգնեց։ Պատերազմից հետո Արցախի բնակչության անվտանգությունն ապահովում են ռուս խաղաղապահները, մեր սահմանները պահում են ռուսները», - ասել է Արթուր Վանեցյանը։
Նա հավելել է, որ Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու անկախությունն իր համար անսակարկելի արժեքներ են, բայց գտնում է նաև, որ Ռուսաստանի հետ լավ հարաբերությունների մասին խոսելն ամոթ չէ․ չպետք է մոռանալ, որ Հայաստանի ռազմավարական դաշնակիցը Ռուսաստանն է։
«Իսկ այն մարդիկ, որոնք չեն բարձրաձայնում դրա մասին, խոսքս հենց գործող իշխանությունների մասին է, բայց գնում են Ռուսաստան և ամենափոքր չինովնիկից մինչև ամենաբարձր չինովնիկ, որտեղ կարողանում են հասնել, Նիկոլ Փաշինյանի բառապաշարով արտահայտվեմ՝ կոշիկ են լիզում, իսկ երբ գալիս են այստեղ, ասում են՝ մե՛նք, մե՛նք ․․․ Եկեք ազնիվ լինենք և չամաչենք խոսել այն ամենի մասին, ինչի մասին խոսում ենք փակ սենյակներում, ոչ հրապարակային», - շեշտել է Արթուր Վանեցյանը։

Представители власти не говорят о том, что РФ наш стратегический союзник, но едут в Россию и, как говорит Никол Пашинян, «лижут сапоги» – Артур Ванецян
24/01/2022 13:13
Властям в очень «красивой» форме удалась манипуляция с моим заявлением «Крым наш», сказал руководитель парламентской фракции «Честь имею» Артур Ванецян в эфире передачи «Околополитическая беседа» 24 TV, комментируя озвученное им высказывание в интервью российскому телеведущему Владимиру Соловьеву.
Он представил свою позицию, отметив, что ведущий борьбу за самоопределение Арцаха не может выступать против реализации права на самоопределение живущего в Крыму народа.
«У нас есть вопрос Арцаха. Мы 30 лет боролись за реализацию права народа Арцаха на самоопределение. Но отложим все это в сторону: проведен референдум, в результате которого более 90% населения Крыма выразило волю объединиться с РФ. Я очень хорошо понимаю, что такое геополитика, что значит большая политика, но если мы хотим, чтобы право народа Арцаха на самоопределение было реализовано, то имеем ли мы право выступать против права жителей Крыма на самоопределение?» - сказал Артур Ванецян.
Он также отметил, что общество Армении связывает большие ожидания со стратегическим союзником, однако здесь важен принцип взаимности.
«Все требуют, чтобы Российская Федерация дала нам оружие, должна защитила нас, помогала экономически, чтобы наши товары беспрепятственно экспортировались, продавались в Россию и т.д. А мы что должны делать, если во время 44-дневной войны, кроме России, ни одно другое государство, за исключением одного-двух заявлений, не поддержало нас? Безопасность народа Арцаха после войны обеспечивают российские миротворцы, наши границы защищают русские», - сказал Артур Ванецян.
Он добавил, что суверенитет и независимость Армении являются для него ценностями, которые не подлежат торгу, но вместе с тем он считает, что говорить о хороших отношениях с Россией не стыдно: не нужно забывать, что Армения – стратегический союзник России.
«А те люди, которые не говорят об этом, речь идет именно о действующей власти, едут в Россию и, как говорит Никол Пашинян, лижут сопоги всем – от чиновников самого низкого ранга до самых высокопоставленных, а когда приезжают сюда, то только и говорят – мы, мы… Давайте будем честными и не будем стесняться говорить обо всем, о чем говорим за закрытыми дверями, непублично», - отметил Артур Ванецян.