«Ժողովուրդ». Ինչով է զբաղվելու Արման Թաթոյանը
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Երեկ խորհրդարանում 68 կողմ ձայնով Մարդու իրավունքների պաշտպան ընտրվեց Քրիստինե Գրիգորյանը: Այս ֆոնին զուգահեռ «Ժողովուրդ» օրաթերթը փորձեց Մարդու իրավունքների ներկայիս պաշտպան Արման Թաթոյանից պարզել, թե նա պաշտոնավարման ավարտից հետո ինչով է զբաղվելու: Բանն այն է, որ, մեր տեղեկությունների համաձայն, նա պատրաստվում է առաջիկայում նշանակվել Ամերիկյան համալսարանի դեկանի պաշտոնում:
Եվ մեկնաբանության համար մենք դիմեցինք Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակ, որտեղից հայտնեցին. «Այս պահին նման հարց չկա»: Հավելենք, որ գործող օմբուդսմեն Արման Թաթոյանի պաշտոնավարման ժամկետը լրանում է փետրվարի 23-ին։ Նա մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնը ստանձնել էր 2016 թվականի փետրվարի 23-ին։
Ըստ օրենքի՝ նոր պաշտպանն իր պարտականությունների կատարմանն անցնում է Ազգային ժողովում երդման արարողությունից հետո՝ նախորդ ՄԻՊ-ի պաշտոնավարման ժամկետի ավարտման հաջորդ օրը: Քրիստինե Գրիգորյանի թեկնածությունը իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունն էր առաջադրել: Իշխանականները համարում են, որ Գրիգորյանը պրոֆեսիոնալ է և համապատասխանում է այդ պաշտոնին, սակայն ընդգծենք՝ նա ընտրվեց միայն իշխանական պատգամավորների ձայների շնորհիվ, ընդդիմությունը չքվեարկեց»։

«Жоховурд»: Чем будет заниматься Арман Татоян
Газета «Жоховурд» пишет, что вчера в парламенте 68 голосами «за» омбудсменом Армении избрана Кристине Григорян. На этом фоне издание попыталось выяснить у нынешнего Защитника прав человека Армана Татояна, чем он собирается заниматься после ухода с должности.
«Дело в том, что по нашим сведениям, в ближайшее время он буден назначен на должность декана в Американском университете Армении. Мы обратились для комментариев в офис омбудсмена Армении, где нам сообщили, что "на данный момент такого вопроса нет".
Добавим, что срок полномочий Армана Татояна завершается 23 февраля. Он вступил в должность Защитника прав человека  23 февраля 2016 года.
Согласно закону, новый омбудсмен переходит к исполнению своих обязанностей после принесения клятвы в Национальном Собрании, на следующий день после завершения срока полномочий прежнего Защитника прав человека. Кандидатура Кристине Григорян была выдвинута фракцией «Гражданский договор». Власти считают, что Григорян – профессионал и соответствует этой должности, однако подчеркнем, что она избрана благодаря голосам правящей фракции, оппозиция не участвовала в голосовании», - пишет газета.