«Հրապարակ»․ Երևանի ընտրություններին արդեն սկսել են պատրաստվել․ քաղաքապետի գլխավոր հավակնորդ Տիգրան Ավինյանի առջև կանաչ լույս է վառվել
26/01/2022 09:08
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Երևանի քաղաքապետի պաշտոնից Հայկ Մարությանին հեռացնելուց հետո այդ պաշտոնի գլխավոր հավակնորդ, նախկին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի առջև կանաչ լույս են վառել՝ կադրային քաղաքականությամբ և այլ քայլերով նախապատրաստվելու Երևանի ավագանու ընտրություններին, որոնք, դեռ պարզ չէ՝ կլինեն հերթակա՞ն, թե՞ արտահերթ։ Իշխանությունը հասկանում է, որ Երևանում հաղթելու համար շատ ջանքեր կպահանջվեն, ուստի պետք է այսօրվանից սկսել պատրաստվել դրան։
Ավինյանին, ըստ այդմ, քարտ բլանշ են տվել՝ նշանակումներ անել, ոմանց աջակցել, ոմանց ընդառաջել և պայմանավորվածություններ ձեռք բերել, որ ընտրությունների ժամանակ ձայներ բերեն ՔՊ-ին։ Սակայն պարզվել է, որ առաջին հայացքից մեղմ ու կառավարելի Հրաչյա Սարգսյանը, որին քաղաքապետ դարձրին Մարությանից ազատվելու համար, այդքան էլ հեշտ չի տեղավորվում այս ծրագրի շրջանակում։ Նա սկսել է հակադրվել Ավինյանին, բոյկոտել նրա ուղարկած կադրերին և որոշ հարցերում ընդդիմանալ։
ՔՊ-ական շրջանակում կա նաև կարծիք, որ սա կարող է հենց Նիկոլ Փաշինյանի մարտավարությունը լինել՝ մի կողմից Ավինյանին հրահանգել քայլեր անել և վերահսկել Երևանը, մյուս կողմից՝ Հրաչյա Սարգսյանին ներշնչել, որ ինքն է միակ որոշողը։ «Բաժանիր, որ տիրես» սկզբունքն աշխատող սկզբունք է։ Մեզ պատմեցին, որ Սարգսյանը Ավինյանի ներկայացրած կադրերից մի քանիսին մերժել է՝ նշելով, որ թեկնածուները չեն համապատասխանում պաշտոնի պահանջներին»։

«Грапарак»: Власти начали готовиться к выборам в Совет старейшин Еревана
После отстранения от должности мэра Еревана Айка Марутяна перед главным претендентом на эту должность, бывшим вице-премьером Тиграном Авиняном зажегся зеленый свет для подготовки за счет кадровой политики и других шагов к выборам Совета старейшин Еревана, которые пока неясно будут очередными или внеочередными, пишет газета «Грапарак».
Власти понимают, что для победы в Ереване потребуется немало усилий, поэтому нужно готовиться с сегодняшнего дня.
«Посему Авиняну дали карт-бланш на назначения, поддержку кого-то, достижение договоренности с кем-то о привлечении голосов за «Гражданский договор». Однако выяснилось, что Грачья Саркисян, которого сделали мэром, чтобы избавиться от Марутяна, не очень вписывается в эту программу. Он начал  после противиться Авиняну, бойкотировать предложенных им кадров и противостоять в некоторых вопросах.
В «Гражданском договоре» считают, что это может быть тактикой Никола Пашиняна – с одной стороны поручил Авиняну предпринять шаги и контролировать Совет старейшин Еревана, а с другой – внушил Грачья Саркисяну, что он единственный, кто принимает решения. Работает принцип «разделяй и властвуй». Нам рассказали, что Саркисян отказал нескольким кадрам Авиняна, отметив, что они не соответствуют требованиям должности», - пишет газета.