ՊՆ-ն հաստատել է, որ նոյեմբերի 12-ից զինծառայող է անհետացել. հարուցվել է քրեական գործ
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանի գրավոր հարցմանն ի պատասխան՝ հաստատել է, որ զինծառայող է անհետացել:
«Մեկ է՝ մի բան լավ չեմ հասկանում։ Նոյեմբերի 12-ին Նախիջևանի հետ սահմանագծին պայմանագրային զինծառայող է անհետանում (Վահե Մանուկյան)։ ՊՆ-ն այդ մասին որևէ տեղեկություն չի հայտնում։ Ես այդ մասին իմանում եմ Վայոց ձոր կատարած մարզային այցի ժամանակ, այն էլ լրիվ պատահական խոսակցությունից։
Գրություն եմ ուղարկում ՊՆ, երկրորդ փորձից ՊՆ-ն հաստատում է։ Գրություն եմ ուղարկել նաև Քննչական ծառայություն, որտեղից հայտնել են, որ քրեական գործ է հարուցվել ՔՕ-ի 361 հոդվածի 1-ին մասով՝ Դասալքությունը՝ զինվորական ծառայությունից վերջնականապես խուսափելու նպատակով զորամասը կամ ծառայության վայրն ինքնակամ թողնելը, ինչպես նաև նույն նպատակով ծառայության չներկայանալը», - այս մասին ֆեյսբույան իր էջում գրել է Աբրահմյանը՝ նշելով, թե փորձում է վերլուծել զինծառայողի դրդապատճառները. լրիվ խճճված պատմություն է։
«Պայմանագրային ծառայող է, հերթափոխից հետո իջնելու էր ու 3-ամյա պայմանագրի ժամկետն ավարտվում էր։ Վերջինիս կինը իմ հետ հեռախոսազրույցում նշում է, որ նպատակ են ունեցել ևս մեկ 3-ամյա պայմանագիր կնքել։
Դիրքում, կարծես թե, միջադեպ՝ ոչ կանոնադրական հարաբերությունների խախտում չի եղել։ Այսինքն՝ ծառայության հետ կապված խնդիր, կարծես թե, չի եղել։ Միայն հայտնի է, որ ընկերոջը «վեշ» է եկել, վերջինիս ոտքը վնասված է եղել և խնդրել է Վահե Մանուկյանին իջնել ու վերցնել։
Վահե Մանուկյանն իջել է, այդ ընթացքում եղել հարևան հայկական դիրքում, որից հետո իր դիրք վերադառնալուց հետո անհետացել է։
Կորած զինծառայողը ամուսնացած է, ունի երեք երեխա ու նրա դիրքը թողնելու ու որևէ տեղ փախնելու դրդապատճառը չեմ տեսնում։
Ուշագրավ է, որ զինծառայողին վտանգավոր՝ միջդիրքային հատվածում առևանգելու վարկածը չի դիտարկվում, այդպես եմ հասկանում ՊՆ-ից և Քննչականից եկող գրություններից։
Դժվար է ասել, թե իրականում ինչ է պատահել, բայց այս միջադեպի հետ կապված տարօրինակ հանգամանքները չափից շատ են։
Հուսով եմ, որ այս գործի մանրամասները շուտափույթ կպարզվեն, իսկ զինծառայողի գտնվելու վայրն ու անհետանալու հանգամանքները կպարզվի», - նշել է ընդդիմադիր պատգամավորը:

Минобороны Армении подтвердило, что 12 ноября пропал военнослужащий: возбуждено уголовное дело
Министерство обороны Армении в ответ на запрос депутата фракции «Честь имею» Тиграна Абрамяна подтвердило информацию о пропаже военнослужащего.
«Все равно, не могу понять одного. 12 ноября на границе с Нахичеваном пропал военнослужащий-контрактник (Ваге Манукян). Министерство обороны ничего не сообщает об этом. Я узнаю об этом во время визита в Вайоц Дзор, причем в случайном разговоре.
Направляю запрос в Минобороны, со второй попытки министерство обороны подтверждает. Отправил письмо также в Следственный комитет, откуда сообщили, что возбуждено уголовное дело по части 1 статье 361 Уголовного кодекса Армении – дезертирство – самовольное оставление воинской части или места военной службы в целях уклонения от прохождения военной службы, а равно неявка в тех же целях на службу», - написал на своей странице в Facebook Тигран Абрамян.
Он отметил, что пытается проанализировать мотивы поведения военнослужащего: абсолютно запутанная история.
«Военнослужащий контрактной службы должен был спуститься после дежурства, и срок контракта заканчивался через 3 месяца. Супруга последнего в телефонном разговоре со мной отметила, что он хотел заключить контракт еще на 3 года.
Инцидента на позиции, вроде, не было, нарушения неуставных отношений тоже. То есть, проблем со службой, кажется, не было. Известно только, что его друг получил «посылку», и поскольку у него была повреждена нога, попросил Ваге Манукяна спуститься и взять.
Ваге Манукян спустился, за это время побывал на соседней армянской позиции, после чего пропал во время возвращения на свою позицию.
Пропавший военнослужащий женат, имеет трех детей, и я не вижу причин, чтобы он оставил позицию и убежал куда-то.
Примечательно, что версия похищения военнослужащего на опасном, межпозиционном участке не рассматривается, как я понял из писем Минобороны и Следственного комитета.
Трудно сказать, что произошло в действительности, но в связи с этим инцидентом слишком много странных обстоятельств.
Надеюсь, что подробности этого дела будут раскрыты скорейшим образом, а местонахождение военнослужащего и обстоятельства пропажи выяснены», - отметил оппозиционный депутат.