Թող Ալեն Սիմոնյանի ծառայողական շքեղ մեքենան վաճառեն, տեղահանված արցախցիներին տրվող աջակցությունը մեծացնեն. իրավապաշտպան
27/01/2022 17:43
Պետության պարտավորությունն է ապահովելու Արցախից տեղահանվածների կեցությունը։ Թող ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի ծառայողական շքեղ մեքենան վաճառեն, արցախցիներին տրվող դրամական աջակցությունը մեծացնեն կամ, թող այլ տարբերակ գտնեն, բայց ինչ-որ բան անպայման անեն, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց իրավապաշտպան Ժաննա Ալեքսանյանը՝ անդրադառնալով տեղահանվածների մասնակցությամբ այսօր կառավարության շենքի առջև բողոքի հերթական ակցիային, որի ընթացքում տեղահանված հադրութցիները պատրաստակամություն էին հայտնում ստորագրելու և հրաժարվելու իրենց տրվող 20 հազար դրամ օգնությունից։
«Չգիտեմ՝ ինչ կարող է անել ՀՀ կառավարությունը, բայց որ առաջնահերթության կարգով պետք է օգնի ամեն ինչ կորցրած, զոհված հարազատներ ունեցող արցախցիներին, կասկածից վեր է»,-նշեց նա:
Ալեքսանյանի խոսքով՝ մարդկանց տրվող 20 հազար դրամներն ուղղակի ծիծաղելի են։
«Պետությունը պետք է լրջորեն մտածի նրանց մասին, ոչ թե մատների արանքով նայի այդ մարդկանց խնդիրներին։ Տեղահանված արցախցիները պետք է ապահովվեն նվազագույն պայմաններով, բայց նվազագույնն այն չէ, ինչ արվել է մինչև հիմա։
Այդ մարդիկ ՀՀ իշխանությունների մեղքով են տեղահանվել, պատերազմում նրանց պարտության հետևանքով են ամեն ինչ կորցրել։ Իսկ եթե ՀՀ իշխանությունները պարտվել են, ապա պարտավոր են հոգալ տուն, ունեցվածք և ամեն ինչ կորցրած մարդկանց կարիքները, մինիմալ պայմաններ ստեղծել, որպեսզի նրանք կարողանան ապրել։ Պետք է հարգել այդ մարդկանց և կատարել նրանց առջև ունեցած պարտավորությունները»,- նշեց իրավապաշտպանը։

Пусть продадут роскошную служебную машину Алена Симоняна и увеличат предоставляемую арцахцам финансовую помощь – правозащитник
27/01/2022 18:38
Обеспечение условий жизни вынужденных переселенцев – обязанность государства. Пусть продадут роскошную служебную машину спикера парламента Алена Симоняна и увеличат предоставляемую арцахцам финансовую помощь или пусть найдут другой вариант, но обязательно сделают что-то, заявила в беседе с корреспондентом Aysor.am правозащитник Жанна Алексанян, касаясь сегодняшней акции протеста перед зданием правительства вынужденных переселенцев из Арцаха.
«Не знаю, что может сделать правительство Армении, но то, что в порядке первоочередности должно помочь потерявшим все и имеющим погибших родственников арцахцам – вне всякого сомнения», - отметила она.
По словам Алексанян, предоставляемая людям помощь в размере 20 тысяч драмов – просто смешная.
«Государство должно серьезно подумать об этих людях, а не смотреть сквозь пальцы на их проблемы. Выселенные арцахцы должны быть обеспечены минимальными условиями, но минимальные условия – не то, что делалось до сих пор.
Эти люди вынуждены были покинуть свои дома по вине властей, потеряли все в результате их поражения. А если власти Армении проиграли, то обязаны позаботиться о нуждах потерявших дома, имущество и все людях, создать для них минимальные условия жизни. Этих людей нужно уважать и выполнять свои обязательства перед ними», - отметила Жанна Алексанян.
Напомним, вынужденные переселенцы из Арцаха заявили сегодня в ходе акции протеста, что готовы написать заявление и отказаться от этой помощи в 20 тысяч драмов.