Հիվանդների միայն 6 տոկոսն է, որ կարիք ունի հոսպիտալացման. մանրամասներ` Հայաստանում կորոնավիրուսային իրավիճակից
27/01/2022 12:05
Կառավարության այսօրվա նիստում ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը ներկայացրեց կորոնավիրուսային իրավիճակը Հայաստանում` նշելով, որ նկատվում է «Օմիկրոն» շտամով հիվանդացության կտրուկ աճ:
Հայաստանում գրանցվել է կորոնավիրուսի 2556 նոր դեպք, իրականացվել է 7407 թեստավորում, գրանցվել է մահվան երկու դեպք:
Նախարարի խոսքով` հիվանդների միայն 6 տոկոսն է, որ կարիք ունի հոսպիտալացման, ինչը միակ լավ լուրն է:
«Առաջիկայում ունենք արդեն իսկ հստակ հիվանդանոցային կարողությունների` մահճակալների ծավալման պլանը, այս պահին դեռ այն ամբողջովին չենք գործարկել, ներկայում 6 բժշկական կենտրոն է ընդգրկված կորոնավիրուսի բուժման մեջ», - ասաց Ավանեսյանը:
Նա նշեց, որ Հայաստանում շարունակում են ակտիվորեն պատվաստվել կորոնավիրուսի դեմ. առաջին դեղաչափ արդեն ստացել է քաղաքացիների 45,3 տոկոսը, երկրորդ դեղաչափը` 37 տոկոսը:
Նախարարը վստահեցրեց` պատվաստված քաղաքացիները հիվանդությունը տանում են հիմնականում ասիմպտոմ կամ սիմպտոմները թեթև են ու հարբուխի նշաններ են:
Ավանեսյանն ասաց, որ Հայաստանն ապահովված է պատվաստանյութերի բավարար պաշարով. կան բոլոր տեսակի պատվաստանյութերը, իսկ «Pfizer»-ն առաջիկայում կլինի Հայաստանում:
Հայաստանում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստվում են հիմնականում 35-ից 60 տարեկանները, 65+ քաղաքացիների պատվաստումներն 18-19 տոկոս է, ինչը մտահոգիչ է, քանի որ նրանք են գտնվում ռիսկի խմբում:
Կան պատվաստումներ նաև մինչև 18 տարեկան երեխաների շրջանում. 12-ից 17 տարեկանների շրջանում արդեն պատվաստվել է 1675 հոգի, որոնք ստացել են առաջին դեղաչափը, իսկ 2-րդ դեղաչափը ստացել է 1000 հոգի:

Только 6 процентов больных нуждаются в госпитализации – Анаит Аванесян о ситуации с коронавирусом в Армении
27/01/2022 13:34
Министр здравоохранения Анаит Аванесян представила сегодня на заседании правительства ситуацию с коронавирусом в Армении, отметив, что отмечается резкий рост заболеваемости штаммом «Омикрон».
В Армении подтверждено 2556 новых случаев заражения, проведено 7407 тестирований, зарегистрировано два случая смерти от COVID-19.
По словам министра, только 6 процентов больных нуждаются в госпитализации.
«У нас уже есть четкие больничные мощности на будущее, план развертывания больничных коек. На данный момент он не реализован полностью, лечением коронавируса занимаются 6 медицинских центров», - сказала она.
Министр отметила, что в Армении продолжается процесс вакцинации: первую дозу получили 45,3% граждан, а вторую – 37%.
Анаит Аванесян заверила, что у вакцинированных граждан болезнь проходит в основном бессимптомно или в легкой форме с симптомами насморка.
Министр также отметила, что Армения обеспечена достаточным запасом вакцин: в республике есть все виды вакцин, а «Pfizer» будет доставлен в ближайшее время.
Аванесян сооббщила, что вакцинация активно проходит в Вайоц Дзоре, Араратской области, а также в Ереване.