Հայաստանին կտրամադրվի 1 մլն 719 հազար ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհ
Կառավարության այսօրվա նիստին ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը ներկայացրեց «Հայաստանի Հանրապետության և Եվրասիական զարգացման բանկի միջև Կայունացման և զարգացման եվրասիական հիմնադրամի միջոցներից «Էներգաարդյունավետ տարածաշրջաններ. հասարակական շենքերում էներգախնայողության բարձրացման մեխանիզմների գործարկում և աջակցություն «կանաչ էներգետիկայի» զարգացմանը» ծրագրի ֆինանսավորման համար դրամաշնորհի տրամադրման մասին» համաձայնագրի ստորագրման առաջարկությանը hավանություն տալու մասին նախագիծը:
Ըստ այդմ, Եվրասիական զարգացման բանկի միջև Կայունացման և զարգացման եվրասիական հիմնադրամի միջոցներից Հայասանին կտրամադրվի 1 միլիոն 719 հազար ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհ:
Նախարարն ասաց, թե ծրագրի նպատակն է հասարակական շենքերում էներգախնայողության մակարդակի բարձրացումը:
Սանոսյանի խոսքով՝ ծրագրով 5-6 ուղղությամբ աշխատանքներ են իրականացվելու:
«Ծրագրով նախատեսվում է մոտ 20 շենքում՝ պետական ու համայնքնային պատկանելիության, էներգախնայողության մակարդակի աճի մոտ 50 տոկոսով ծրագրեր իրականացնել, որոնք կբերի 50 տոկոսով խնայողության, առնվազն տարեկան 3000 մեգավատտ-ժամ էլեկտրաէներգիայի խնայողության ու տարեկսն 700 տոննա ածխաթթու գազի արտանետման ցուցանիշների նվազեցման», - մանրամասնեց Գնել Սանոսյանը:
Ծրագրի իրականացման ժամկետը 2 տարի է, սակայն եթե չկարողանան երկու տարում ծրագիրն ավարտել, ժամկետը ավելացնելու հնարավորություն կա:

Армении будет предоставлен грант в размере 1 млн. 719 тысяч долларов США
Министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян представил сегодня на заседании правительства проект подписания соглашения о между Республикой Армения и Евразийским банком развития о предоставлении грантового финансирования для программы «Энергоэффективные регионы: задействование механизмов повышения энергосбережения в общественных зданиях и содействие развитию "зеленой энергетики"».
Таким образом, из средств Евразийского фонда стабилизации и развития Армении будет предоставлен грант в размере 1 млн. 719 тысяч долларов США.
По словам Саносяна, цель программы в повышении энергосбережения в общественных зданиях. В рамках программы будут проводиться работы по 5-6 направлениях.
Предусматривается реализация мероприятий для повышения уровня энергосбережения на 50% в 20 государственных и муниципальных зданиях, что поможет сэкономить около 3000 мегаватт-час электричества в год и снизить показатель выброса углекислого газа на 700 тонн в год.
Срок реализации программы составляет 2 года, однако если программа не будет завершена за два года, есть возможность продления срока.