Պարտությունից պարտավոր ենք դասեր քաղել. արհավիրքը, որ եղել է մեր հետ, մեծ ինքնախաբեության արդյունք է. Արարատ Միրզոյան
28/01/2022 09:39
44-օրյա պատերազմի պարտությունից պարտավոր ենք դասեր քաղել, Եռաբլուրում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը:
«Մենք պարտավոր ենք զբաղվել մեր պաշտպանական հզորությունների ավելացմամբ, բանակի առողջացմամբ ու վերակենդանացմամբ, ինչպես նաև՝ մնացած բոլոր պետական ինստիտուտների, որևէ պետություն այլ այլընտրանք չի կարող ունենալ», - ասաց նա:
Դիտարկմանը՝ այն արտաքին քաղաքականությունը, որը որդեգրել է այսօրվա իշխանությունը, ընդդիմության տեսակետով «պղծում է Եռաբլուրը», ՀՀ ԱԳ նախարարն արձագանքեց. «Ես չեմ ուզում մեկնաբանել ընդդիմութան զանազան հարցերով տեսակետները, բայց խնդրում եմ՝ ընդդիմությունից հետաքրքրվեք՝ ինչպես է եղել, որ 1990-ականների վերջերից որևէ տարի գրեթե չի եղել, երբ հայ-թուրքական երկխոսության ուղղությամբ որևէ բանակցություն, քննարկում, նամակագրություն, կոնտակտ չլինի, այնպես որ՝ այդ հեքիաթները դրեք մի կողմ: Բավական է ապրել խաբկանքի մեջ, այն արհավիրքը, որ եղել է մեր հետ, մեծ ինքնախաբեության արդյունք է, պետք է ուղիղ առերեսվել իրականությանը, ուղիղ խոսել, ոչինչ չթաքցնել»:
Արարատ Միրզոյանը նշեց, թե պետք չէ գնալ ու բանակցել մի բան, հետո գալ ու հայտարարել բոլորովին ուրիշ բան:
«Ինչ ես բանակցում եմ, Ազգային ժողովի հարցուպատասխանի ժամանակ շատ ուղիղ ասում եմ, որևէ գաղտնի բան չկա, ամեն ինչ հրապարակային է», - վստահեցրեց ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Անդրադառնալով մեկ այլ դիտարկման, թե զոհվածների ծնողները հայտարարում են՝ «մեր երեխաներին սպանած թուրքի հետ ո՞նց ենք բարեկամություն անելու», Արարատ Միրզոյանն ասաց, թե կան բազմաթիվ հարցեր, որոնց պատասխանները պետք է քննարկվեն ու տրվեն:
«Ես ուզում եմ ասել, որ մենք ունենք համազգային կարմիր գծեր, որոնք որևէ կերպ պետք չի անցնել, մյուս կողմից, մենք առաջին ու վերջին ժողովուրդը չենք, ցավոք սրտի, որ հարևան պետության հետ ունեցել է շատ երկար հսկամարտություն», - նշեց նա:
Միրզոյանն ընդգծեց՝ տրամադրված են տարածշրջանում կայուն ու երկարատև խաղաղություն կառուցելուն:
«Մշտապես հիշելով ու պատվելով զոհվածների հիշատակը, անընդհատ մտածելով նաև զոհվածների հարազատների, ծնողների նուրբ զգացմունքների մասին, միևնոււյն ժամանակ, պարտավորություն պիտի զգանք նույն այդ զոհվածների հիշատակի համար, որովհետև նրանք զոհվել են, որ մյուսները ապրեն», - հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարարը:

Арарат Мирзоян: Мы обязаны извлечь уроки из поражения, произошедшая с нами катастрофа – результат большого самообмана
Мы обязаны извлечь уроки из поражения в 44-дневной войне, заявил сегодня журналистам министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в военном пантеоне «Ераблур».
«Мы обязаны заниматься усилением нашей оборонной мощи, оздоровлением и восстановлением армии, а также всех остальных государственных институтов, поскольку у государства не может быть другой альтернативы», - сказал он.
На замечание, что проводимая сегодняшними властями политика, по мнению оппозиции, «оскверняет Ераблур», глава МИД ответил: «Я не хочу комментировать точку зрения оппозиции по различным вопросам, но прошу, поинтересуйтесь у оппозиции, как получилось, что начиная с конца 1990-х не было ни года, когда не велись бы переговоры, обсуждения, переписка по армяно-турецкому диалогу, посему отложите в сторону эти сказки. Хватит жить в иллюзиях, произошедшая с нами катастрофа – результат большого самообмана. Нужно смотреть в глаза реальности, говорить прямо, ничего не скрывать».
Арарат Мирзоян отметил, что не нужно идти и вести переговоры об одном, а потом приходить и говорить другое.
«Я прямо говорю в парламенте, о чем веду переговоры. Ничего тайного нет, все публично», - заверил глава МИД.
Обратившись к замечанию, что родители погибших военнослужащих заявляют: «как можно дружить с убившим наших детей турком», Арарат Мирзоян сказал, что есть многочисленные вопросы, которые нужно обсудить.
«Я хочу сказать, что у нас есть общенациональные красные линии, которые не нужно переходить, но с другой стороны, мы не первый и не последний народ, у которого был долгий конфликт с соседней страной», - отметил он.
Мирзоян отметил, что они настроены на установление долгосрочного и стабильного мира.
«Постоянно помня и воздавая дань памяти погибших, постоянно думая о чувствах родителей, семей погибших, мы в то же время должны чувствовать обязательство перед памятью погибших, потому что они погибли, чтобы другие жили», - заявил глава МИД.