Հայոց բանակը հայկական զույգ պետությունների անվտանգության ապահովման և հայկականության պահպանման հիմնաքարն է. Արցախի ԱԺ նախագահ
28/01/2022 10:58
ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանի ուղերձը Հայոց բանակի կազմավորման 30-ամյակի և հայրենյաց պաշտպանի օրվա առթիվ, որում, մասնավորապես, նշված է.
«Հայոց բանակի հարգարժա´ն գեներալներ, սպաներ, սիրելի զինվորներ
30-ամյա անկախ պետականության կերտմանը զուգահեռ է կազմավորվել Հայոց բանակը, որն իր ձևավորման օրվանից անցել է փառավոր մարտական ուղի՝ թրծված բազում հաղթանակներով և, ցավոք, անդառնալի կորուստներով։
Հայոց բանակը հայկական զույգ պետությունների անվտանգության ապահովման և հայկականության պահպանման հիմնաքարն է, մեր լինելիության անվերապահ երաշխավորը։
Ձեր նվիրումն ու անբասիր ծառայությունը մեր խաղաղ առօրյայի հիմքն ու անփոխարինելի բաղադրիչն են: Տասնամյակներով դուք իրականացրել եք կարևորագույն առաքելություն, ինչի շնորհիվ մեր պետականությունը հնարավորություն է ունեցել համակողմանիորեն զարգանալ, գրանցել բազմաթիվ ու բազմապիսի հաջողություններ ու ձեռքբերումներ։
Այսօր էլ, երբ աշխարհը կանգնած է խաղաղությանը սպառնացող նոր մարտահրավերներին դիմակայելու լրջագույն խնդիրների առջև, հայոց բանակը պատվով է կատարում իր առաքելությունը։
Վստահ ենք՝ Աստծո կամոք և մեր պատմական երաշխավորված հեռանկարի տեսլականով ներշնչված` դուք ձեր պարտքը միշտ կկատարեք անթերի: Համոզված ենք, որ մեր ապագան լուսավոր է, և ոչ մի մարտահրավեր չի կարող խաթարել մեր անխախտ երթը պատմության քառուղիներով:
Անցած շուրջ երեք տասնամյակում ձեր շատ մարտընկերներ, մեր որդիները, եղբայրները իրենց կյանքը նվիրաբերեցին հենց դրա համար, և ձեր անգնահատելի վաստակը հենց նրանց հիշատակը վառ պահելու ամենաօրինակելի ու ամենավեհ արարքն է, ինչով և դուք իմաստավորում եք նրանց նվիրումը, շարունակում նրանց սուրբ գործը, որ կոչվում է հայրենիքի պաշտպանություն։
Խոնարհվում ենք այն նվիրյալների առջև, ովքեր իրենց կյանքի գնով են վճարել խաղաղության համար, ովքեր այս պահին աչալուրջ կանգնած են սահմանին, և ովքեր կարոտի անսպառ զգացումով սպասում են իրենց որդիների վերադարձին:

Армянская армия является краеугольным камнем обеспечения безопасности двух армянских  государств и сохранения армянства – Артур Товмасян
28/01/2022 13:24
Армянская армия является краеугольным камнем обеспечения безопасности двух армянских государств и сохранения армянства – Артур Товмасян
Председатель Национального Собрания Республики Арцах Артур Товмасян направил послание по случаю 30-летия формирования Армянской Армии и Дня защитника Отечества, в котором говорится:
«Уважаемые генералы, офицеры, дорогие солдаты Армянской Армии!
Параллельно с созданием 30-летнего независимого государства была сформирована Армянская Армия, которая со дня своего образования прошла славный боевой путь, со многими победами и, к сожалению, безвозвратными потерями.
Армянская армия является краеугольным камнем обеспечения безопасности двух армянских  государств, сохранения армянства, безусловным гарантом нашего существования.
Ваша самоотверженность и безупречная служба являются основой и незаменимой составляющей нашей мирной повседневной жизни. Вы на протяжении десятилетий выполняли ответственную миссию, благодаря которой наша государственность получила возможность всесторонне развиваться, зафиксировать многочисленные и разнообразные успехи и достижения.
И сегодня, когда мир сталкивается с серьезнейшими проблемами по противодействию угрожающим миру новым вызовам, Армянская армия с честью выполняет свою миссию.
Мы уверены, что с Божьей помощью, одухотворенные видением наших исторически гарантированных перспектив, вы всегда будете безупречно выполнять свой долг. Мы убеждены, что у нас светлое будущее, и никакие испытания не смогут помешать нашему непрерывному ходу по путям истории.
За последние три десятилетия многие ваши соратники, наши сыновья и братья, посвятили этому свою жизнь, и ваша неоценимая заслуга – самый образцовый и высочайший поступок в сохранении памяти о них, под которым вы осмысливаете их преданность, продолжая их священное дело под названием Защита Родины.
Мы склоняемся перед подвижниками, заплатившими ценой своей жизни за мир, перед стоящими в данный момент на границе, перед теми, кто с неиссякаемой тоской ожидают возвращения своих сыновей.