Անապահովների համար գազի սակագինը չի բարձրանալու, իսկ բիզնեսի համար չի թանկանա այնքան, որ շոկային ազդեցություն ունենա. Մհեր Գրիգորյան
Անապահովների համար գազի սակագինը չի բարձրանալու, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
Նա նշեց, թե սահմանին գազի գինը չի փոփոխվելու 2022 թվականի համար, ուղղակի կա մի իրավիճակ, որ դեռևս 2013 թվականին կնքված պայմանագրով կար բանաձև, որի կիրառումը սկսվում է 2022 թվականին:
«Բանաձևի ուժով՝ սահմանին գազի գնի հաշվարկն իրականացվում է կալորիականությունից ելնելով», - նշեց փոխվարչապետը:
Մհեր Գրիգորյանն ասաց, թե գազի սակագինը ձևավորվում է մի քանի բաղադրիչից, որոնցից ամենակարևորը սահմանում գինն է:
«Հիմա կալորիականության հաշվին պոտենցիալ, հնարավոր հավելյալ ծախսը այնքան մեծ չէ, որ հնարավոր չլինի հարթել մնացած սակագնային պլանի մեջ», - մանրամասնեց նա:
Փոխվարչապետի խոսքով՝ բիզնեսի համար պետք է սպասել, թե Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի քննարկումների արդյունքում ինչ սակագնային պլան կնշմարվի, այդ ժամանակ նոր կխոսեն:
«Բայց ես կարծում եմ՝ այքան մեծ է սահմանին ու աշխարհում գազի գնի տարբերությունը, որ, անկախ ամեն ինչից, մրցակցային որևէ շոկ չի լինի հայկական արտադրողի համար: Այնուամենայնիվ, գազի գնից կախված են ոչ միայն մեր արտադրողները, այլ նաև մեր տարածաշրջանի գազ սպառող արտադրողները, բոլորի համար գազի գինը թանկացել է ու կան երկրներ, որտեղ թանկացել է անհամեմատ ավելի շատ, քան պոտենցիալ կարող է թանկանալ Հայաստանում բիզնեսների համար, կրկնեմ՝ չեմ կարծում, որ դա մրցակցային շոկային ազդեցություն կունենա մեր այն բիզնեսի համար, որոնք շատ են սպառում գազ կամ էլեկտրաէներգիա առնվազն 2022 թվականի համար», - հայտարարեց Մհեր Գրիգորյանը:
Նա ասաց, թե ԵԱՏՄ հարթակում գազի միասնական գնի շուրջ կոնսենսուս կա ու բարդ չի լինելու այդ կոնսենսուսին գալ, բայց գազի մատակարարման սակագնի շուրջ բանավեճեր են գնում:

Тариф на газ для необеспеченных слоев населения не повысится – Мгер Григорян
Для необеспеченных слоев населения цена на газ не повысится, заявил сегодня журналистам вице-премьер Мгер Григорян в военном пантеоне «Ераблур».
Он отметил, что на границе цена на газ не повысится до лета 2022 года, просто сложилась ситуация, когда в заключенном еще в 2013 году договоре есть формула, применение которой начинается с 2022 года.
«В силу этой формулы, расчет цены на газ на границе проводится по калорийности», - сказал Григорян.
Он отметил, что тариф на газ формируется из нескольких компонентов, важнейшим из которых является цена на газ на границе.
Что касается тарифов на газ для бизнеса, то, по словам вице-премьера, нужно дождаться решения Комиссии по регулированию общественных услуг и разработанного тарифного плана.
«Но я считаю, что разница в цене на газ на границе и в мире настолько большая, что независимо от всего, для армянского производителя какого-либо конкурентного шока не будет. Тем не менее, от цены на газ зависят не только наши производители, но и производители в регионе. Цена на газ повысилась для всех и есть страны, где она подорожала гораздо больше, чем потенциально может подорожать для бизнеса в Армении. Повторяю, не считаю, что это будет иметь шоковое конкурентное влияние для нашего бизнеса, который потребляет много газа или электроэнергии, как минимум в 2022 году», - заявил Мгер Григорян.
Он отметил, что в ЕАЭС есть консенсус относительно стоимости газа, но идут обсуждения по по тарифу на его поставку.