Ես հավատում եմ Հայոց պետության զարթոնքին, հավատում եմ, որ զանգերի ղողանջը դեռ ազդարարելու է նոր հաղթանակի լուրը. Սերժ Սարգսյանի ուղերձը՝ Սարդարապատից
28/01/2022 13:26
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ՀՀ զինված ուժերի կազմավորման 30-ամյակի առթիվ այցելել է Սարդարապատի հերոսամարտի հուշահամալիր, որտեղից և ուղերձ է հղել:
Սերժ Սարգսյանը ծաղկեպսակ է դրել Սարդարապատի ճակատամարտի հերոսների հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին և հարգանքի տուրք մատուցել:
Այսօր առավոտյան ՀՀ երրորդ նախագահի անունից ծաղկեպսակ է դրվել նաև «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում՝ Հայոց բանակի ձևավորման և բանակաշինության գործում իրենց մեծագույն ավանդը ներդրած նվիրյալ զավակների և  Հայրենիքի ազատության ու անկախության համար իրենց կյանքը զոհաբերած քաջորդիների սխրանքը հավերժացնող հուշապատին:
«Հայոց բանակի օրվա առթիվ իմ ուղերձը այսօր հնչեցնում եմ հայ զինվորի հաղթական ոգու և հայոց ազգային արժանապատվության խորհրդանիշ Սարդարապատի հերոսամարտի հուշահամալիրից:
Վայր, որտեղ ամեն խորհրդանիշ իր նշանակությունն ունի, որտեղ ամփոփված են ինչպես Սարդարապատի ճակատամարտի, այնպես էլ  Արցախյան ազատագրական պայքարի հերոսների աճյուններ, որտեղ թևածող հայոց քաջազունների անմահ հոգիները ուժ, վճռականություն և անսասան հավատ են ներշնչում Հայրենիքի պաշտպանությանը պատրաստ յուրաքանչյուրին: Այստեղ «Սթափեցնող ուժերի» մարմնավորումն է կերտվել՝ որպես զգուշացում թշնամուն, բայց նաև հորդոր մեր ժողովրդին՝ երբևէ զգոնությունը չկորցնելու և սին պատրանքներով ու սուտ խոստումներով կործանման չգնալու: Այստեղ կենաց-մահու պայքարում դարերով կորցրած անկախությունը վերականգնելու, վերարժևորելու, Հայաստանի վերածննդի հաստատումն է և պատգամը՝ վճռական պահին միշտ պատրաստ լինել համախմբված կանգնելու հայ զինվորի կողքին և անհնարին թվացողը կրկին հնարավոր դարձնելու:
Անցած երեք տասնամյակների ընթացքում և´ փառահեղ հաղթանակներ տարած, և՛ վերջին պատերազմում հայրենադավ, վախկոտ ղեկավարների հրամանատարության ներքո ծանր պարտություն տեսած հայոց բանակի հոբելյանի օրը այս հաղթական վայրից կոչ եմ անում անսալ Սարդարապատի խորհրդին և արժանի լինել բոլոր ժամանակներում Հայրենիքի համար նահատակված մեր հերոսների հիշատակին:
Ես հավատում եմ Հայոց պետության զարթոնքին, հայ ժողովրդի խոհեմությանը և անկասելի հաղթական երթին: Հավատում եմ, քանի որ ես և իմ բազմաթիվ մարտական ընկերները Շուշիի ու Արցախի այլ բնակավայրերի ազատագրմամբ ականջալուր ենք եղել Սարդարապատի խորհրդին և ուժ առել մեր քաջակորով նախնիների հերոսական սխրանքներից:
Ես հավատում եմ, որ հուշահամալիրի զանգակատան զանգերի ղողանջը դեռ ազդարարելու է նոր հաղթանակի լուրը, և այդ հաղթանակը Հայոց փառապանծ բանակն է կռելու՝ մեր ժողովրդի 30-ամյա զավակը:

Я верю в рассвет Армянского государства, мудрость и необратимое победное шествие армянского народа – послание Сержа Саргсяна из мемориального комплекса «Сардарапат»
28/01/2022 14:14
Третий президент Армении Серж Саргсян по случаю 30-летия создания Вооружённых сил Республики Армения посетил мемориальный комплекс Сардарапатского героического сражения, откуда и обратился с посланием, сообщает офис третьего президента.
Серж Саргсян возложил венок к увековечивающему память героев Сардарапатской битвы памятнику и воздал дань уважения.
Сегодня утром от имени третьего президента Армении возложен венок также в воинском пантеоне «Ераблур» к мемориальной стене, увековечивающей подвиг преданных сынов, внёсших свой величайший вклад в дело формирования Армянской армии и армейского строительства и отважных воинов, пожертвовавших своими жизнями во имя свободы и независимости Отечества.
«Своё послание по случаю Дня армии я сегодня озвучиваю из мемориального комплекса Сардарапатского героического сражения, которое является символом победного духа армянского воина и армянского национального достоинства.
Место, где каждый символ имеет своё значение, где покоится прах героев как Сардарапатской битвы, так и Арцахской освободительной борьбы, где каждому, кто готов к защите Отечества, воспарившие бессмертные души армянских храбрецов внушают решимость и непоколебимую веру. Здесь воздвигнуто воплощение «Отрезвляющих сил» как предостережение врагу, но и как призыв к нашему народу никогда не терять бдительность и не идти на поводу у ведущих к погибели тщетных иллюзий.
Здесь находится утверждение того, как в борьбе не на жизнь, а на смерть возродилась и обрела новую ценность веками утраченная независимость; здесь и наставление всегда быть готовыми в решающий момент встать, сплотившись, бок о бок с армянским солдатом и вновь сделать реальностью то, что казалось невозможным.
Из этого победоносного места в юбилейный день армянской армии, которая за прошедшие три десятилетия и одерживала славные победы, и в последней войне под командованием изменнических, трусливых руководителей видела тяжёлое поражение, призываю внять завету Сардарапата и быть достойными памяти наших героев, павших жертвой во имя Отечества во все времена.
Я верю в рассвет Армянского государства, мудрость и необратимое победное шествие армянского народа. Верю, поскольку я и мои многочисленные боевые товарищи освобождением Шуши и других населённых пунктов Арцаха прислушивались к завету Сардарапата и черпали силу из героических подвигов наших доблестных предков.
Я верю, что звон колоколов на колокольне мемориального комплекса ещё возвестит весть о новой победе, и эту победу одержит славная Армянская армия – 30-летнее чадо нашего народа.