ՊՆ-ն ու ԳՇ-ն իրավունք չունեն շնորհավորել բանակի տոնը. նրանք պարտության են մատնել մեզ,  քայքայել ու ջախջախել են բանակը. Ավետիք Իշխանյան
29/01/2022 15:17
ՊՆ-ն ու ԳՇ-ն իրավունք չունեն շնորհավորել բանակի տոնը. նրանք պարտության են մատնել մեզ, քայքայել ու ջախջախել են բանակը. Ավետիք Իշխանյան
Իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանը համաձայն չէ ՔՊ-ական ՄԻՊ-ի թեկնածուի հետ, որ Հայաստանում քաղբանտարկյաներ չկան. նա պնդում է՝ Հայաստանում կան քաղբանտարկյալներ:
«Աշխարհում չկա որևէ երկիր, որն ընդունի, որ ունի քաղբանտարկյալներ, այդպիսի երկիր գոյություն չունի, ոչ մի երկիր, այդ թվում, Հայաստանի իշխանությունների բարեկամ Ադրբեջանը նույնպես չի ընդունում, որ ունի քաղբանտարկյալներ», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց Իշխանյանը:
«Շատերի համար զարմանալի է, որ ՄԻՊ-ի թեկնածուն, որ ինքը պետք է լինի իրավապաշտպան, ժխտում է քաղբանտարկյալների հարցը, բայց, եթե նա ընդուներ, որ կան քաղբանտարկյալներ, ապա չէր առաջադրվի ՄԻՊ-ի պաշտոնում», - նշեց Իշխանյանը:
Հիշեցնենք` Ազգային ժողովում ՄԻՊ-ի ընտրության հարցի ժամանակ Քրիստիննե Գրիգորյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանում քաղբանտարկյալներ չկան, ընդդիմությունը, սակայն, սեփական օրինակներով ապացույցներ էր ներկայացրել ու պնդել, որ իրենց թիմակիցները քաղբանտարկյալ են:
Անդրադառնալով Հայոց բանակի կազմավորման օրվա առթիվ Պաշտպանության նախարարության ու Գլխավոր շտաբի կողմից ուղերձնել չհղելուն՝ Իշխանյանն ասաց, թե ուրախ է այդ ամենի համար:
«Նրանք իրավունք չունեն շնորհավորել բանակի տոնը, իրավունք չունեն այդ մասին խոսելու, որովհետև նրանք պարտության են մատնել մեզ և հայոց բանակին իրենց ապիկար կառավարման պատճառով։ Նրանք քայքայել ու ջախջախել են բանակը, կոտրել են բանակի ոգին: Եթե ես զինվորական լինեի, նրանց որևէ շնորհավորական կլիներ ինձ համար վիրավորական. պատիվ ունեցող զինվորականի համար պետք է վիրավորական լինի նրանց խոսքը», - հայտարարեց Ավետիք Իշխանյանը:

Минобороны и Генштаб не имеют права поздравлять с Днем армии, они  привели нас к поражению, разрушили армию – Аветик Ишханян
29/01/2022 16:40
Минобороны и Генштаб не имеют права поздравлять с Днем армии, они привели нас к поражению, разрушили армию – Аветик Ишханян
Правозащитник Аветик Ишханян не согласен с мнением омбудсмена «Гражданского договора» о том, что в Армении нет политзаключенных.
Ишханян утверждает, что в Армении есть политзаключенные.
«В мире нет какой-то страны, которая признала бы, что в стране есть политзаключенные. Такой страны нет, ни одна страна, в том числе друг властей Армении – Азербайджан – не признает, что у него есть политзаключенные», - заявил в беседе с журналистами правозащитник.
«Многие удивлены тем, что кандидат в омбудсмены, который сам должен быть правозащитником, отрицает наличие политзаключенных. Но если бы она признала, что есть политзаключенные, то не была бы выдвинута на пост Защитника прав человека», - отметил Ишханян.
Напомним, кандидат в омбудсмены от фракции «Гражданский договор» Кристине Григорян заявила в парламенте, что в Армении нет политзаключенных, однако оппозиция привела доказательства, что их коллеги являются политзаключенными.
Касаясь того, что министерство обороны и Генштаб Армении не направили послания по случаю Дня армии, Аветик Ишханян отметил, что он рад этому.
«Они не имеют права поздравлять с Днем армии, не имеют права говорить об этом, потому что они привели нас и Армянскую армию к поражению из-за своего бездарного управления. Они разрушили и уничтожили нашу армию, сломили дух армии. Если бы я был военным, то для меня было бы оскорблением какое-либо их поздравление:  их слова должны быть оскорблением для военного, у которого есть честь», - заявил Аветик Ишханян.