Մեր բանակը ռախիտով հիվանդ մարդու է հիշեցնում. գլուխը ուռճացված է, մարմինը՝ փոքր. Մովսես Հակոբյան (Տեսանյութ)
29/01/2022 10:38
Մեր բանակը ռախիտով հիվանդ մարդու է հիշեցնում. գլուխը ուռճացված է, մարմինը՝ փոքր, այս մասին 24TV-ի «Հարցազրույց» հաղորդման եթերում նշել է ՀՀ ԶՈւ ԳՇ նախկին պետ Մովսես Հակոբյանը։
Հակոբյանի համոզմամբ՝ քանի կա մեկ զինվոր, որը պահում է մեկ մարտական դրոշ, ուրեմն մենք բանակ ունենք։
Խոսելով պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի գործունեության մասին՝ Հակոբյանը կարծիք է հայտնել, որ Պապիկյանն ամեն մանրուքի մեջ հետամուտ է լինում, մինչև վերջ գնում և ճիշտ նշանակումներ է անում։
Հակոբյանի խոսքով` ինքը չի սխալվել իր նախնական գնահատականի մեջ։ Մատնանշելով բանակի խնդիրներն ու թերությունները՝ Հակոբյանը նշել է, թե ամբողջ աշխարհում մարտնչող զինվորը մինչև 35 տարեկանն է, մեզ մոտ դարձնում են 55, ինչը կոպտագույն բացթողում է։
Նրա կարծիքով` Ադրբեջանի հետ վերջին բախումների ժամանակ ԶՈւ ստորաբաժանումները խնդիրը չեն կատարել, բայց կեղծել են տեղեկատվությունը, իսկ կեղծ հերոսացումը լավ տեղ չի տանում, դա մենք տեսել ենք 2020-ի հուլիսին։
Գեներալ Հակոբյանը նաև համոզմունք է հայտնել, թե քաղաքական կամք չի տեսնում բանակի վերականգնման համար, քանի որ գնում ենք խաղաղության։

Мовсес Акопян: Пока есть хоть один солдат, который держит наш боевой флаг, у Армении есть армия
Наша армия напоминает больного рахитом – с большой головой и маленьким телом, заявил в эфире программы «Интервью» 24TV бывший начальник Генштаба ВС Армении, генерал-полковник Мовсес Акопян.
По убеждению Мовсеса Акопяна, пока есть хоть один солдат, который держит наш боевой флаг, это означает, что у нас есть армия.
Касаясь деятельности министра обороны Сурена Папикяна, Мовсес Акопян выразил мнение, что Папикян вникает в каждую деталь, идет до конца и делает правильные назначения. По словам Акопяна, он не ошибся в своих предварительных оценках.
Обратившись к проблемам и недостаткам в армии, генерал-полковник отметил, что во всем мире предельный возраст пребывания на военной службе до 35 лет, а в Армении повышают до 55 лет, что является грубейшим упущением.
По его мнению, во время последних столкновении с ВС Азербайджана, подразделения ВС не выполнили свою задачу, однако была представлена ложная информация, а ложная героизация не ведет ни к чему хорошему, как мы видели в июле 2020 года.
Генерал-полковник также выразил убеждение, что не видит у руководства страны политической воли для восстановления армии, поскольку мы идем к открытию «эпохи мира».