Մեր պայքարն այս տարածաշրջանում հայի գոյության համար շարունակվելու. Տիգրան Աբրահամյան
Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանն անդրադարձել է իր գործընկերոջ` Հայկ Մամիջանյանի շուրջ աղմուկին:
«Այն իշխանությունները, որոնք Արցախի 75%-ը հանձնել են, ում հանցավոր անգործության պայմաններում արդեն հետպատերազմական ժամանակահատվածում Ադրբեջանը օկուպացրել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքը Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի և Սյունիքի հատվածներում և վերահսկողություն հաստատել ՀՀ ռազմավարական ենթակառուցվածքների նկատմամբ, եկել խոսում են ՀՀ «աննախադեպ ժողովրդավարությունը փաստող» բանաձևին Հայկ Մամիջանյանի դեմ քվեարկելու մասին։
Որն է՞ ժողովրդավարությունը. այն, որ նույն Հայկի նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել երկիրը հանձնողների դեմ երթ, ակցիա կամ պարզապես փողոց դուրս գալու համա՞ր։ Թե՞ ընդդիմադիր ու նույնիսկ չեզոք հայացքներ ունեցող քաղաքական գործիչների, ՏԻՄ-ում առաջադրված թեկնածուների նկատմամբ ճնշումները, ընդհուպ կալանավորման բազմաթիվ միջադեպերն են խոսում չտեսնված, չլսված «ժողովրդավարության» մասին», - Facebook-յան իր էջում գրել է Աբրահամյանը:
Նա ընդգծել է` այն մարդիկ, ովքեր ականջները կախ ընդունում ու առաջ են տանում այս իշխանության հայտարարած՝ Արցախի ու Հայաստանի ադրբեջանացման օրակարգը, պարտվողականությունը, եկել են ու փորձում են պետության մասին դասեր տալ նրանց, ովքեր իրենց ողջ կյանքը նվիրել են հայրենիքին ու այսօր էլ անում են հնարավորն ու անհնարինը։
«Թե ինչ ահռելի աշխատանք են տանում Հայկն ու մեր մյուս ընկերները մեր երկրի սահմաններից դուրս՝ հայի շահը ներկայացնելու և առաջ մղելու համար, դրա մասին նույնիսկ իշխանության ներսում են տեղյակ։
Դա միայն ԵԽԽՎ կամ ՀՀ խորհրդարանական ձևաչափերը չեն, դրանք բոլոր այն հարթակներն են, որտեղ ՀՀԿ-ն աշխատանքի մեծ ճակատ է ստեղծել երկար տարիների ընթացքում և այսօր էլ օգտագործելով իր ահռելի փորձը, արտերկրում ունեցած մեծ կապերը՝ անընդհատ ներկայացնում, պնդում և առաջ է տանում մեր երկրի համար կենսական անհրաժեշտություն համարվող հարցերը։
Մեր պայքարն այս տարածաշրջանում հայի գոյության համար շարունակվելու է և դրանում իր հսկայական մասնաբաժինն այսօրը, վաղը և որքան անհրաժեշտ կլինի, վստահաբար ունենալու է նաև Հայկը», - հավելել է պատգամավորը:

Тигран Абрамян: Наша борьба за существование армян в этом регионе будет продолжаться
Депутат парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян обратился к поднятой шумихе вокруг секретаря фракции Айка Мамиджаняна.
«Власти, которые сдали 75% Арцаха, в условиях преступного бездействия которых уже в послевоенный период Азербайджан оккупировал суверенную территорию Республики Армения на участках в Гегаркунике, Вайоц Дзоре и Сюнике и установил контроль над стратегическими инфраструктурами Армении, говорят о голосовании Айка Мамиджаняна против резолюции, "свидетельствующей о беспрецедентной демократии" в Армении.
В чем демократия? В том, что против того же Айка возбуждено уголовное дело за шествия, акции против сдавших страну людей или просто за то, что вышел на улицу? Или о невиданной, неслыханной "демократии" говорят репрессии против оппозиции и даже политических деятелей с нейтральными взглядами, выдвинутых на выборах в органы местного самоуправления кандидатов, вплоть до многочисленных случаев ареста?» - написал Тигран Абрамян на своей странице в Facebook.
Он отметил, что люди, которые развесив уши, принимают и продвигают объявленную этими властями повестку азербайджанизации Арцаха и Армении, пораженчество, пришли и пытаются преподать уроки о государстве тем, кто всю свою жизнь посвятил Родине и до сих пор делает все возможное и невозможное.
«О том, какую колоссальную работу проводят Айк и другие наши друзья за пределами нашей страны, представляя и продвигая интересы армян, знают даже внутри власти.
Это не только ПАСЕ или парламентские форматы Армении, это все те площадки, на которых Республиканская партия Армении создала большой фронт работы в течение многих лет, и сегодня, используя свой огромный опыт, большие связи за рубежом, постоянно представляет, настаивает и продвигает жизненно важные для нашей страны вопросы.
Наша борьба за существование армян в этом регионе будет продолжаться, и Айк обязательно будет вносить свой огромный вклад в это дело сегодня, завтра и сколько необходимо», - добавил депутат.