Արցախի նախագահն աշխատանքային այցով եղել է Մարտակերտի շրջանի Գառնաքար, Շահմասուր, Ծմակահող և Հաթերք համայնքներում
01/02/2022 12:45
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն աշխատանքային այցով եղել է Մարտակերտի շրջանի Գառնաքար, Շահմասուր, Ծմակահող և Հաթերք համայնքներում:
Երկրի ղեկավարը տեղերում հետաքրքրվել է առկա խնդիրներով, լսել բնակիչների զբաղվածությունն ապահովելու հետ կապված առաջարկները, նրանց հետ քննարկել անելիքները:
Անդրադառնալով ընթացիկ տարվա պետական բյուջեով նախատեսված ծրագրերին՝ նախագահ Հարությունյանը հայտարարել է, որ Գառնաքար, Շահմասուր և Ծմակահող համայնքները մայրուղուն կապող ճանապարհները այս տարի կասֆալտապատվեն, խմելու ջրի խնդրի համալիր լուծման համար նշված երեք համայնքներին կհատկացվի համապատասխան պետական աջակցություն, ինչպես նաև տնտեսական գործունեությունն ակտիվացնելու նպատակով համայնքների բնակիչներին կտրվեն մեղվափեթակներ և անասնագլխաքանակ: Այդ համայնքներում կիրականացվեն նաև ենթակառուցվածքային այլ աշխատանքներ։ Նախագահի հորդորն էր օգտագործել ողջ պոտենցիալը և ազատ բնակֆոնդի հաշվին ավելի շատ տեղահանված ընտանիքների ընդունել:
Հաթերքում քննարկված օրակարգն ավելի ընդգրկուն էր: Նախագահը բարձր է գնահատել անցած տարում համայնքի ղեկավարի` գյուղի ազատ բնակֆոնդի հաշվին տեղահանված 40 ընտանիքների ընդունելու և բնակարաններով ապահովելու նախաձեռնությունը, որի արդյունքում Հաթերքում բնակչություն թիվը զգալիորեն աճել է։ Նա հանձնարարել է շարունակել այդ գործընթացը` հաշվի առնելով համայնքում դեռևս առկա ազատ բնակֆոնդը և տեղահանված արցախցիների` հատկապես այստեղ ապրելու ցանկությունը։
Քննարկվել են նաև համայնքի արտաքին լուսավորության, ներհամայնքային ճանապարհների բարեկարգմանը, ոռոգման ցանցի կառուցմանը, հիվանդանոցի համար շենքային նոր պայմանների ստեղծմանը, ինչպես նաև ժամանցի, զբաղվածության խնդիրների լուծմանը վերաբերող հարցեր:
Այցի ընթացքում նախագահին ուղեկցում էին ԱՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը, Մարտակերտի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Արսեն Ավանեսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Президент Нагорного Карабаха побывал с рабочей поездкой в общинах Гарнакар, Шахмасур, Цмакаох и Атерк Мартакертского района
01/02/2022 12:43
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян посетил с рабочим визитом общины Гарнакар, Шахмасур, Цмакаог и Атерк Мартакертского района.
Глава государства поинтересовался существующими там проблемами, выслушал предложения жителей относительно обеспечения занятости и обсудил с ними план будущих действий.
Касаясь программ, которые будут реализованы в текущем году на средства государственного бюджета, президент Арутюнян заявил, что в этом году будут заасфальтированы дороги, соединяющие общины Гарнакар, Шахмасур, Цмакаох с главной магистралью. Для комплексного решения проблемы питьевой воды упомянутым трем общинам будет оказана государственная поддержка, а для активизации экономической деятельности жителям общин будут предоставлены ульи и домашний скот. В этих общинах будут проведены также другие инфраструктурные работы. Президент призвал использовать весь потенциал и за счет свободного жилого фонда разместить в селах больше семей вынужденных переселенцев.
Повестка, обсуждавшаяся в Атерке, былa более насыщенной. Президент высоко оценил инициативу руководителя общины по расселению в прошлом году 40 семей вынужденных переселенцев в свободном жилом фонде села, в результате чего население Атерка значительно увеличилось. Он поручил продолжить этот процесс, принимая во внимание наличие в общине свободного жилого фонда и желание вынужденных переселенцев жить в этом селе.
Были обсуждены также вопросы, касающиеся наружного освещения поселка, благоустройства внутриобщинных дорог, строительства ирригационной сети, создания новых условий для здания больницы, а также решения проблем досуга и занятости.
В ходе поездки президента сопровождали министр территориального управления и инфраструктур Республики Арцах Айк Ханумян, глава администрации Мартакертского района Арсен Аванесян, другие должностные лица.