Դատավորներն ու փաստաբաններն ակցիա կիրականացնեն՝ ի աջակցություն Բորիս Բախշիյանի
Մի խումբ դատավորներ այսօր կհավաքվեն Երևան քաղաքի դատարանի Աջափնյակ 1 նստավայրի (ք.Երևան, Նազարբեկյան 40) մոտ՝ ի աջակցություն դատավոր Բորիս Բախշիյանի և հանուն դատավորների ֆունկցիոնալ ազատության և դատական իշխանության անկախության։
Ժամի մասին ավելի ուշ կհաղորդվի:
Դատավորների ակցիային միանալու են նաև մի խումբ փաստաբաններ:
Հունվարի 31-ին Բարձրագույն դատական խորհրդին ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից ներկայացվել էր երկու միջնորդություն՝ Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Բորիս Բախշիյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու վերաբերյալ համաձայնություն տալու մասին և դատավորին ազատությունից զրկելու վերաբերյալ համաձայնություն տալու մասին։
Խորհուրդը միաձայն որոշել է ներկայացված երկու միջնորդությունը բավարարել:
Հիշեցնենք` երեկ Դատավորների միությունը հայտարարությամբ էր հանդես եկել՝ մտահոգություն հայտնելով Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Բորիս Բախշիյանի նկատմամբ դատախազության և ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի կողմից քրեական հետապնդում իրականացնելու և անձեռնմխելիությունից (այդ թվում անձնական ազատությունից) զրկելով զուգորդված քրեական հետապնդում իրականացնելու գործընթացի հետ կապված, որը պայմանավորված է դատավորի գործունեության հետ։
Բորիս Բախշիյանը քննում է նաև Քաջարանի քաղաքապետ Մանվել Փարամազյանի, Գորիսի փոխքաղաքապետեր Մենուա Հովսեփյանի և Իրինա Յոլյանի քրեական գործերը։

Судьи и адвокаты проведут акцию в поддержку Бориса Бахшяна
Группа судей соберется сегодня у резиденции суда общей юрисдикции Еревана в административном районе Ачапняк (г. Ереван, ул. Назарбекяна 40) в знак поддержки судьи Бориса Бахшяна и во имя функциональной свободы судей и независимости судебной власти.
Время проведения акции будет сообщено позже.
К акции судей присоединится также группа адвокатов.
31 января генеральный прокурор Армении представил в Высший судебный совет два ходатайства – о возбуждении уголовного преследования в отношении судьи суда общей юрисдикции Сюникской области Бориса Бахшяна и его лишении свободы.
ВСС принял единогласное решение об удовлетворении двух ходатайств.
Напомним, ранее Союз судей Армении выразил обеспокоенность в связи с тем, что прокуратура и СНБ осуществляют уголовное преследование в отношении судьи суда первой инстанции общей юрисдикции Сюникской области Бориса Бахшяна и лишили его неприкосновенности, что связано с профессиональной деятельностью судьи.
Борис Бахшян тот судья, который на данный момент рассматривает уголовные дела в отношении мэра Каджарана Манвела Парамазяна, Ашота Минасяна и вице-мэров Гориса Менуа Овсепяна и Ирины Йолян.
Суд общей юрисдикции Сюникской области под председательством судьи Бориса Бахшяна 26 января принял решение об освобождении Ашота Минасяна из-под стражи, изменив меру пресечения в его отношении на подписку о невыезде и залог