ԿԲ-ն չի հաշվարկել՝ տնտեսական ինչ ազդեցություն կունենա Հայաստանի վրա տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակումը․ իշխանությունները փաստաթղթեր չեն տրամադրել
01/02/2022 16:50
ԿԲ-ն չի հաշվարկել, թե տնտեսական ինչ ազդեցություն կունենա Հայաստանի վրա տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակումը՝ Երասխ-Նախիջևան-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղու գործարկումը կամ հայ-թուրքական սահմանի բացումը։ Իշխանությունները ԿԲ-ին նախագծեր չեն ներկայացրել։
«Մեզ մոտ թվեր չկան, որովհետև մեզ մոտ առկա չեն այն փաստաթղթերը, որոնց հիման վրա կարելի է իրականացնել այդ հաշվարկները։ Հաշվարկը հնարավոր է իրականացնել, եթե հասկանում ես պրոյեկտի տրամաբանությունը, ծախսատարությունը և այլ կոմպոնենտներ»,- խնդրին ասուլիսի ժամանակ անդրադարձավ ԿԲ նախագահը։
Նա հավելեց՝ եթե իրենց օժանդակության կարիքը լինի, պատրաստ են ներգրավվել։
«Սակայն այս պահի դրությամբ մենք ներգրավված չենք այդ պրոցեսների մեջ՝ հաշվարկների առումով»,- ասաց ԿԲ նախագահը։

ЦБ не просчитывал, какое экономическое воздействие окажет на Армению разблокирование региональных коммуникаций
01/02/2022 17:16
Центральный банк Армении не просчитывал, какое экономическое воздействие окажет на Армению разблокирование региональных коммуникаций – запуск железной дороги Ерасх-Нахичеван-Мегри-Горадиз или открытие армяно-турецкой границы. Власти не предоставили проекты ЦБ.
«У нас нет цифр, потому что нет тех документов, на основании которых можно выполнить расчеты. Расчет можно сделать, если понимаешь логику проекта, затратность и другие компоненты», - заявил председатель Центробанка Мартин Галстян сегодня на пресс-конференции.