Նախագահական ինստիտուտին վերագրել, թե պետք է քաղաքական ուժի որևէ պատվերը կատարի, սխալ մոտեցում է. Վահագն Խաչատուրյան
03/02/2022 14:12
Այն, ինչ ամրագրված է սահմանադրությամբ, այդ շրջանակով առաջնորդվելու դեպքում հանրապետության նախագահը կկատարի իր պարտավորությունները, բացի այդ, ինքը կլինի նաև արդյունավետ ընդհանուր պետական կառավարման համակարգի մեջ, կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց նախագահի թեկնածու Վահագն Խաչատուրյանը:
«Ամենակարևորը իշխանության տարբեր թևերի միջև հավասարակշռությունը պահելու խնդիրն է։ Եվ այդ աշխատանքներն իրականացնելիս նախագահը պետք է ոչ թե որևէ մեկի կողմը կանգնի, այլ պետք է իսկապես գտնի այն լուծումը, որը տարբեր իրավիճակներում երկրում ցնցումներ չի առաջացնի։ Սա շատ կարևոր խնդիր է, որ պետք է լուծի այսօրվա նախագահը», - ասաց նա։
Վահագն Խաչատուրյանի կարծիքով՝ սխալ մոտեցում է նախագահական ինստիտուտին վերագրել, թե պետք է քաղաքական ուժի որևէ պատվերը կատարի։
«Նա պետք է փորձի բոլորի տեսակետների համախմբողը կամ ընդհանուր կարծիք արտահայտողը լինի», - ասաց Խաչատուրյանը։

Ваагн Хачатурян: Приписывать институту президента, что он должен выполнять заказ какой-то политической силы – неправильный подход
03/02/2022 15:14
Президент республики при исполнении своих обязательств должен руководствоваться  тем кругом, который закреплен Конституцией, кроме того, быть эффективным в общей системе государственного управления, заявил сегодня журналистам министр   высокотехнологической промышленности, кандидат в президенты от «Гражданского договора» Ваагн Хачатурян.
«Самая важная миссия – это сохранение равновесия между ветвями власти. Он не должен становиться на чью-то сторону или защищать ее, а должен находить такие решения, которые в различных ситуациях не приведут к потрясениям в стране. Это очень важная задача, которую должен решить сегодняшний президент», - сказал он.
По мнению Ваагна Хачатуряна, приписывать институту президента то, что он должен выполнять заказ какой-то политической силы, – неправильный подход.
«Он должен попытаться быть тем, кто объединяет все мнения или выражает общее  мнение», - сказал Хачатурян.