Նիկոլ Փաշինյանը ռեկորդային թվեր հրապարակեց, բայց նաև արձանագրեց՝ Հայաստանում քաղաքացիների վիճակն այդքան էլ բարեկեցիկ չէ
03/02/2022 11:42
Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, թե Հայաստանում 2021 թվականի դեկտեմբերին արձանագրվել է 659 հազար 471 աշխատատեղ, ինչը կրկին բացարձակ ռեկորդ է 3-րդ Հանրապետության պատմության ընթացքում:
«Երբեք Հայաստանում այսքան գրանցված աշխատատեղ չի եղել. 2020 թվականի դեկտեմբերի համեմատ՝ 2021-ին աշխատատեղերը ավելի են 37 հազար 629-ով, 2019-ի համեմատ՝ 30 հազար 758-ով, 2018-ի համեմատ՝ 70 հազար 977-ով», - ասաց նա՝ վստահեցնելով, թե որևէ թվային մանիպուլյացիա չկա:
Փաշինյանի խոսքով՝ եթե անհրաժեշտություն լինի, բոլոր աշխատողներին հատ-հատ անուն-ազգանունով կարող են նույնականացնել:
Վարչապետը կարևոր արձանագրում արեց. էական աճ է արձանագրել նաև միջին ամսական աշխատավարձը. 2021 թվականի դեկտեմբերին միջին աշխատավարձը եղել է 277 հազար 661 դրամ, ինչը 2020 թվականի համեմատ ավելի է 30 հազար դրամով կամ 12 տոկոսով, 2019-ի համեմատ ավելի է 43 հազար դրամով կամ 18 տոկոսով, 2018-ի համեմատ ավելի է 54 հազար դրամով կամ 24,6 տոկոսով:
2021 թվականի ընթացքում Հայաստանում աշխատող քաղաքացիներին վճարվել է 139 միլիարդ 600 միլիոն դրամ աշխատավարձ, ինչը 2020-ի համեմատ ավելի է 15,7 միլիարդ դամով կամ 13 տոկոսով:
«Ցածր վարձրատրվող աշխատողների տեսակարար կշիռը նվազել է մոտ 9 տոկոսով, խոսքը մինչև 150 հազար դրամ աշխատավարձ ստացողների մասին է», - նշեց նա:
Փաշինյանի խոսքով՝ կորոնավիրուսի ու պատերազմի ցնցումների պայմաններում միջին անվանական աշխատավարձի շարունակական աճ է արձանագրվել մոտ 55 հազար դրամի չափով:
«Բայց, ցավոք, պիտի ընդգծեմ, որ մենք չենք կարող ասել, որ այս թվային փոփոխությունները մեծացրել են մեր քաղաքացիների բարեկեցությունը, որովհետև 2021-ի ընթացքում մենք ունեցել ենք էական գնաճ, որը կազմում է 2021-ի դեկտեմբերին, 2020-ի համեմատ, 7,7 տոկոս. սա ավելին է, քան մենք նախատեսել էինք պետական բյուջեում», - ասաց ՀՀ վարչապետը:
Նա ասաց, թե եթե իրենց հաջողվի ապահովել 7 տոկոս տնտեսական աճ, ապա բերեկեցության աճի ռեժիմի մեջ մտնելու հնարավորություն կլինի:
Փաշինյանի խոսքով՝ 2021-ի նախնական արդյունքներով՝ 5,8 տոկոս տնտեսական աճ է արձանագրվում, որը ավելին է, քան ի սկզբանե պլանավորվում էր:

Никол Пашинян опубликовал рекордные цифры, но констатировал, что уровень благосостояния граждан Армении не повысился
03/02/2022 13:02
Сегодня на заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян заявил, что в декабре 2021 года в Армении зафиксирован рекордный рост зарегистрированных рабочих мест – 659 тысяч 471.
«В Армении никогда не было такого количества зарегистрированных рабочих мест. По сравнению с декабрем 2020 года, в 2021 году рабочие места увеличились на 37 тысяч 629, по сравнению с 2019 годом – на 30 тысяч 758, а по сравнению с 2018 – на 70 тысяч 977», - сказал Пашинян, заверив, что никакой манипуляции с цифрами нет.
По словам Пашиняна, в случае необходимости они могут идентифицировать все рабочие места, по имени-фамилии.
Премьер сделал важную констатацию: значительный рост отмечается также в средней зарплате. В декабре 2021 года средняя зарплата составляла 277 тысяч 661 драмов, что по сравнению с 2020 годом больше на 30 тысяч драмов или 12%, по сравнению с 2019 годом – на 43 тысячи драмов или 18%, а по сравнению с 2018 годом – на 54 тысячи драмов или 24,6%.
В 2021 году в Армении работающим гражданам была выплачена зарплата в размере 139 млрд. 600 млн. драмов, что по сравнению с 2020 годом больше на 15,7 млрд. драмов или 13%.
«Доля низких зарплат снизилась примерно на 9%, речь идет о тех, кто получает зарплату в размере 150 тысяч драмов в месяц», - отметил он.
По словам Пашиняна, в условиях войны и эпидемии коронавируса зафиксирован постоянный рост средней номинальной зарплаты  в размере около 55 тысяч драмов.
«Однако, к сожалению, должен подчеркнуть, что эти цифровые изменения привели к повышению уровня благосостояния наших граждан, поскольку в течение 2021 года была зафиксирована существенная инфляция, которая составляла в декабре 2021 года по сравнению с 2020 годом 7,7%. Это больше, чем мы предусматривали в государственном бюджете», - сказал премьер.
Он отметил, что если им удастся достичь 7% экономического роста, то появится возможность войти в режим роста благосостояния.
По словам Пашиняна, по предварительным результатам,  в 2021 году зафиксирован 5,8% экономический рост, что больше изначально прогнозируемого.