Միջոցներ են ձեռնարկվելու, որպեսզի դատավոր Ռուբիկ Մխիթարյանը պատասխանատվություն կրի իր կայացրած ապօրինի դատական ակտի համար․ Արմեն Չարչյանը 5 ամիս գտնվել է ապօրինի կալանքի տակ․ փաստաբան
04/02/2022 16:57
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում հետաձգվել է «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնի նախկին տնօրեն, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Չարչյանի գործով դատական նիստը, մեղադրող դատախազը չի ներկայացել նիստին, լրագրողներին հայտնել է Չարչյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանը։
Նա նշել է, որ հաջորդ նիստին արդեն կսկսվի բուն դատաքննության փուլը։
Փաստաբան Ալեքսանյանը հայտնել է նաև, որ Արմեն Չարչյանին կալանավորելու որոշումները կայացնողներին պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ պաշտպանական կողմքը քայլեր է ձեռնարկում, քանի որ հայտնի է՝ Չարչյանի կալանքն անհամատեղի է եղել նրա առողջական վիճակի հետ, դա հիմնավորված է բժշկական փաստաթղթերով։
«Դեռևս 2021 թվականի օգոստոսին, երբ Վերաքննիչ քրեական դատարանը բեկանեց առաջին ատյանի դատարանի որոշումը՝ Չարչյանի նկատմամբ գրավ կիրառելու վերաբերյալ, մենք դատական նիստի ժամանակ ասում էինք, որ բացի անձեռնմխելիության հանգամանքից, այն հիվանդությունը, որն ունի պարոն Չարչյանը, առերևույթ վկայում է այն մասին, որ համապատասխանում է կառավարության որոշմանը՝ հիվանդությունների ցանկին, որոնք անհամատեղելի են կալանավորման հետ։ Ասում էինք, որ չի կարող կալանավորվել Արմեն Չարչյանը։ Դատավոր Ռուբիկ Մխիթարյանը մեր փաստարկը համարեց անհիմն, չընդունեց, սակայն իրական կյանքը ցույց տվեց, որ մենք ճիշտ էինք, իրենք բոլորը՝ սխալ»,- ասել է Էրիկ Ալեքսանյանը ։
Նա հավելեց, որ հաջորդ նիստին կհրապարակվի փորձաքննության եզրակացությունը, իրենք համապատասխան հայտարարություն կանեն։
«Ինչ վերաբերում է պատասխանատվության հարցին, կոնկրետ Ռուբիկ Մխիթարյանի մասով այն ժամանակ էլ եմ նշել, հիմա էլ նշում եմ՝ միջոցներ են ձեռնարկվելու, որպեսզի նա պատասխանատվություն կրի իր կայացրած ապօրինի դատական ակտի համար, քանի որ Արմեն Չարչյանը 5 ամիս գտնվել է ապօրինի կալանքի տակ»,- ընդգծել է փաստաբանը։

Мы предпримем меры, чтобы судья Рубик Мхитарян понес ответственность за незаконный судебный акт – Эрик Алексанян
04/02/2022 18:33
В суде общей юрисдикции Еревана отложено судебное заседание по делу депутата фракции «Армения», бывшего директора медицинского центра «Измирлян» Армена Чарчяна, сообщил журналистам адвокат Эрик Алексанян.
Он отметил, что прокурор не явился на судебное заседание.
Эрик Алексанян сообщил, что защита предпринимает шаги для привлечения к ответственности  тех, кто принял решение об аресте Армена Чарчяна, поскольку известно, что арест Чарчяна был несовместим с его состоянием здоровья и это обоснованно медицинскими документами.
«Еще в 2021 году, когда Апелляционный уголовный суд отменил решение суда первой инстанции об освобождении Армена Чарчяна под залог, мы говорили, что кроме обстоятельства депутатской неприкосновенности, у Армена Чарчяна есть болезни, которые несовместимы с арестом в соответствии с установленным правительством перечнем. Мы говорили, что Армен Чарчян не может быть арестован. Судья Рубик Мхитарян посчитал наш аргумент необоснованным и не принял, но реальная жизнь показала, что мы были правы, а все они – неправы», - сказал Эрик Алексанян.
Он добавил, что на следующем заседании будет оглашено заключение медицинской экспертизы, и они выступят с соответствующим заявлением.
«Что касается вопроса ответственности, то по части Рубика Мхитаряна я еще тогда отмечал и отмечаю – мы предпримем меры, чтобы он понес ответственность за принятый незаконный судебный акт, поскольку Армен Чарчян 5 месяцев находился под незаконным арестом», - подчеркнул адвокат.