Թուրքերը երկիրը վերցնելու են ներսից․ այս իշխանությամբ հայ-թուրքականի հետևանքը ծայրահեղ վատ է լինելու․ Քաղաքագետ
04/02/2022 16:27
Քաղաքագետ Ալեն Ղևոնդյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է ՀՀ գործող իշխանությունների օրոք հայ-թուրքական հարաբերությունները կարգավորելու գործընթացից եկող ռիսկերին։
«2018 թվականին ինչ ասացի, հաջորդ մի քանի տարվա մեջ իրողություն դարձավ։ Մարդիկ, անգամ ամենից մոտ հարազատները, ընկերները, ազգականները չէին հավատում ինձ, ասում էին՝ ամեն բան լավ կլինի։ Շատերը խուսափում էին իմ կանխատեսումներից։ Իրենց ու իմ տարբերությունը նրանում էր, որ ես հարցին մոտենում էի մասնագիտորեն (ոչ դասագրքային) ու իրավիճակը սթափ գնահատելով։ Նրանք, այդ թվում նաև շատ հանրային ու քաղաքական գործիչներ, սովորական մարդիկ՝ հույզի, զգայականի ու սեփական տեղն ու դերը նոր իրողություններում իրացնելու առումով։
Ես (իմ նման նաև մի փոքր շրջանակ հակահեղափոխականներ ու պետականամետներ) ճիշտ դուրս եկա, նրանք սխալ։
Հիմա՝ 2021-ից սկսած ես ձեզ ասում եմ՝ այս պահին այս իշխանությամբ հայ-թուրքականի հետևանքը մեզ համար լինելու է ծայրահեղ վատ․ արդյունքում ունենալու ենք պետականազրկում, արտագաղթ, Հայաստանի վերացում, Արցախի անհետադարձ կորուստ, մեր՝ տնտեսապես ոչնչացում։
Թուրքերը շատ խելացի են, իրենք քեզ աղ ու հացով են դիմավորելու, էժան վարկեր են տալու, շինարարություն են սկսելու, աշխատատեղեր ստեղծելու, համալսարաններ բացելու ու մեզ գնելու․․․ շատերին արդեն գնել են։ Պետք է հասկանալ, որ սա հակաթուրքականություն չի․ ես «հակա»-ներով չեմ առաջնորդվում, դա հակամտածողական է։
Թուրքերը մտրակի ու բլիթի քաղաքականություն են վարում։ Իրենք երկիրը վերցնելու են ներսից՝ տնտեսապես, ինչպես արեցին Վրաստանի հետ։ Էդպես նաև ավելի շահավետ է։ Հիմա վրացիները նոր-նոր են հասկանում, որ իրենք չեն էլ իրենց երկրի տերը։
Թուրքերը չեն կարող ՀՀ-ն ռազմական ուժով վերցնել (մեծ հաշվով՝ իմաստ էլ չկա՝ նաև տնտեսապես ու քաղաքականապես), քանի որ կա ռուսական գործոնը։
Թուրքերը հայ-թուրքականին վաղուց ու լավ են պատրաստվել․ արխիվներն են մաքրել, Սփյուռքի ու Հայոց ցեղասպանության ժառանգների հետ հողային ու իրավունքների հարցերը փողով ու կոմպենսացիայով լուծել ու շատ այլ քայլեր են ձեռնարկել։
Իրենք ներդրումներով «թուրքի» կերպարը կբնաջնջեն ձեր ուղեղներից, հիշողությունից, քանի որ ձեր/մեր մեծագույն մասը շատ ճկուն է, և առաջնահերթ վաճառական («փողին մուննաթ․․»), ու հետո, երբ գա X կետը, երկրի տերը կդառնան։
Հայաստանը վերցնելը հեշտ է, մի քանի միլիարդի բան է, մանավանդ, եթե ունենք հանրային ու պետական-քաղաքական էլիտաների այն վիճակը ու հանրային այն բարոյագիտությունը, ինչն այսօր կա։
Նշեմ նաև, որ ընթացքում ակտիվորեն հակառուսական միտինգներ ու տրամադրություններ կակտիվացնեն («Պերմյակովի քեյսի» նման մի օպերացիա կկազմակերպեն), որ հեռանկարում 102-րդ բազան դուրս գա (այս պահի դրությամբ դա քիչ հավանական է, բայց դե․․․), որ ինչ-որ մի փուլում նաև հնարավոր լինի ռազմական սցենարի գործարկումը ՀՀ-ում։

Турки захватят страну изнутри: последствия армяно-турецкого процесса с этой властью будут крайне негативными – Ален  Гевондян
04/02/2022 19:27
Турки захватят страну изнутри: последствия армяно-турецкого процесса с этой властью будут крайне негативными – Ален Гевондян
Политолог Ален Гевондян обратился на свое странице в Facebook к рискам, исходящим от процесса урегулирования армяно-турецких отношений при действующей власти.
«Все, что я сказал в 2018 году, исполнилось в течение следующих нескольких лет. Люди, даже самые близкие, друзья, родственники – не верили мне, говорили: все будет хорошо. Многие избегали моих предсказаний. Разница между мной и ними состояла в том, что я подхожу к вопросу профессионально и трезво, оценивая ситуацию. Они, в том числе многие общественные и политические деятели, обычные люди – эмоционально и в контексте собственной роли и места в новых реалиях.
Я (и небольшой круг контрреволюционеров и людей с государственным мышлением как я) был прав, а они – ошиблись.
Сейчас, начиная с 2021 года, я говорю вам, в данный момент и с этой властью последствия процесса урегулирования армяно-турецких отношений будут для нас крайне негативными: в результате мы получим потерю государственности, эмиграцию, ликвидацию Армении, безвозвратную потерю Арцаха, наше экономическое уничтожение.
«Турки очень умны, они встретят тебя хлебом и солью, предоставят дешевые кредиты, начнут строительство, создадут рабочие места, откроют университеты и "купят" нас … многих уже купили…
Турки ведут политику "кнута и пряника". Они захватят страну изнутри – экономически, как сделали это с Грузией. Так выгоднее. Грузины только сейчас стали понимать, что не они хозяева своей страны.
Турки не могут захватить Армению военной силой (по большому счету, и смысла нет), поскольку есть российский фактор.
Турки давно и хорошо подготовились к армяно-турецкому процессу: вычистили архивы, решили земельные вопросы и вопросы прав (за деньги и компенсацию) с Диаспорой и наследниками жертв Геноцида армян и предприняли много других шагов.
Они посредством инвестиций искоренят образ "турка", вычеркнут его из ваших воспоминаний, поскольку ваша /наша большая часть очень гибка, в первую очередь коммерсанты ("деньги все решают …") а затем, когда дойдут до точки X, станут хозяевами страны.
Захватить Армению легко, это дело нескольких миллиардов, тем более с учетом тех общественных и государственно-политических элит и общественной морали, которую сегодня имеем.
Отмечу также, что со временем активизируют антироссийские митинги и настроения (организуют какую-то операцию типа "кейса Пермякова"), чтобы в перспективе добиться вывода 102-й базы (на данный момент это маловероятно, хотя…), чтобы на каком-то этапе можно было задействовать в Армении военный сценарий.