«Բացահայտ ոտնձգություն է դատարանների անկախ գործունեության նկատմամբ և մեծ մտահոգության առիթ». Թագուհի Թովմասյանը դիմել է ԵՄ դեսպաններին և ԵԽ տնօրինությանը
05/02/2022 10:17
ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը իր լիազորությունների շրջանակում դիմել է ԵԽ մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության գլխավոր տնօրինությանը և Եվրոպական երկրների դիվանագիտական ներկայացուցչություններին և հայտնել դատաիրավական ոլորտում տեղի ունեցող գործընթացների վերաբերյալ իր մտահոգությունները:
Թագուհի Թովմասյանի ուղերձում, մասնավորապես, նշված է.
«Ցանկանում եմ Ձեր ուշադրությունը հրավիրել մեր երկրի դատական համակարգում ստեղծված խորը ճգնաժամի վրա, որն ունի քաղաքական ընդգծված ենթատեքստ: Մասնավորապես՝ վերջին շրջանում մեր երկրում բազմիցս արձանագրվել են իշխանությունների կողմից դատական մարմինների նկատմամբ ոտնձգությունների աղաղակող փաստեր, այդ թվում՝ իրենց համար անցանկալի դատավորների նկատմամբ կարգապահական վարույթների, քրեական հետապնդումների դեպքեր, այժմ արդեն, մասնագետների պնդմամբ, դատավորին ապօրինի կալանավորելու գործընթաց է մեկնարկել: Խոսքը վերաբերում է սույն թվականի հունվարի 31-ին Բարձրագույն դատական խորհրդին ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Բորիս Բախշիյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու և դատավորին ազատությունից զրկելու վերաբերյալ համաձայնություն տալուն»:
Նշենք, որ Բորիս Բախշիյանը «Սիսական» ջոկատի հրամանատար Աշոտ Մինասյանի գործը (որն ամբողջովին ունի քաղաքական ենթատեքստ) քննող դատավորն է, ով մերժել է նրան կալանավորելու մասին դատախազության միջնորդությունը։ Հիշեցնենք, որ 44-օրյա պատերազմից հետո մի շարք ընդդիմադիր գործիչներ, այդ թվում՝ Մինասյանը, մեղադրվեցին վարչապետի սպանության նախապատրաստման փորձի համար։
Տեղեկացնենք նաև, որ տարվող ապօրինի գործընթացի դեմ իրենց արդարացի բողոքն ու ընդվզումն են հայտնել Հայաստանի հանրապետության դատական համակարգի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ, Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամներ, դատավորներ, սակայն միջազգային հանրությունը դեռևս լուռ է: «Այս համատեքստում կցանկանայի Ձեր ուշադրությունը հրավիրել և հատկապես ընդգծել այն փաստը, որ տեղի ունեցողը անթույլատրելի նախադեպ է դատական պրակտիկայում, որևէ միջազգային իրավական ակտով, այդ թվում՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի որևէ հոդվածով, արդար դատաքննության իրավունքի՝ քաղաքացիաիրավական հայեցակետով սահմանված չէ, որ դատավորին կարելի է դատել իրականացրած որոշման, այն է՝ կայացրած վճռի համար։
Ավելին՝ Հայաստանի Հանրապետության մայր օրենքով՝ ՀՀ Սահմանադրության 3-րդ հոդվածով սահմանվում է, որ «Մարդու և քաղաքացու հիմնական իրավունքների և ազատությունների հարգումն ու պաշտպանությունը հանրային իշխանության պարտականություններն են: Մարդու անօտարելի արժանապատվությունն իր իրավունքների և ազատությունների անքակտելի հիմքն է»:
«Այս ամենը հաշվի առնելով՝ պետք է արձանագրենք, որ սա բացահայտ ոտնձգություն է դատարանների անկախ գործունեության նկատմամբ և մեծ մտահոգության և հիասթափության առիթ։ Այն, նախ և առաջ, առնչվում է մարդու հիմնարար իրավունքների և ժողովրդավարության հիմքերի խախտմանը: Նմանատիպ գործողությունները որևէ առնչություն չունեն ժողովրդավարական ինստիտուտների գործարկման և կայացման հետ, այլ ուղղակիորեն վկայում են երկրում առկա քաղաքական խնդիրների և խորը ճգնաժամի մասին:
Գնահատելով իրավիճակը և կանխատեսելով հնարավոր հետևանքները մեր նորանկախ պետության համար, ինչպես նաև, առաջնորդվելով ժողովրդավարական սկզբունքների և մարդու իրավունքների պահպանման` միջազգային կազմակերպությունների առջև ստանձնած մեր պետության պարտավորություններով՝ ակնկալում եմ Ձեզանից արդարացի արձագանք և համապատասխան օբյեկտիվ գնահատական ստեղծված իրավիճակին», - գրել է Թագուհի Թովմասյանը:

«Это явное посягательство на независимую деятельность судов и повод для большой обеспокоенности» – Тагуи Товмасян обратилась к послам ЕС и директорату СЕ
05/02/2022 14:19
Председатель постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам, Тагуи Товмасян в рамках своих полномочий обратилась к генеральному директорату по правам человека и верховенству закона Совета Европы и дипломатическим представительствам европейских стран, выразив свою обеспокоенность в связи с происходящими в судебно-правовой сфере процессами.
«Хочу обратить Ваше внимание на создавшийся в судебной системе нашей страны глубокий кризис, который  имеет политический подтекст. В частности, в последнее время в нашей стране неоднократно зафиксированы вопиющие факты посягательств на судебные органы со стороны властей, в том числе, случаи возбуждения дисциплинарных производств, уголовного преследования в отношении нежелательных судей, а сейчас уже, как утверждают специалисты, начался процесс незаконного ареста судьи.
Речь идет о предоставления Высшим судебным советом 31 января согласия генеральному прокурору на возбуждение уголовного преследования в отношении судьи общей юрисдикции Сюникской области Бориса Бахшяна и его лишение свободы», - отмечается в заявлении.
Отметим, что Борис Бахшян – судья, в производстве которого находится дело командира добровольческого отряда «Сисакан» Ашота Минасяна (которое имеет полностью политический подтекст) и отклонивший ходатайство прокуратуры о его аресте. Напомним, что после 44-дневной войны ряд оппозиционных деятелей, в том числе Ашот Минасян, обвинялись в попытке подготовки убийства премьер-министра.
Сообщаем также, что многочисленные представители судебной системы Армении, члены Высшего судебного совета, судьи, адвокаты выразили справедливое недовольство и несогласие против проводимого незаконного процесса, однако международное сообщество пока молчит.
«В данном контексте хотела бы обратить Ваше внимание и особо подчеркнуть тот факт, что происходящее – недопустимый прецедент в судебной практике. Гражданско-правовой аспект права на справедливое судебное разбирательство в каком-либо международном правовом акте, в том числе какой-либо статье Европейской конвенцией по правам человека не устанавливает, что судей можно судить за принятое решение – вынесенный приговор.
Более того, согласно основному закону Республики Армения – в статье 3 Конституции устанавливается: «Уважение и защита основных прав и свобод человека и гражданина – обязанности публичной власти. Неотчуждаемое достоинство человека – неотъемлемая основа его прав и свобод».
Учитывая все это, необходимо констатировать, что это явное посягательство на независимую деятельность судебной системы и повод для большой обеспокоенности и разочарования. Это, прежде всего, касается нарушения фундаментальных прав человека и основ демократии. Подобные действия не имеют никакого отношения к становлению демократических институтов, и прямо свидетельствуют о политических проблемах и глубоком кризисе в стране.
Оценивая ситуацию и прогнозируя возможные последствия для нашего государства, а также руководствуясь взятыми перед международными организациями обязательствами по соблюдению демократических принципов и прав человека, ожидаю от вас справедливой реакции и соответствующей объективной оценки сложившейся ситуации», - написала Тагуи Товмасян.