Քրեական գործերով հաշվի չի առնված իշխանության ստեղծած բարդակը, անգործությունը, կուլիսային պայմանավորվածությունները. Պատգամավորն այցելել է կալանքի տակ գտնվող սպաներին
«Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ էի գնացել՝ հանդիպելու կալանքի տակ գտնվող սպաներին, ֆեյսբուքի էջում գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության անդամ Տիգրան Աբրահամյանը։
«Տարբեր փուլերով, տարբեր օրերի հանդիպել եմ 44-օրյա պատերազմի, Խծաբերդի և Հին թաղեր գյուղերի, ինչպես նաև՝ 2021 թվականի նոյեմբերի 16-ի ադրբեջանական ագրեսիայի գործով անցնող մեծ թվով զինվորականների։
Բնականաբար չեմ կարող պնդել, որ տարբեր գործերով անցնող զինվորականները որևէ սխալ, բացթողում չեն ունեցել, սակայն յուրաքանչյուրի դեպքին պետք է անհատական մոտեցում դրսևորել։
Բայց կա մի մեծ բայց, քրեական գործերով հաշվի չի առնված իշխանության ստեղծած բարդակը, անգործությունը, կուլիսային պայմանավորվածությունները, բանակում հրահրած ճգնաժամը, զինվորականների թիրախավորումը, որն ահռելի ազդեցություն ունի և՛ 44-օրյա պատերազմի, և՛ Հադրութի շրջանի Հին թաղեր և Խծաբերդ գյուղերի, և՛ նոյեմբերի 16-ի ադրբեջանական ագրեսիայի վրա։
Ես միշտ սովոր եմ սպաներին, առհասարակ զինվորականներին հանդիպոլ զորամասերում, մարտական հենակետերում և շատ ծանր եմ տանում, երբ նրանց հետ հանդիպումը տեղի է ունենում քրեակատարողական հիմնարկներում՝ բանտախցերում։
Մի կարևոր հանգամանք ևս, ինչի վրա ես շատ մեծ ուշադրություն են դարձնում։ Շատ զինվորականներ, ովքեր անցնում են թվարկածս քրեական գործերով, տասնամյակներով զինված ուժերում եմ, երկար տարիներ ծառայել եմ դիրքային զորամասերում, մասնակցել տարբեր օպերացիաների, 2016 թվականի ապրիլյան ու 2020-ի 44-օրյա պատերազմներին, պարգևատրվել և այլն։
Զինվորականներին, զինված ուժերին ինստիտուցիոնալ հարվածներ հասցնելու իշխանության քաղաքականությունը հենց այսպիսի իրավիճակ էլ պետք է ստեղծեր, իսկ սրա ծանր հետևանքներն առաջիկայում այլ դրսևորումներ կունենա», - գրել է նա։

В уголовных делах не учтен созданный властями бардак, бездействие, закулисные договоренности, спровоцированный в армии кризис – депутат встретился с арестованными военными
05/02/2022 12:37
Депутат парламента от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян побывал в уголовно-исполнительном учреждении «Нубарашен», чтобы встретиться с находящимися под арестом офицерами.
«В разные этапы, в разные дни я встречался с большим числом военных, проходящих по делу 44-дневной войны, сел Хцаберд и Хин Тахер, в также азербайджанской агрессии 16 ноября 2021 года.
Естественно, не могу утверждать, что военные, проходящие по разным делам, не допустили никакой ошибки, упущения, однако к каждому случаю нужно проявить отдельный подход.
Но есть одно большое но, в уголовных делах не учитывается созданный властями бардак,   бездействие, закулисные договоренности, спровоцированный в армии кризис, преследование военных, которое оказало огромное воздействие и на 44-дневную войну, и на ситуацию с селами Хин Тахер и Хцаберд Гадрутского района, и на азербайджанскую агрессию 16 ноября.
Я привык всегда встречать офицеров и вообще военных в воинских частях, на боевых опорных пунктах и очень тяжело переношу, когда встречи с ними проходят в уголовно-исполнительных учреждениях – в тюремных камерах.
Еще одно важное обстоятельство, на которое я обращаю очень большое внимание. Многие военные, которые проходят по перечисленным мной уголовным делам, десятилетиями служат в вооруженных силах, долгие годы служили в воинских частях на позициях, участвовали в различных операциях, в Апрельской войне 2016 года и 44-дневной войне, были награждены и т.д.
Политика властей по нанесению институциональных ударов военным, Вооруженным силам должна была создать именно такую ситуацию, а тяжелые последствия этого в ближайшее время будут иметь другие проявления», - написал на своей странице в Facebook