Ժողովրդավարությունից դեպի բռնապետություն Հայաստանը սլանում է միջազգային կառույցների գործուն աջակցությամբ. Արամ Վարդևանյան
07/02/2022 12:35
Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդևանյանի կարծիքով՝ մասնագիտական համայնքի համար հստակ էր դատավոր Բախշիյանի գործի մակագրումից, որ կալանավորումն անխուսափելի է:
«Այս իշխանությունների դեպքում մի բան միշտ հստակ է և կանխատեսելի: Քաղաքական պատվեր` իրավապահների հստակ կատարողական: Մասնագիտական համայնքի համար հստակ էր դատավոր Բախշիյանի գործի մակագրումից, որ կալանավորումն անխուսափելի է: Անխուսափելի էր, քանի որ այս իշխանությունները չեն հանդուրժում անկախ դատարանը և սրանով ազդակ են տալիս բոլորին», - ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է նախկին փաստաբանը։
Վարդևանյանն ընդգծել է՝ ժողովրդավարությունից դեպի բռնապետություն Հայաստանը սլանում է միջազգային կառույցների գործուն աջակցությամբ:
«Դատավորի կալանքը տրվեց Եվրոպայի միության դեսպանատան առնվազն լուռ աջակցությամբ, միջազգային կառույցների լուռ աջակցությամբ: Ակնհայտ է, որ սա աննախադեպ մարտահրավեր է իրավունքի գոյությանը...», - նշել է Վարդևանյանը։
Հիշեցնենք՝ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը` նախագահությամբ դատավոր Դավիթ Արղամանյանի, որոշում կայացրեց կալանավորել Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Բորիս Բախշիյանին։

В условиях содействия международных структур Армения устремилась от демократии к диктатуре – Арам Вардеванян
07/02/2022 13:32
Депутат парламента от фракции «Армения» Арам Вардеванян считает, что для профессионального сообщества неизбежность ареста судьи суда общей юрисдикции Сюникской области Бориса Бахшяна была очевидна, учитывая, на кого было завизировано рассмотрение этого дела.
«В случае этих властей одно всегда ясно и прогнозируемо. Политический заказ – четкое исполнение правоохранителей. Для профессионального сообщества было понятно, что арест неизбежен, учитывая завизирование дела судьи Бахшяна. Был неизбежным, поскольку власти не выносят независимый суд, и таким образом подают всем сигнал», - написал на своей странице в Facebook Арам Вардеванян.
Он подчеркнул, что Армения устремилась от демократии к диктатуре при действенном содействии международных структур.
«Решение об аресте судьи, как минимум, было вынесено при молчаливом содействии представительства Европейского Союза, международных структур. Очевидно, что это беспрецедентный вызов существованию права…» - отметил Арам Вардеванян.