Ժողովրդավարությունը գլորվեց անդունդ. Հայաստանն արձանագրեց՝ անկախ ու անաչառ դատավորը պետք է գտնվի քրեակատարողական հիմնարկում. Դատավոր Բախշիյանի փաստաբաններ
07/02/2022 12:20
Դատավոր Բորիս Բախշիյանի փաստաբան Երեմ Սարգսյանի համար անսպասելի չէր դատավոր Դավիթ Արղամանյանի կայացրած որոշումը, ըստ որի՝ դատավոր Բորիս Բախշիյանը կալանավորվեց։
«Պարոն Արղամանյանը պիոների պես կատարեց իր հանձնարարությունը, արդարադատությունը բռնաբարեցին մի խումբ իշխանավորներ. պետք է ասել, որ ժողովրդավարությունը գլորվեց անդունդ», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա։
Փաստաբանը բառեր չի կարողանում գտնել, թե ինչ է կատարվում դատական համակարգում։
Ըստ նրա՝ արդարադատություն իրականացնող դատավորներին կալանավորում են՝ «վախեցնելու համար մյուսների աչքերը»։
Դատավոր Բախշիյանի փաստաբանի խոսքով՝ ԲԴԽ դատավորներն, առանց կարդալու, ստորագրել են դատախազության միջնորդությունը։
«Թուղթը տվել են, ասել են կստորագրեք, իրենք էլ ստորագրել են, ինչու եմ պնդում, որովհետև որոշման 9-րդ էջում միտքը կիսատ է մնացել, մի ամբողջ էջեր չկան այնտեղ, բայց բոլորը ստորագրել են», - նշեց Երեմ Սարգսյանը։
Դատավորի մյուս փաստաբանը՝ Արսեն Սարդարյանն էլ հայտարարեց, որ Հայաստանի պատմության՝ իրավական պետություն ունենալու մեջ ունեցանք ամենածանր էջերից մեկը։
Սարդարյանի խոսքով՝ Արղամանյանը շատ լուրջ ճնշումների է ենթարկվել։
«Ինքը փորձել է պայքարել, իր ակտում էլ է երևում, որ փորձել է պայքարել, բայց թույլ չտվեցին իրեն արդարադատություն իրականացնել», - նշեց նա։
Փաստաբանն ընդգծեց՝ Հայաստանն այսօր արձանագրեց՝ անկախ ու անաչառ դատավորը պետք է գտնվի քրեակատարողական հիմնարկում։
«Եթե դու գործում ես քո խղճի, օրենքի համաձայն, ուրեմն պետք է նստես, մենք այսօր Հյուսիսային Կորեային հաղթեցինք, մենք եղանք ամենաառաջինը իրավական կամայականությունների առոմով. այն, ինչ այսօր տեղի ունեցավ, իրավաբանության վախճան էր», - հայտարարեց դատավոր Բախշիյանի պաշտպանը։

Демократия скатилась в пропасть: Армения констатировала, что независимый и беспристрастный судья должен находиться в УИУ – адвокаты судьи Бахшяна
07/02/2022 13:12
Решение судьи Давида Аргаманяна об аресте судьи суда общей юрисдикции Сюникской области Бориса Бахшяна не было неожиданным для адвоката судьи Ерема Саркисяна.
«Господин Аргаманян как пионер выполнил данное ему поручение, группа представителей властей изнасиловала правосудие. Нужно констатировать, что демократия скатилась в пропасть», - сказал адвокат в беседе с журналистами.
Ерем Саркисян не смог найти слов, чтобы описать происходящее в судебной системе.
По его словам, осуществляющих правосудие судей арестовывают, чтобы «напугать других судей».
По словам адвоката судьи Бахшяна, судья Высшего судебного совета подписали ходатайство прокуратуры, даже не прочитав.
«Дали бумагу, сказали: подпишете. А они подписали. Я убежден в этом, потому что на 9 странице мысль остается незаконченной, там отсутствуют целые страницы, но все подписали», - отметил Ерем Саркисян.
Другой адвокат Арсен Сардарян заявил, что эта была одна из самых тяжелых страниц в истории Армении на пути построения правового государства.
По словам Сардаряна, Аргаманян подвергался очень сильному давлению.
«Он пытался сопротивляться, это видно также в вынесенном акте, пытался бороться, но ему не позволили совершить правосудие», - отметил адвокат.
Он подчеркнул, что Армения сегодня констатировала, что независимый и беспристрастный судья должен находиться в уголовно-исполнительном учреждении.
«Если ты действуешь по совести и закону, то должен сидеть. Мы сегодня превзошли Северную Корею, мы стали первыми в плане правового произвола. То, что произошло сегодня, – крах юриспруденции», - заявил адвокат судьи Бориса Бахшяна.