Հայաստանում նվազագույն աշխատավարձը 100 հազար դրամ դարձնելու նախագիծը բացասական եզրակացություն ստացավ
07/02/2022 17:23
ՀՀ ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը փետրվարի 7-ին հրավիրել է հերթական նիստը: Օրակարգում ԱԺ «Հայաստան» խմբակցություն հեղինակած ««Նվազագույն ամսական աշխատավարձի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագծին եզրակացություն տալու վերաբերյալ հարցն էր:
Հիմնական զեկուցող «Հայաստան» խմբակցություն պատգամավոր Աղվան Վարդանյանի խոսքով՝ առաջարկվում է նվազագույն ամսական աշխատավարձի չափը բարձրացնել՝ 68.000 ՀՀ դրամից դարձնելով 100.000դրամ:
Պատգամավորը նշել է, որ առաջարկի հիմքում դրված են մի շարք սոցիալ-տնտեսական հիմնավորումներ, մասնավորապես, սպառողական զամբյուղին վերաբերող տվյալները, ըստ որի՝ այն 2021թ-ին կազմել է 70.000 դրամ:
Հարակից զեկուցող ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանը ներկայացրել է Կառավարության կարծիքն օրինագծի վերաբերյալ:
Փոխնախարարի խոսքով՝ Կառավարության 2021-2026 թթգ ծրագրի համաձայն գործադիրը մինչեւ 2026 թվականը քայլեր է ձեռնարկելու նվազագույն աշխատավարձը 85.000 դրամ սահմանելու ուղղությամբ: Նվազագույն ամսական աշխատավարձի շարունակական բարձրացումն ապահովվելու է՝ հաշվի առնելով երկրի մակրոտնտեսական ցուցանիշները: Ռուբեն Սարգսյանը նաեւ նշել է, որ նախագծի ընդունման դեպքում ՀՀ-ում նվազագույն աշխատավարձը կկազմի միջին աշխատավարձի մոտ 50%-ը, ինչը, ըստ նրա, բավական բարձր է եւ կարող է հակադարձ ազդեցություն ունենալ տնտեսական զարգացման վրա: Ուստի, Կառավարությունն առաջարկել է գործող օրենքի հոդվածը թողնել անփոփոխ:
ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանի խոսքով՝ օրենքի նախագիծն ունի լրամշակման կարիք: Հանձնաժողովի նախագահն ընդգծել է, որ օրենքի նախագիծը պետք է ներկայացվեր փաթեթով, քանզի այն հակասում է մի շարք օրենքների:
Քվեարկության արդյունքում հանձնաժողովը բացասական եզրակացություն է տվել նախագծին:
Հանձնաժողովը նաեւ հաստատել է ՀՀ ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովում քաղաքացիների ընդունելության կազմակերպման 2022 թվականի տարեկան ժամանակացույցը:

Проект фракции «Армения» о повышении минимальной зарплаты получил отрицательной заключение профильной комиссии
07/02/2022 18:54
Постоянная парламентская комиссия по труду и социальным вопросам сегодня созвала очередное заседание. В повестке дня – представление заключения по проекту фракции «Армения» о внесении поправки в закон «О минимальной месячной заработной плате».
По словам основного докладчика депутата Агвана Варданяна, фракция «Армения» предлагает увеличить минимальную месячную зарплату с 68 до 100 тысяч драмов.
Депутат отметил, что предложение основано на ряде социально-экономических обоснований, в частности данных о потребительской корзине, согласно которым в 2021 году она составила 70 тысяч драмов.
Содокладчик заместитель министра труда и социальных вопросов Рубена Саркисяна аргументированно и обстоятельно представил мнение правительства по законопроекту.
По словам замминистра, согласно программе правительства на 2021-2026 гг. исполнительная власть предпримет шаги по установлению минимальной заработной платы на уровне 85 тысяч драмов к 2026 г. Будет обеспечено постоянное повышение минимальной месячной заработной платы с учетом макроэкономических показателей страны. Рубен Саргсян также обосновал предложение правительства оставить действующую статью закона без изменений.
Председатель постоянной парламентской комиссии по труду и социальным вопросам Эрикназ Тигранян заметила, что законопроект нуждается в доработке. Она подчеркнула, что проект нужно было вносить в пакете, так как он противоречит ряду законов.
В итоге голосования по проекту вынесено отрицательное заключение.
Комиссия также утвердила годовой график организации приема граждан в постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам на 2022 год.