«Հրապարակ». Սահմանադրությամբ նախատեսված «անաչառ» նախագահը ընդդիմադիր դաշինքների հետ հանդիպելու պատրաստակամություն չի հայտնել
09/02/2022 09:46
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Ընդդիմադիր «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքներում այս պահի դրությամբ որոշում ունեն՝ ոչ միայն ՀՀ նախագահի թեկնածու չառաջադրել, այլև չմասնակցել նախագահի ընտրության հարցի քննարկմանը, որպեսզի ինչպես դաշինքների համատեղ հայտարարությանն են հղում անում, «որևէ կերպ» չլեգիտիմացնեն նախագահի ընտրությունը։ Իսկ ՔՊ թեկնածու Վահագն Խաչատուրյանի ընտրությունը, ամենայն հավանականությամբ, կկայանա մարտի սկզբին՝ մարտի 1-4-ն ընկած հերթական նիստերի օրերին։ Որքան էլ տարակուսելի է, բայց Սահմանադրությամբ նախատեսված «անաչառ» նախագահը մինչև այս պահը ընդդիմադիր դաշինքների հետ հանդիպելու առաջարկ կամ պատրաստակամություն չի հայտնել։
Թեպետ առաջին փուլով ընտրվելու համար թեկնածուին առնվազն 81 պատգամավորի քվե է հարկավոր։ Այսինքն, առաջին փուլում իրենց թեկնածուին անցկացնելու համար իշխանական խմբակցությունն ընդդիմության ձայների կարիքն ունի, բայց քանի որ նախագահի ընտրության երկրորդ ու երրորդ փուլեր կան, որտեղ իշխանական խմբակցությունն անհրաժեշտ ձայները միայնակ կարող է ապահովել, ուստի ընդդիմությանը չեն էլ փորձում ներգրավել։ Հանրային համերաշխության խնդիրն այս իշխանությունների համար գոյություն չունի, հակառակ պարագայում կփորձեին կոնսենսուսի գալ և այնպես անել, որ ընդդիմությունն էլ մասնակցի ՀՀ նախագահի ընտրությանը»։

«Грапарак»: Предусмотренный Конституцией «беспристрастный» президент не намерен встречаться с оппозицией
09/02/2022 11:09
В оппозиционных фракциях «Армения» и «Честь имею» принято решение не только не выдвигать кандидата в президенты, но не участвовать в обсуждении вопроса избрания президента, чтобы как отмечается в совместном заявлении блоков «каким-либо образом не легимизировать выборы президента», пишет газета «Грапарак». А выборы кандидата от «Гражданского договора» Ваагна Хачатуряна, по всей видимости, состоятся в период очередных заседаний с 1 по 4 марта. Как это ни странно, но предусмотренный Конституцией «беспристрастный» президент до сих пор не выразил готовность встретиться с оппозиционными блоками.
Хотя избрания в первом туре кандидату в президенты нужно получить как минимум голоса 81 депутата. То есть, чтобы провести своего кандидата, правящей фракции в первом туре нужны голоса оппозиции, но поскольку есть также второй и третий тур выборов президента, где правящая фракция может сама обеспечить необходимое количество голосов, оппозицию даже не пытаются вовлечь в этот процесс.
Для этих властей не существует вопроса общественной солидарности, в противном случае они попытались бы прийти к консенсусу и сделать так, чтобы оппозиция тоже участвовала в избрании президента», - пишет газета.