Հայաստանը չի դիմի ՀԱՊԿ-ին՝ Ադրբեջանի հետ խնդիրները լուծելու համար․ Գուրգեն Արսենյան
Հայաստանի կառավարությունը վերահսկում է իրավիճակը և չի դիմելու ՀԱՊԿ-ին՝ օգնության խնդրանքով, «Ռիա Նովոստի»-ի հետ զրույցում ասել է ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ Գուրգեն Արսենյանը։
«Հայաստանում այն իրավիճակը չէ, որ ստիպված լինենք դիմել ՀԱՊԿ-ի օգնությանը։ Մեր երկրում բավականին բարդ իրավիճակ է, բայց Հայաստանի իշխանություններն այն վերահսկում են»,- ասել է Արսենյանը։
Նա հավելել է, որ Հայաստանը Ադրբեջանի հետ «սահմանային միջադեպերի» պատճառով ՀԱՊԿ-ին չի խնդրի իր տարածք ռազմական ուժ մտցնել։
«Առկա սպառնալիքը համակարգային է։ Մենք ի վիճակի ենք այն չեզոքացնել։ Փաշինյանի գլխավորած քաղաքական իշխանության ուժը նրանում է, որ նախընտրում է խնդիրները կարգավորել բանակցությունների, ոչ թե կրակոցների միջոցով»,- ասել է Արսենյանը։

Армения не будет обращаться к ОДКБ за помощью в решении проблем с Азербайджаном – Гурген Арсенян
Армянское правительство контролирует ситуацию с Азербайджаном и не будет обращаться за помощью к ОДКБ, сообщил РИА Новости член постоянной комиссии парламента Армении по внешним связям Гурген Арсенян.
«В Армении не та ситуация, чтобы мы были вынуждены призвать помощь ОДКБ. У нас в стране довольно сложная ситуация, но власти Армении держат ее под контролем», - сказал Арсенян.
Он добавил, что Армения не будет из-за приграничных стычек с Азербайджаном" просить у ОДКБ ввести на ее территорию военный контингент.
«Та угроза, которая есть, это системная угроза. Мы в состоянии ее ликвидировать. Сила политического руководства Армении во главе с Пашиняном в том, что оно предпочитает регулировать проблемы путем переговоров, а не стрельбой», - отметил Арсенян.