Տարածաշրջանի գործընթացները մեր ուշադրության կենտրոնում են․ մեր քայլերի մի մասը կարող է լինել հրապարակային, մի մասը՝ ոչ հրապարակային․ ԱԽ քարտուղար (Տեսանյութ)
10/02/2022 12:09
Մենք պարբերաբար մեր շուրջ ստեղծված անվտանգային միջավայրը գնահատում ենք և դրա հետ կապված՝ քայլեր ենք կատարում։ Այդ քայլերի մի մասը կարող է լինել հրապարակային, մի մասը՝ ոչ հրապարակային, լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ ասաց ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչո՞ւ Հայաստանը պաշտոնապես չի արձագանքում Թուրքիայի և Ադրբեջանի խորհրդարանների կողմից «Շուշիի հռչակագրի» վավերացման փաստին։
Արմեն Գրիգորյանը չհստակեցրեց, թե հրապարակային կամ ոչ հրապարակային արձագանք, այնուամենայնիվ, եղե՞լ է Հայաստանի կողմից այս հռչակագրին, թե՞ ոչ։
«Ցանկացած գործընթաց, որը տարածաշրջանում տեղի է ունենում, մեր ուշադրության կենտրոնում է, և անհրաժեշտության դեպքում տարբեր ձևերով արձագանքում ենք ստեղծված իրավիճակին», - եզրափակեց նա։
Հիշեցնենք, որ «Շուշիի հռչակագիրը» ստորագրվել է 2021 թվականի հունիսի 15-ին Շուշի քաղաքում Թուրքիայի և Ադրբեջանի նախագահների կողմից։
Հռչակագրով նախատեսվում է Բաքվի և Անկարայի միջև, ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը համապատասպան, փոխօգնության տրամադրում՝ երրորդ երկրի կամ երկրների կողմից նրանցից որևէ մեկի անկախության, ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անձեռնմխելիության կամ անվտանգության նկատմամբ սպառնալիքի կամ ագրեսիայի դեպքում։
Հռչակագրի կետերից մեկի համաձայն՝ Ադրբեջանն ու Թուրքիան կշարունակեն համատեղ ջանքերը երկու երկրների զինված ուժերի արդիականացման ուղղությամբ՝ ժամանակակից պահանջներին համապատասխան։

Региональные процессы находятся в центре нашего внимания – Армен Григорян
Мы периодически оцениваем создавшуюся вокруг нас среду безопасности и предпринимаем соответствующие шаги. Часть этих шагов могут быть публичными, а часть – непубличными, заявил сегодня журналистам секретарь Совета безопасности Армен Григорян, отвечая на вопрос, почему Армения официально не реагирует на факт ратификации парламентами Турции и Азербайджана «Шушинской декларации».
Армен Григорян не уточнил, была ли, тем не менее, публичная или непубличная реакция со стороны Армении на эту декларацию или нет.
«Любой процесс, который происходит в регионе, находится в центре нашего внимания, и при необходимости мы в разных формах реагируем на создавшуюся ситуацию», - резюмировал он.
Напомним, «Шушинская декларация» была подписана президентами Турции и Азербайджана 15 июня 2021 года в городе Шуши.
Декларация предусматривает, что Баку и Анкара окажут необходимую помощь друг другу в соответствии с Уставом ООН в случае возникновения угроз независимости, суверенитету, территориальной целостности, неприкосновенности международно признанных границ или безопасности или агрессия со стороны третьего государства или государств.
Согласно одному из пунктов, Азербайджан и Турция продолжат прилагать совместные усилия по формированию и модернизации вооруженных сил двух братских стран в соответствии с современными требованиями.