Դատավորների, դատախազների ու քննիչների թոշակները կբարձրանան
Կառավարության այսօրվա նիստում Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը ներկայացրեց «Պաշտոնատար անձանց գործունեության ապահովման, սպասարկման և սոցիալական երաշխիքների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նա նշեց, թե այս նախագծի նպատակը դատավորների կենսաթոշակի պայմանների համապատասխանեցումն է Սահմանադրական դատարանի որոշմանը, ինչպես նաև դատախազների ու քննչական մարմիններում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց կենսաթոշակային ապահովության միասնական պայմանների սահմանումն ու կարգավորումը:
«Նախագծով առաջարկվում է կատարել Սահմանադրական դատարանի որոշման կատարումը, որը հակասահմանադրական էր ճանաչել դատավորների համար կենսաթոշակի իրավունքի իրացման պայմանների տարբերակված մոտեցումը. մենք սահմանում ենք միասնական պայմաններ՝ վերացնելով ՍԴ-ի կողմից արձանագրված խտրական մոտեցումը», - ասաց նա:
Նախարարի խոսքով՝ այս նախագիծը բխում է նաև դատավորների անկախությունը ընդգծող մի շարք միջազգային փաստաթղթերից, ուսումնասիրվել է միջազգային պրակտիկան:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ ասաց, թե կենսաթոշակային ապահովման այս փաթեթով որոշակիորեն բարձրացվում են կենսաթոշակները:

В Армении повысятся пенсии судей, прокуроров и следователей
Министр труда и социальных вопросов Нарек Мкртчян сегодня на заседании правительства представил проект о внесении изменений и дополнений в закон «Об обеспечении деятельности, обслуживании и социальных гарантиях должностных лиц».
Он отметил, что цель проекта – приведение пенсий судей в соответствие с решением Конституционного суда, а также установление и регулирование единых условий пенсионного обеспечения прокуроров и лиц, занимающих автономную должность в следственных органах.
«В проекте предлагается привести в исполнение решение Конституционного суда, согласно которому дифференцированный подход к условиям реализации права судей  на пенсию признан антиконституционным. Мы устанавливаем единые условия, устраняя зафиксированный Конституционным судом дискриминационный подход», - сказал он.
По словам министра, этот проект исходит также из ряда международных документов, в которые подчеркивается независимость судей, была изучена международная практика.