Քանի դեռ պատերազմի պարտության գլխավոր մեղավորը ՀՀ իշխանության գլուխ է, որևէ օբյեկտիվ քննություն չի լինելու. Կարեն Վրթանեսյան
10/02/2022 20:41
Դժվարանում եմ ասել՝ ինչու է իշխանության կողմից որոշվել 44-օրյա պատերազմի ռազմական գործողությունների հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողով ստեղծել հենց հիմա։ Այդ հարցը պետք է ուղղել հենց իշխանությանը և հետաքրքրվել՝ ի՞նչն էր խանգարում մինչ այս նման հանձնաժողով ստեղծել. գուցե, օրինակ, այսքան ժամանակ պետք էր, որպեսզի ինչ-որ հետքեր թաքցվեին, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ռազմական փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանը։
«Երկրորդը․ քանի դեռ պատերազմի պարտության գլխավոր մեղավորը ՀՀ իշխանության գլուխ է, չեմ հավատում, որ հնարավոր լինի որևէ օբյեկտիվ քննություն։ Այսինքն՝ սա, ինչպեսև Ապրիլյան պատերազմի քննիչ հանձնաժողովը, զուտ քաղաքական պատվերներ կատարելու, ժամանակ առ ժամանակ դաշտ ինչ-որ սենսացիոն հայտարարություններ նետելու գործիք է կամ սեփական մեղքերը քավության նոխազների վրա բարդելու միջոց»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Կարեն Վրթանեսյանը միաժամանակ հիշեցրեց Ապրիլյան պատերազմի քննիչ հանձնաժողովի՝ այդպես էլ չհրապարակված վերջնարդյունքի մասին։
«Տեսանք, որ չստացան իրենց ցանկալի արդյունքները, և լկտիաբար ուղղակի արդյունքները չհրապարակեցին, որովհետև այդ արդյունքներն իրենց հարմար չէին։ Այդ հանձնաժողովը հետաքննեց, հարցաքննեց բազմաթիվ մարդկանց, ստացավ հսկայական ծավալի գաղտնի ինֆորմացիա. իսկ ինչո՞վ դա վերջացավ՝ ոչ մի բանով։ Ոչ մի բան պաշտոնապես չհայտնեցին»,- նշեց մեր զրուցակիցը։

Пока главный виновник за поражение в 44-дневной войне остается во главе власти, объективного расследования не будет – Карен Вртанесян
10/02/2022 21:13
Затрудняюсь сказать, почему власти решили сформировать следственную комиссию по изучению обстоятельств 44-дневной войны именно сейчас. Этот вопрос нужно адресовать именно властям и поинтересоваться, что мешало им создать такую комиссию до сих пор? Может, к примеру, столько времени нужно было, чтобы скрыть какие-то следы, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am военный эксперт Карен Вртанесян.
«Во-вторых, пока главный виновный за поражение в войне остается во главе власти, я не верю, что возможно объективное расследование. То есть, как и следственная комиссия по изучению обстоятельств Апрельской войны, эта комиссия будет выполнять просто политический заказ. Это инструмент для распространения каких-то сенсационных заявлений время от времени или сваливания своей вины на других и поиска козлов отпущения», - сказал Карен Вртанесян.
Военный эксперт также напомнил, что следственная комиссия по изучению обстоятельств Апрельской войны так и не опубликовала свой доклад.
«Увидели, что не получили желательный результат и просто нагло не опубликовали результаты, потому что эти результаты были не для них. В этой комиссии были допрошены многочисленные люди, был получен огромный объем секретной информации. А чем это закончилось? Ничем. Официально ничего не объявили», - отметил Карен Вртанесян.