Ասել եմ՝ թույլ չեմ տալու իմ միջոցով քաղաքական որոշումներ ստանալ. դա է եղել պատճառը, որի համար ես այսօր ամբաստանյալ եմ հորինված քրգործով. Ռուբեն Վարդազարյան
Բարձագույն դատական խորհրդի՝ լիազորությունները կասեցված նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը այսօր բացահայտեց, թե երբ ինքը իշխանության համար դարձավ անցանկալի։
«Այն պահին, երբ հասկացան, որ ես չեմ կատարելու պատվեր, ես չեմ քաղաքականացվելու, այդ պահից սկսած ես դարձա ոչ հարմար մարդ», - Ազգային ժողովում այսօր հայտարարեց նա։
Վարդազարյանը նշեց, թե ինքը իշխանության թշնամին չէ, չի արել այնպիսի մի բան, որով կարելի է իրեն գամել անարգանքի սյունին, ընդամենն ասել է՝ թույլ չի տալու իր միջոցով քաղաքական որոշումներ ստանալ։
«Դա է եղել պատճառը, որի համար ես այսօր ամբաստանյալ եմ հորինված քրեական գործով», - ասաց ԲԴԽ՝ լիազորությունները կասեցված նախագահը։
Նա նշեց, որ հանրային ճնշում եղել է ԲԴԽ-ի նկատմամբ, բայց պատվեր, որ ինչ-որ մեկն անձամբ զանգի իրեն ու ասի ՝ «պարոն Վարդազարյան, խնդրում եմ կամ ցուցում եմ տալիս, հորդորում եմ այսինչ անձին ենթարկել քրեական պատասխանատվության», չի եղել։
Հիշեցնենք՝ ապրիլի 15-ին դռնփակ նիստում Բարձրագույն դատական խորհուրդը որոշում էր կայացրել Ռուբեն Վարդազարյանի լիազորությունները կասեցնել որպես դատավոր և որպես ԲԴԽ անդամ (նախագահ)՝ մինչև վերջինիս նկատմամբ հարուցված քրեական գործով վարույթի ավարտը։
Ռուբեն Վարդազարյանին ՀՔԾ-ում մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 332-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով՝ պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելը. նրա նկատմամբ խափանման միջոց է կիրառվել ստորագրությունը չհեռանալու մասին։

Рубен Вардазарян: Я сказал, что политические решения не будут приниматься с моей помощью, поэтому стал обвиняемым по вымышленному уголовному делу
Председатель Высшего судебного совета Рубен Вардазарян, полномочия которого приостановлены, сегодня уточнил, когда он стал нежелательным лицом для действующей власти.
«В тот момент, когда они поняли, что я не буду выполнять заказ, не буду политизированным, я стал для них неудобным человеком», - заявил сегодня в парламенте Рубен Вардазарян.
Вардазарян отметил, что он не является врагом власти, не сделал ничего такого, за что его можно пригвоздить к позорному столбу, а всего лишь заявил, что не позволит, чтобы с помощью принимались политические решения.
«Это стало причиной того, что сегодня я стал обвиняемым по вымышленному уголовному делу», - сказал председатель Высшего судебного совета.
Он отметил, что на Высший судебный совет оказывалось общественное давление, однако заказа, чтобы кто-то лично позвонил и сказал: «Господин Вардазарян, прошу или поручаю, призываю подвергнуть такое-то лицо уголовному преследованию» – не было.
Напомним, Высший судебный совет Армении приостановил полномочия председателя Высшего судебного совета, судьи суда общей юрисдикции Еревана Рубена Вардазаряна, до завершения производства по уголовному делу. Решение принято на закрытом заседании 15 апреля на основании информации генерального прокурора о возбуждении уголовного преследования в отношении Рубена Вардазаряна.
Специальная следственная служба предъявила обвинение Рубену Вардазаряну по ч.3 ст.332 Уголовного кодекса Армении – воспрепятствование осуществлению правосудия и следствию, совершенные лицом с использованием своего должностного положения. В качестве меры пресечения в его отношении избрана подписка о невыезде.