«Ժողովուրդ». Տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն ավելանալու հետ մեկտեղ անկում է ապրում գյուղատնտեսությունը
11/02/2022 09:53
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Հայաստանում մի կողմից ավելանում է տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը, մյուս կողմից՝ անկում է ապրում գյուղատնտեսությունը: Մեր հանրապետությունում գյուղատնտեսական արտադրանքը, նախորդ տարվա արդյունքներով, նվազել է 1.1 տոկոսով` կազմելով 933 մլրդ 2 մլն դրամ: Ընդ որում, հիմնական անկումն արձանագրվել է բուսաբուծության և անտառային տնտեսության ոլորտներում:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը ՀՀ վիճակագրական կոմիտեից տեղեկացավ, որ մեր հանրապետությունում նախորդ տարի գյուղատնտեսության և ձկնորսության համախառն արտադրանքը կազմել է 977 մլրդ 327 մլն դրամ, ինչը, 2020 թվականի համեմատ, նվազել է 1 տոկոսով: Պաշտոնապես բուսաբուծության արտադրանքի ծավալը կազմել է 469 մլրդ 442 մլն 700 դրամ. այն 2020 թվականի ցուցանիշից պակաս է 3.1 տոկոսով: Փոխարենը անասնաբուծության ոլորտում է աճ արձանագրվել՝ 0.8 տոկոսի չափով, իսկ անտառային տնտեսության ոլորտում արձանագրված անկումը կազմել է 25.9 տոկոս»։

«Жоховурд»: В сельском хозяйстве зафиксирован спад
Газета «Жоховурд» пишет, что в Армении с одной стороны, растет показатель экономической активности, а с другой стороны, отмечается спад в сельском хозяйстве. По итогам прошлого года, производство сельскохозяйственной продукции в нашей республике сократилось на 1.1%, составив 933 млрд. 2 млн. драмов. Причем, основной спад зафиксирован в сфере растениеводства и лесного хозяйства.
«Согласно данным Комитета статистики, в прошлом году валовая продукция сельского хозяйства и рыболовства в республике составила 977 млрд. 327 млн. драмов, что, по сравнению с 2020 годом, меньше на 1%. Официально объем продукции растениеводства составил 469 млрд. 442 млн. 700 драмов. это на 3.1% меньше показателя в 2020 году. Вместо этого в сфере животноводства зафиксирован рост на 0.8%, а спад в сфере лесного хозяйства составил 25.9%», - пишет газета