Ադրբեջանական հարձակումները համակարգված բնույթ են կրում, որը կարող է չեզոքացվել կամ նվազագույնին հասցվել ՌԴ միջամտության դեպքում. Աբրահամյան
Արցախի ՄԻՊ-ի փոխանցմամբ, փետրվարի 11-ին՝ ժամը 05:50-ի սահմաններում Արցախի Կարմիր շուկա և Թաղավարդ համայնքների հարևանությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերից կրակահերթեր են արձակվել դիտարկվող բնակելի տների ուղղությամբ։
Ադրբեջանական կողմը ուղիղ թիրախավորել է խաղաղ բնակիչների տները, որի հետևանքով վնասվել են բնակելի տներ՝ տան պատեր, տանիքներ։
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքի իր էջում գրել է.
«Նկատենք, որ Ադրբեջանը պարբերաբար ագրեսիվ գործողություններ է իրականացնում շփման գծի տարբեր ուղղություններով, սակայն Կարմիր շուկա և Թաղավարդ գյուղերում դրանք առավել սուր են արտահայտված այն պատճառով, որ հայկական գյուղերը գտնվում են դեպի Շուշի գնացող կարևոր հանգույցի մերձակա հատվածում։
Ադրբեջանի գլխավոր ենթակառուցվածքները, որոնք կառուցվում են Շուշիի ուղղությամբ անցնում են մեր 2 գյուղերի վերևի հատվածով՝ ՊԲ դիտարկման հատվածում և Ադրբեջանը ձգտում է հասնել մեր բնակավայրերի հայաթափմանն ու ըստ այդմ՝ ՊԲ դիրքերի դուրս բերմանը։
Ադրբեջանական հարձակումները համակարգված բնույթ են կրում, որը կարող է չեզոքացվել կամ նվազագույնին հասցվել ՌԴ միջամտության դեպքում։
Որպես կանոն Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղ առաքելությունը նման միջադեպերին օպերատիվ է արձագանքում, սակայն այս հարցը հիմնարար լուծումներ է պահանջում առանց որի խաղաղ բնակիչների անվտանգությունն ու բնականոն կյանքը մշտական սպառնալիքների է ենթարկվելու»։

Координированные нападения Азербайджана могут быть нейтрализованы или доведены до минимума в случае вмешательства РФ – Тигран Абрамян
11/02/2022 13:20
11 февраля в 05:50 из азербайджанских позиций, расположенных по соседству с селами Кармир Шука и Тагавард Мартунинского района, был произведен обстрел по жилым домам, сообщил на своей странице в Facebook омбудсмен Арцаха Гегам Степанян.
Азербайджанская сторона целилась прямо в дома мирных жителей, в результате чего были повреждены стены и крыши домов.
«Отметим, что Азербайджан периодически осуществляет агрессивные действия в разных направлениях линии соприкосновения, однако в селах Кармир Шука и Тагавард эти действия наиболее остро проявляются по той причине, что армянские села находятся на ближайшем участке ведущего к Шуши важнейшего узла.
Важнейшие инфраструктуры Азербайджана, которые строятся в направлении Шуши, проходят по верхней части 2 наших сел – на участке наблюдения Армии обороны и Азербайджан стремится изгнать армян из этих населенных пунктов и тем самым – выводу позиций Армии обороны.
Азербайджанские нападения имеют координированный характер, который может быть нейтрализован или доведен до минимума в случае вмешательства РФ.
Размещенная в Арцахе российская миротворческая миссия, как правило, оперативно реагирует на подобные инциденты, однако этот вопрос требует основательных решений, без которых безопасность и нормальная жизнь мирного населения постоянно будут подвергаться угрозам».