«Մի՛ լռեք, գործե՛ք, քանի դեռ ուշ չէ». Թագուհի Թովմասյանը գերիների հարցով դիմում է միջազգային կառույցներին
12/02/2022 10:13
Ադրբեջանը շարունակում է հանցավոր գործողությունները հայ ռազմագերիների նկատմամբ, այս մասին հայտարարությամբ է հանդես եկել ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը:
Պատգամավորի խոսքով՝ 44-օրյա պատերազմից անցել է ավելի քան մեկ տարի, իսկ Ադրբեջանի պատերազմական հանցագործությունների ահասարսուռ դեպքերը շարունակվում են բացահայտվել։
«Այսպես, ՀՀ քննչական կոմիտեի համապատասխան վարչությունում քննվող քրեական գործի շրջանակներում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել ռազմագերի Արթուր Ջիվանի Մարտիրոսյանի զոհվելու վերաբերյալ 2021 թվականի նոյեմբերի 16-ին գերեվարված զինծառայողների խոշտանգման, նրանց նկատմամբ անմարդկային, նվաստացուցիչ վերաբերմունք դրսևորելու, դիտավորությամբ լուրջ տառապանքներ պատճառելու, վիրավոր զինծառայողին անօգնական վիճակում թողնելու և անհրաժեշտ բժշկական օգնություն չցուցաբերելու պայմաններում։
Ահազանգ եմ հնչեցնում միջազգային կառույցներին՝ խնդրելով իրենց լիազորությունների շրջանակներում անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել Ադրբեջանի անթույլատրելի ու հանցավոր գործողությունները կանխարգելելու նպատակով և խստագույնս դատապարտել այս և 44-օրյա պատերազմից հետո շարունակվող ահաբեկչական գործողություները։ Ադրբեջանն առ օրս ոչ միայն չի վերադարձնում, այլև քաղաքականացնում է ռազմագերիների վերադարձի հարցը, դարձնում քաղաքական առևտրի առարկա և առաջ քաշում նոր նախապայմաններ։
Միջազգային իրավասու օղակների կողմից նման դեպքերը պետք է ենթարկվեն անհատական ուսումնասիրության և արժանի գնահատականի՝ իրենց իրավասություններին համահունչ ձեռնարկելով համապատասխան գործողություններ: Միջազգային հանրությունը պետք է դատապարտի Ադրբեջանի կողմից միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպտագույն ոտնահարումները և ռազմագերիների միջազգայնորեն երաշխավորված իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ գործուն քայլեր ձեռնարկի։ Պետք է գործադրվեն պատասխանատվության մեխանիզմներ․ քանի դեռ հանցագործություն իրականացրած անձինք չեն ենթարկվել պատասխանատվության, նմանատիպ հանցագործությունների վտանգը պահպանվելու է, և դրանք շարունակելու են լրջագույն մարտահրավեր լինել միջազգային հումանիտար իրավունքին։
Հիշեցնեմ՝ համաձայն «Ռազմագերիների հետ վարվելակերպի մասին» 1949 թ. օգոստոսի 12-ի Ժնեւի կոնվենցիայի դրույթների՝ գերության մեջ պահող տերությունն է պատասխանատվություն կրում ռազմագերիների հետ վարվելակերպի համար: Ռազմագերիների հետ պետք է մշտապես վարվել մարդասիրաբար: Գերության մեջ պահող տերության ցանկացած անօրինական գործողություն կամ անգործություն, որոնք հարուցում են նրա իշխանության տակ գտնվող ռազմագերու մահը, կամ ռազմագերու առողջությունը դնում լուրջ սպառնալիքի տակ, արգելվում են և կդիտվեն որպես սույն Կոնվենցիայի լուրջ խախտումներ: Ռազմագերիները նաև պետք է մշտապես օգտվեն պաշտպանությունից, հատկապես բռնության կամ ահաբեկման ամեն տեսակի ակտերից, վիրավորանքից և ամբոխի հետաքրքրասիրություններից: Նրանց նկատմամբ պատժամիջոցների կիրառումն արգելվում է: Ցանկացած հանգամանքներում ռազմագերիներն ունեն իրենց անձի և պատվի նկատմամբ հարգանքի իրավունք: (...):
Հարգելի՛ միջազգային գործընկերներ, Ձեր աչքի առաջ Ադրբեջանը ոտնահարում է միջազգային հումանիտար իրավունքը, մի՛ լռեք, գործե՛ք, քանի դեռ ուշ չէ», - ասված է հայտարարությունում:

«Не молчите, действуйте, пока не поздно»: Тагуи Товмасян обратилась по вопросу пленных к международным партнерам
12/02/2022 15:00
Азербайджан продолжает преступные действия в отношении армянских военнопленных, с таким заявлением выступила депутат парламента от фракции «Честь имею», председатель постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам, Тагуи Товмасян.
По словам депутата, после 44-дневной войны прошло больше года, но все еще продолжают выявляться ужасающие случаи военных преступлений Азербайджана.
«Так, в рамках расследуемого в соответствующем управлении Следственного комитета Армении уголовного дела были получены фактические данные о гибели военнопленного Артура Дживановича Мартиросяна, о пытках, проявлении бесчеловечного, унижающего достоинство обращения, умышленном причинении серьезных страданий, оставлении раненых в беспомощном состоянии, неоказании необходимой медицинской помощи военным, взятым в плен 16 ноября 2021 года.
Призываю международные структуры принять незамедлительные меры в рамках своих полномочий для пресечения недопустимых и преступных действий Азербайджана, решительно осудить эти и продолжающиеся после 44-дневной войны террористические действия. Азербайджан до сих пор не только не возвращает, но и политизирует вопрос возвращения военнопленных, делает его предметом политического торга, выдвигает все новые предусловия.
Такие инциденты должны подвергаться индивидуальному расследованию со стороны международных компетентных органов и удостаиваться надлежащей оценки, с принятием соответствующих мер, созвучных их полномочиям. Международное сообщество должно осудить грубейшие нарушения Азербайджаном международного гуманитарного права, а также предпринять действенные шаги для защиты международно гарантированных прав военнопленных. Должны быть задействованы механизмы ответственности: пока совершившие преступления лица не будут привлечены к ответственности, угроза подобных преступлений будет сохраняться, они продолжат оставаться серьезнейшим вызовом международному гуманитарному праву.
Напомню, согласно положениям Женевской конвенции "Об обращении с военнопленными" от 12 августа 1949 года, держащая в плену держава несет ответственность за обращение с военнопленными. С военнопленными следует всегда обращаться гуманно. Любой незаконный акт или бездействие со стороны держащей в плену державы, приводящие к смерти военнопленного, находящегося в ее власти, или ставящие здоровье военнопленного под серьезную угрозу, запрещаются и будут рассматриваться как серьезные нарушения настоящей Конвенции. Военнопленные равным образом должны всегда пользоваться защитой, в особенности от всяких актов насилия или запугивания, от оскорблений и любопытства толпы. Применение к ним репрессалий воспрещается. При любых обстоятельствах военнопленные имеют право на уважение к их личности и чести. (...).
Уважаемые международные партнеры, на ваших глазах Азербайджан нарушает международное гуманитарное право, не молчите, действуйте, пока не поздно», - говорится в заявлении.