«Փաստ». Հանձնաժողովը ստեղծվում է սեփական կերպարը մաքրելու նպատակով. Փորձագետ
«Փաստ» թերթը գրում է. «Նախօրեին իշխանությունները 44-օրյա պատերազմի հարցերով քննիչ հանձնաժողով են ստեղծել։ Երեկ հայտնի դարձավ, որ ընդդիմադիր «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները հրաժարվում են մասնակցել այդ հանձնաժողովի աշխատանքներին: Ընդդիմությունը մասնավորաբար նշել է, որ «քննիչ հանձնաժողովն իշխանությունների «անմեղության» բեմադրությանն է լծված լինելու»։
Միևնույն ժամանակ հայտարարության մեջ նշվում է, որ 44-օրյա աղետալի պատերազմի արդյունքների մեղավորների բացահայտումը մնում է «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունների գլխավոր առաջնահերթություններից մեկը: Իսկ ի՞նչ կարծիք ունեն անկախ փորձագետները»։
«Փաստ» թերթի հետ զրույցում ռազմական փորձագետ Դավիթ Ջամալյանը նշեց, որ իշխանությունների կողմից նման հանձնաժողով ստեղծելու նպատակը մեկն է:
«Այդ հանձնաժողովի ստեղծումը իրենցից մեղքը հանելու և մեղքն ուրիշի վրա բարդելու նպատակ ունի: Այսինքն, իրենք փորձելու են մեղավորներ նշանակել՝ ի դեմս բանակի, ի դեմս Արցախի ղեկավարության, նաև պետականակենտրոն ուժերի, նախորդ իշխանությունների և Ռուսաստանի: Այդ հանձնաժողովի ստեղծման նպատակն ընդամենը Նիկոլ Փաշինյանին արդարացնելն է լինելու, ինչպես նաև ինչ-որ կեղծիքի, մանիպուլ յացիաների շատ մեծ դոզաներ են նետվելու հանրային դաշտ. «Մենք ամեն ինչ արել ենք, բայց չենք կարողացել, պատճառն այն է, որ…»:
Եվ հենց այս հատվածից սկսած արդեն մեղավորների ցանկը գնալու է: Այդ հանձնաժողովը, մեծ հաշվով, ստեղծվում է սեփական կերպարը մաքրելու նպատակով», - ասաց Ջամալյանը։

«Паст»: Эта комиссия создается, чтобы снять с себя вину и переложить на других։ Джамалян
Газета «Паст» пишет, что накануне власти создали комиссию по расследованию обстоятельств 44-дневной войны. Вчера стало известно, что оппозиционные фракции «Армения» и «Честь имею» отказались участвовать в работах комиссии. Оппозиция в частности отметила, что «следственная комиссия будет занята инсценировкой "невиновности" властей».
В заявлении в то же время отмечается, что выявление виновных в катастрофических последствиях 44-дневной войны остается одним из главных приоритетов фракций «Армения» и «Честь имею». А какого мнения придерживаются независимые эксперты?
В беседе с изданием военный эксперт Давид Джамалян отметил, что создание властями такой комиссии преследует одну цель.
«Создание этой комиссии имеет одну цель – снять с себя вину и переложить вину на других. То есть, они попытаются назначить виновных в лице армии, в лице руководства Арцаха, а также прогосударственных сил, бывших властей, России. Цель создания этой комиссии – оправдать Никола Пашиняна, а также запустить в общественное поле большие дозы лжи, манипуляций. "Мы все сделали, но не смогли …Причина в том, что…".
И с этого момента, начнется список виновных. Эта комиссия, по большому счету, создается, чтобы очистить собственный образ», - сказал Давид Джамалян.