Քննիչ հանձնաժողովի խնդիրը պատերազմի թեման փակելն է. բավական կանխատեսելի արդյունքներ կլինեն. քաղտեխնոլոգ
14/02/2022 18:35
44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի խնդիրը պատերազմի թեման փակելն է՝ իշխանությանը ցանկալի քողի ներքո լեգիտիմացնելու դրա պատճառները, ընթացքը և և հետպատերազմյան զարգացումները, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղտեխնոլոգ Վիգեն Հակոբյանը։
Նրա խոսքով՝ եթե այս հանձնաժողովի ստեղծման իմաստը լիներ պատերազմի իրական պատճառների օբյեկտիվ քննությունը, հետագայում սխալների կրկնությունը բացառելը, ապա այն պետք է գլխավորեր ընդդիմությունը։
«Որովհետև շատ ավելի կարևոր է, թե հանրային ընկալման մեջ որքանով օբյեկտիվ է գնահատվում նմանօրինակ հանձնաժողովների աշխատանքը։ Այստեղ շատ կարևոր է ոչ այնքան ֆորմալ արձանագրումը, որքան ոչ ֆորմալ արձանագրումը, որպեսզի հասարակության մի զգալի հատվածի մոտ վստահություն լինի, որ իսկապես քննություն է տեղի ունեցել, և այն իսկապես օբյեկտիվ է եղել, ոչ թե քաղաքական կոնյուկտուրայից ելնելով։
Չեմ կարծում, որ 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքներները նման արդյունք են տալու։ Այնպես որ, կարծում եմ՝ այս հանձնաժոովի աշխատանքն իշխանության համար զուտ քաղաքական նպատակ ունի»,- ասաց Վիգեն Հակոբյանը։
Քաղտեխնոլոգի համոզմամբ՝ հանձնաժողովի քննության արդյունքում, մեծ հավանականությամբ, կնշանակվեն մեղավորներ։
«Ենթադրում եմ, որ մեղավորները չեն լինելու ներկայիս քաղաքական վերնախավից։ Ամենայն հավանականությամբ, կլինեն նախկինները՝ գումարած բանակը։ Չեմ կարծում, որ շատ ժամանակ է անցել՝ ինչ-որ դրվագներ մոռացության տալու համար։ Ինձ զուտ մտահոգում են հանձնաժողովի մեթոդոլոգիան և կառուցվածքը և բավական կանխատեսելի արդյունքները»,- ամփոփեց մեր զրուցակիցը։
Հիշեցնենք, որ այսօր ԱԺ-ում մեկնարկել է 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի առաջին նիստը։ Ընդդիմադիր պատգամավորները լքել էին նիստը։
Խորհրդարանական ընդդիմությունն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ չի մասնակցելու հանձնաժողովի աշխատանքներին։

Задача следственной комиссии закрыть тему войны: будут довольно прогнозируемые результаты – Виген Акопян
14/02/2022 19:37
Задача следственной комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны в том, чтобы закрыть тему войны, власти под предпочтительной для себя завесой легитимируют причины, ход войны и послевоенные развития, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политтехнолог Виген Акопян.
По его словам, если бы смысл создания этой комиссии был в расследовании реальных причин войны, исключение повторения ошибок в будущем, то ее должна была возглавить оппозиция.
«Потому что гораздо важнее, насколько объективно оценивается создание подобных комиссий в общественном восприятии. Здесь очень важна не столько формальная констатация, сколько неформальная констатация, чтобы у значительной части общества было доверие, что расследование действительно будет проведено и действительно будет объективным, а не исходить из политической конъюнктуры.
Не думаю, что работы следственной комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны дадут подобный результат. Посему считаю, что деятельность этой комиссии имеет для властей только политическую цель», - сказал Виген Акопян.
По убеждению политтехнолога, в результате расследования комиссии велика вероятность, что будут назначены виновные виновных.
«Полагаю, что виновные не будут из нынешней политической верхушки. По всей видимости, это будут "бывшие", плюс армия. Не считаю, что прошло много времени, чтобы можно было забыть какие-то эпизоды. Обеспокоенность вызывают просто методология и структура комиссии и довольно прогнозируемый результат», - резюмировал политтехнолог.
Напомним, сегодня стартовало первое заседание следственной комиссии Национального Собрания по изучению обстоятельств 44-дневной войны. Оппозиция покинула заседание.
Оппозиционные фракции ранее заявили, что не будут участвовать в работах следственной комиссии, поскольку считают, что она будет занята инсценировкой «невиновности» властей.