«Շուշիի հռչակագիրը՝ իր սադրիչ և ապակառուցողական բնույթով, անընդունելի է Հայաստանի համար». պատգամավորը ներկայացրել է «Շուշիի հռչակագրին» արձագանքելու ԱԺ հայտարարության նախագիծը
Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Թևանյանի պնդմամբ՝ Հայաստանի խորհրդարանը պարտավոր է արձագանքել ու գնահատական տալ Թուրքիայի ու Ադրբեջանի խորհրդարանների կողմից վավերացված «Շուշիի հռչակագրին»։
Ըստ պատգամավորի՝ այդ փաստաթղթի դրույթներով մարտահրավեր է նետված ՀՀ անկախության հռչակագրին, Հայաստանի ու Արցախի գոյությանը։
«Բլեֆ են այն խոսակցությունները, թե, իբր, Թուրքիայից դրական ազդակներ են գալիս ու հայ–թուրքական հարաբերությունները կարգավորելու ներկա գործընթացն, իբր, առանց նախապայմանների է։ «Շուշիի հռչակագիրը» վավերացնելով՝ Ադրբեջանն ու Թուրքիան լրիվ այլ ազդակներ են հաղորդում և այդ ազդակներին Հայաստանից համարժեք արձագանք պետք է լինի»,-նշել է Թևանյանը։
Պատգամավորը ներկայացրել է ԱԺ հայտարարության տեքստի նախագիծը, որը դրել են շրջանառության մեջ և առաջարկում են խորհրդարանին ընդունել այն։
«ՀՀ ԱԺ հայտարարությունն Ադրբեջանի և Թուրքիայի խորհրդարանների կողմից «Շուշիի հռչակագրի» վավերացման կապակցությամբ
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովն իր խոր մտահոգությունն է հայտնում օկուպացված Շուշիում 2021թ․ հունիսի 15–ին Թուրքիայի ու Ադրբեջանի նախագահների ստորագրած հռչակագրի՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի խորհրդարանների կողմից վավերացման կապակցությամբ։
Այդ հռչակագրով կնքվել է թուրք–ադրբեջանական ռազմաքաղաքական դաշինք՝ «Մեկ ազգ, երկու պետություն» հայեցակարգի շրջանակներում։
Թեև փաստաթղթում նշված է, որ այն չի ստեղծվել երրորդ կողմի դեմ, այդուհանդերձ դրա ողջ բովանդակությունն ուղղված է Հայաստանի ու Արցախի Հանրապետությունների, հայ ժողովրդի դեմ։ Այն արձանագրում է Արցախի Հանրապետության դեմ 44-օրյա ագրեսիա իրականացրած երկու պետությունների ռազմավարական նպատակներն՝ ընդդեմ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման, Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և ցեղասպանություն վերապրած աշխարհասփյուռ հայ ժողովրդի իրավունքների։
Հռչակագրում տեղ գտած «Զանգեզուրի միջանցքի» վերաբերյալ ձևակերպումները վկայում են, որ Թուրքիան և Ադրբեջանը ձեռք են բերում հրապարակային պայմանավորվածություններ համատեղ ծավալապաշտական ծրագրեր իրականացնելու համար։
Դատապարտելի է երկու պետությունների պայմանավորվածությունը՝ պայքարելու Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման դեմ՝ հարցի բովանդակությունը խեղաթյուրելով և այն տանելով պատմագիտական ուսումնասիրության տիրույթ։
Շուշիի հռչակագրի հիմքում ընկած է ոչ թե ՄԱԿ կանոնադրությունը կամ ԵԱՀԿ-ի կողմից ընդունված անվտանգության սկզբունքը, այլ «ցեղային անվտանգության» մոտեցումը։ Այն հակասում է միջազգային իրավունքի հիմնական նորմերին։ Համաձայն Միջազգային պայմանագրերի իրավունքի մասին 1969թ․ Վիեննայի կոնվենցիայի՝ միջազգային բոլոր պայմանագրերը, որոնք հակասում են ընդհանուր միջազգային իրավունքի իմպերատիվ նորմերին, առոչինչ են և չեն կարող ունենալ որևէ միջազգային լեգիտիմություն։
ՀՀ Ազգային ժողովը հայտարարում է՝
Շուշիի հռչակագիրը՝ իր սադրիչ և ապակառուցողական բնույթով, անընդունելի է ՀՀ-ի համար։ Այն լրջագույն մարտահրավեր է տարածաշրջանային ու գլոբալ անվտանգությանը, չի նպաստում մեր տարածաշրջանի խաղաղ զարգացմանը, հակասում է «առանց նախապայմանների» սկզբունքի հիման վրա հայ–թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը ու լուրջ կասկածներ առաջացնում պաշտոնական Անկարայի իրական վարքագծի ու մտադրությունների առումով»։

«Шушинская декларация – своим провокационным и деструктивным характером – неприемлема для Армении»: депутат представил проект заявления Национального Собрания
Депутат парламента от фракции «Армения» Андраник Теванян утверждает, что Национальное Собрание Армении обязано отреагировать и дать оценку ратифицированной парламентами Турции и Азербайджана «Шушинской декларации».
По словам депутата, положения этого документа – вызов Декларации независимости Армении, существованию Армении и Арцаха.
«Блефом являются разговоры о том, будто из Турции поступают позитивные сигналы и якобы нынешний процесс по урегулированию армяно-турецких отношений проходит без предусловий. Ратифицировав «Шушинскую декларацию», Азербайджан и Турция направили совершенно другие сигналы, и они должны удостоится надлежащей оценки Армении», - отметил Теванян.
Депутат представил проект заявления Национального Собрания Армении, который введен в обращение и предлагается для утверждения парламентом.
«Заявление Национального Собрания Армении в связи с ратификацией парламентами Азербайджана и Турции «Шушинской декларации»
Национальное Собрание Республики Армения выражает глубокую обеспокоенность в связи с ратификацией парламентами Азербайджана и Турции декларации, подписанной 15 июня 2021 года в оккупированном Шуши президентами Турции и Азербайджана.
Этой декларацией заключен турецко-азербайджанский стратегический союз в рамках концепции «Один народ, два государства».
Хотя в документе отмечается, что он не направлен против третьей стороны, тем не менее все его содержание направлено против Республик Армения и Арцах, армянского народа. Он констатирует стратегические цели двух государств, осуществивших 44-дневную агрессию против Республики Арцах – против самоопределения народа Арцаха, суверенитета, территориальной целостности Республики Армения и прав пережившего геноцид армянского народа во всем мире.
Нашедшие место в декларации формулировки о «Зангезурском коридоре» свидетельствуют о том, что Турция и Азербайджан достигли публичных договоренностей о реализации совместных экспансионистских планов.
Заслуживает осуждения договоренность двух государств о совместной борьбе с международным признанием Геноцида армян, искажение содержания вопроса и намерение перевести его в плоскость исторических исследований.
В основе Шушинской декларации лежит не Устав ООН или принятый ОБСЕ принцип безопасности, а подход «племенной безопасности».
Он противоречит основным нормам международного права. Согласно Венской конвенции о праве международных договоров от 1969 года, все международные договора, противоречащие императивной норме общего международного права, являются ничтожными и не могут иметь какой-либо международной легитимности.
Национальное Собрание Армении заявляет:
Шушинская декларация – своим провокационным и деструктивным характером – неприемлема для Армении. Она является серьезнейшим вызовом для региональной и глобальной безопасности, не способствует мирному развитию региона, противоречит урегулированию армяно-турецких отношений на основе принципа «без предусловий» и вызывает серьезные подозрения в реальных намерениях и поведении официальной Анкары».