Մեկնարկել է 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի առաջին նիստը. ընդդիմադիր պատգամավորները լքեցին դահլիճը
14/02/2022 11:40
Մեկնարկել է 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող ՀՀ ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի առաջին նիստը։
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը հայտարարեց, թե ընդդիմությունը չի մասնակցի հանձնաժողովի աշխատանքներին, քանի որ իշխանությունը մի կողմից հայտարարում է, որ պատերազմի հետևանքով ստեղծված իրավիճակի պատասխանատուն ինքն է ու այս պայմաններում իշխանության գլխավորությամբ հանձնաժողվի աշխատանքների իրականացումը չի կարող լինել օբյեկտիվ։
«44-օրյա պատերազմի հանգամանքների բացահայտումը շարունակում է մնալ մեր առաջնահերթություններից մեկը, բայց մենք համարում ենք, որ դրա աշխատանքները պետք է իրականացվեն այն ժամանակ, երբ այս իշխանությունը չի լինի իշխանության», - ասաց նա։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Նազարյանն էլ հայտարարեց, թե իրենք նույնպես չեն մասնակցի հանձնաժողովի աշխատանքներին։
«Իմ հիմնական նապատակներից մեկն այս պատերազմի հանգամանքերը բացահայտելն է, բայց խնդիրն այն է, որ այն քաղաքական ուժը, որը պատերազմի ժամանակ ղեկավարել է երկիրը, այս ուժի ղեկավարությամբ հանձնաժողովը կաշկանդված է ամբողջ ճշմարտությունը բացահայտել», - նշեց նա։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանն էլ նշեց, թե օբյեկտիվ քննություն հնարավոր է, երբ քննիչ հանձնաժողովի մեծամասնությունը չի պատկանում այն քաղաքական ուժին, որի իշխանության օրոք սանձազերծվել է պատերազմ։
Ընդդիմադիր պատգամավորները լքեցին դահլիճը։
Պաշտպանության ու անվտանգտության հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը հայտարարեց, թե ընդդիմությունն ասելու բան չունի։
«Եկան, գլուխները կախ գնացին։ Ով, ով, բայց Գեղամ Նազարյանը պետք է մասնակցեր։ Ռոբետ Քոչարյանը թույլ չտվեց, որ մեր ընդդիմադիր գործընկերները բաց ճակատով գան ու իրենց հետաքրքրող հարցերն ուղղեն ցանկացած պաշտոնյայի. սա արդեն խոսում է, թե ինչ որակի ընդդիմություն մենք ունենք», - նշեց Քոչարյանը։
Հիշեցնենք՝ Հայաստանի իշխանությունները 44-օրյա պատերազմի հարցերով քննիչ հանձնաժողով են ստեղծել։
Ազգային ժողովի «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները հայտարարել են, որ չեն մասնակցի հանձնաժողովի աշխատանքներին:
Ըստ ընդդիմադիրների՝ «պատերազմի հարցերով քննիչ հանձնաժողովն իշխանությունների «անմեղության» բեմադրությանն է լծված լինելու»:

Оппозиционные депутаты покинули заседание следственной комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны
14/02/2022 12:49
Следственная комиссия по изучению обстоятельств 44-дневной войны сегодня проводит первое заседание.
Депутат фракции «Честь имею» Тигран Абрамян заявил, что оппозиция не будет участвовать в работах комиссии, поскольку власти заявляют, что являются главными ответственными за создавшуюся в результате войны ситуацию. Следовательно, в создавшихся условиях деятельность возглавляемой властями комиссии не может быть объективной.
«Раскрытие обстоятельств 44-дневной войны продолжает оставаться одним из наших приоритетов, но мы считаем, что эта работа должна осуществляться тогда, когда нынешнее руководство не будет у власти», - сказал Тигран Абрамян.
Депутат фракции «Армения» Гегам Назарян заявил, что они также не будут участвовать в работах комиссии.
«Раскрытие обстоятельств этой войны является одной из моих основных целей, но проблема в том, что политическая сила, которая во время войны руководила страной и возглавляет сейчас комиссию, скована в вопросе раскрытии всей правды», - отметил он.
Депутат фракции «Армения» Гегам Манукян отметил, что объективное расследование возможно лишь в том случае, если политическая сила, во время правления которой была развязана эта война, не будет составлять в этой комиссии большинство.
Оппозиционные депутаты покинули заседание комиссии.
Председатель постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян заявил, что ему нечего сказать оппозиции.
«Пришли, а потом ушли, понурив голову. Уж кто-кто, а Гегам Назарян должен был участвовать. Роберт Кочарян не разрешил, чтобы наши оппозиционные коллеги пришли и адресовали интересующие их вопросы любому должностному лицу: это уже свидетельствует о качестве оппозиции», - сказал он.
Напомним, власти Армении создали следственную комиссию по изучению обстоятельств 44-дневно войны.
Фракции Национального Собрания «Армения» и «Честь имею» заявили о том, что не будут участвовать в работах следственной комиссии
Оппозиционные фракции считают, что следственная комиссия будет занята инсценировкой «невиновности» властей.