Արարատ Միրզոյանն ու Սերգեյ Լավրովը քննարկել են եռակողմ հայտարարություններով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը
15/02/2022 18:25
Փետրվարի 15-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։
Արարատ Միրզոյանն ու Սերգեյ Լավրովն անդրադարձել են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ․ հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքին։
Զրուցակիցներն ընդգծել են հայ֊ադրբեջանական սահմանին կայունության և անվտանգության մակարդակը բարձրացնելուն ուղղված քայլերի ձեռնարկումը և սահմանազատման և սահմանագծման հարցերով մեխանիզմների ձևավորումը։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում ՀՀ և ՌԴ ԱԳ նախարարներն անդրադարձ են կատարել երկկողմ և բազմակողմ հարթակներում համագործակցությանը, ինչպես նաև տարածաշրջանային ու միջազգային օրակարգի հարցերի։
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ։

Арарат Мирзоян и Сергей Лавров обсудили процесс выполнения договоренностей, достигнутых трехсторонними заявлениями
15 февраля состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Арарат Мирзоян и Сергей Лавров коснулись процесса выполнения договоренностей, достигнутых трехсторонними заявлениями от 9 ноября 2020 г., 11 января и 26 ноября 2021 г.
Собеседники подчеркнули шаги по повышению уровня стабильности и безопасности на армяно-азербайджанской границе и по созданию механизмов демаркации и делимитации.
В ходе телефонного разговора министры иностранных дел Армении и РФ обсудили сотрудничество на двусторонней и многосторонней площадках, а также вопросы региональной и международной повестки.