3 միլիոն դոլար կաշառք, 7-ից 12 տարի ազատազրկում. դատախազը հրապարակեց Ռոբերտ Քոչարյանի ու Արմեն Գևորգյանի գործով մեղադրական եզրակացությունը (Տեսանյութեր)
15/02/2022 14:02
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, շարունակվում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ու նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի գործով դատական նիստը։
Դատախազ Պետրոս Պետրոսյանն ընթերցեց մեղադրական ճառի եզրափակիչ մասը, ըստ որի՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին մեղսագրվում է ՀՀ Քր․ Օր․-ի 311 հոդվածի մաս 4 կետ 2-ով նախատեսված արարքը, իսկ ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանին՝ Քր․ Օր․-ի 311 հոդվածի մաս 4 կետ 2 և 190 հոդվածի մաս 3 կետ 1-ով նախատեսված արարքները։
«Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 1998թ․ ապրիլի 9-ից մինչև 2008 թվականի ապրիլի 9-ը զբաղեցնելով ՀՀ Նախագահի պաշտոնը, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով «Թի Էս Էս Սի Արմենիա» ՍՊԸ միակ մասնակից և տնօրեն Սիլվա Համբարձումյանի օգտին գործողություններ կատարելուն նպաստելու, այն է՝ այդ ընկերությանը տրամադրված ընդերքն օգտակար հանածոների շահագործման նպատակով ուսումնասիրության հատուկ լիցենզիաներով ընկերության 100 տոկոս բաժնեմասը ՀՀ-ում ոչ ռեզիդենտ ընկերությանը վաճառելու գործարքին չխոչընդոտելու համար, 2008 թվականի փետրվարին և մայիսին Սամվել Մայրապետյանի օժանդակությամբ նրանից ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 927․000․000 ՀՀ դրամին համարժեք 3․000․000 ԱՄՆ դոլար կաշառք։
Արմեն Գևորգյանը մեղադրվում է այն բանի համար, որ նա, 2006 թվականի փետրվարից մինչև 2008 թվականի ապրիլի 21-ը հանդիսանալով պետական մարմնում պաշտոնատար անձ, վերոնշյալ գործարքի շրջանակներում Սամվել Մայրապետյանի օժանդակությամբ Սիլվա Համբարձումյանից ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 309․000․000 ՀՀ դրամին համարժեք 1․000․000 ԱՄՆ դոլար կաշառք և օրինականացրել է ստացված եկամուտները», - նշվում է մեղադրանքի մեջ։
Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը նշեց, որ մեղադրանքը պարզ չէ և 20 րոպե ընդմիջում խնդրեց, որպեսզի ցույց տան, թե մեղադրանքի կոնկրետ որ դրույթները պարզ չեն։ Ալումյանը համոզմունք հայտնեց, որ դատարանը նույնպես կգա այդ եզրակացության։

Взятка в размере 3 млн. долларов, лишение свободы на срок от 7 до 12 лет: прокурор огласил обвинительное заключение по делу Роберта Кочаряна и Армена Геворкяна
В суде общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Анны Данибекян продолжается судебное заседание по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и бывшего вице-премьера Армена Геворкяна.
Прокурор Петрос Петросян зачитал заключительную часть обвинительной речи, согласно которой второму президенту Армении Роберту Кочаряну инкриминируется деяние, предусмотренное пунктом 2 части 4 статьи 311 Уголовного кодекса Армении, а бывшему вице-премьеру Армену Геворкяну – деяния, предусмотренные пунктом 2 части 4 статьи 311 и пунктом 1 части 3 статьи 190 Уголовного кодекса Армении.
«Роберту Кочаряну предъявлено обвинение в том, что он в период с 9 апреля 1998 года по 9 апреля 2008 года, занимая должность Президента Республики Армения, используя служебное положение, способствовал выполнению действий в пользу единственного участника и директора ООО «Ти Эс Эс Армения» Сильвы Амбарцумян. В частности, не воспрепятствовал сделке по продаже 100% доли компании, имеющей лицензию на геологическое изучение предоставленных компании недр с целью поисков и оценки месторождений полезных ископаемых, компании-нерезиденту Армении, в феврале и мае 2008 года через Самвела Майрапетяна получил от нее взятку в особо крупном размере – 927.000.000 драмов (3.000.000 долларов США).
Армен Геворкян обвиняется в том, что он, являясь в период с февраля 2006 года по 21 апреля 2008 года должностным лицом в государственном органе, в рамках вышеупомянутой сделки получил через Самвела Майрапетяна от Сильвы Амбарцумян взятку в особо крупном размере – 309․000․000 драмов (1.000.000 долларов США) и легализовал полученные доходы», - отмечается в обвинении.
Адвокат Роберта Кочаряна Айк Алумян отметил, что обвинение непонятно и попросил 20-минутный перерыв, чтобы показать, какие конкретно положения обвинения непонятны. Алумян выразил убеждение, что суд придет к такому же выводу.