Արցախի խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Բռնազավթված տարածքների մասին» օրենքի նախագիծը (Տեսանյութ)
16/02/2022 12:15
Արցախի խորհրդարանն այսօր արտահերթ նիստում առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Բռնազավթված տարածքների մասին» օրենքի նախագիծը:
Դրանով սահմանվում է 1991-1994թթ-ին, 2016թ-ին Ադրբեջանի Հանրապետության և 2020 թվականին Թուրքիայի Հանրապետության և վարձկան ահաբեկիչների անմիջական մասնակցությամբ Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության նկատմամբ իրականացված ռազմական ագրեսիայի հետևանքով բռնազավթված տարածքների իրավական կարգավիճակը ու դրանց վրա տարածվող իրավական հատուկ ռեժիմը, պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, կազմակերպությունների գործունեության առանձնահատկությունները, մարդու և քաղաքացու իրավունքների և ազատությունների, ինչպես նաև իրավաբանական անձանց իրավունքների և շահերի պահպանության ու պաշտպանության հետ կապված առանձնահատկությունները։

Парламент Арцаха принял в первом чтении проект закона «Об оккупированных территориях»
Тем самым устанавливается правовой статус территорий, оккупированных Азербайджанской Республикой в 1991-1994гг. и в 2016 году, а также в результате развязанной в 2020 году Азербайджаном при непосредственном участии Турции и террористов военной агрессии против Арцаха.
В проекте закона устанавливается, что оккупированные территории являются неотъемлемой частью Республики Арцах, на которые распростирается действие законодательства Республики Арцах.
Установлены также обязанности по защите закрепленных Конституцией прав и свобод человека и гражданина и ответственность за их нарушение, охране культурного наследия на оккупированных территориях, а также ограничения на осуществление экономической деятельности, обязанности органов государственного управления и местного самоуправления, особенности защиты прав и интересов юридических лиц, безопасности и законных интересов граждан Республики Арцах.