Ադրբեջանցիները զենքի սպառնալիքով խաղողի այգիներից դուրս են հանել Արցախի Խրամորթ գյուղի բնակիչներին. համայնքի ղեկավար
Ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայացուցիչներն, այսօր՝ փետրվարի 16–ին, Ասկերանի շրջանի Խրամորթ գյուղի վարչական տարածքում գտնվող խաղողի այգիներում զենքի սպառնալիքով խոչընդոտել են խաղաղ բնակիչների գյուղատնտեսական աշխատանքներին, «Արցախպրես»-ին հայտնել է Խրամորթ համայնքի ղեկավար Զորիկ Աբրահամյանը։
«Մեր բնակիչներին արգելում են աշխատել, ադրբեջանցիները նրանց սպառնացել են և զգուշացրել, որ այլևս չգնան այդ տարածքներ։ Ներկա են եղել նաև ռուս խաղաղապահները։ Ադրբեջանցի զինվորականները մեր բնակիչներին զենքի ազդեցությամբ դուրս են հանել այգիներից, բայց կրակոց չի եղել»,– ասել է համայնքի ղեկավարը։
Նրա խոսքով՝ այդ այգիներում աշխատում են ոչ միայն Խրամորթի, այլև հարևան համայնքի բնակիչները։
«Մարդիկ օրվա հաց վաստակելու նպատակով գյուղատնտեսական տարբեր աշխատանքներով են զբաղվում, բայց ստացվում է այնպես, որ նրանց զրկում են իրենց եկամտի աղբյուրից»,– նշել է Զորիկ Աբրահամյանը։
Հիշեցնենք, որ, Արցախի ներքին գործերի նախարարության փոխանցմամբ, երեկ՝ փետրվարի 15-ին` ժամը 15:30-ի սահմաններում, Խրամորթի համայնքի վարչական տարածքում տրակտորով հերկ կատարող Խնապատ գյուղի բնակչի ուղղությամբ կրակոցներ են արձակվել, որի հետևանքով վնասվել է տրակտորի հետևի անվադողը:

Азербайджанцы под угрозой оружия заставили жителей села Храморт покинуть виноградники – глава общины
Представители ВС Азербайджана сегодня, 16 февраля, с угрозой применения оружия воспрепятствовали сельскохозяйственной деятельности мирных жителей на виноградниках в административном районе села Храморт Аскеранского района, заявил в беседе с «Арцахпресс» глава общины Храморт Зорик Абраамян.
«Нашим жителям запретили работать, азербайджанцы угрожали им и предупреждали, чтобы они больше не приходили на эти территории. Присутствовали и российские миротворцы. Азербайджанские военнослужащие заставили наших жителей покинуть виноградники угрожая оружием, но выстрелов не было», - сказал глава общины.
По словам нашего собеседника, в этих садах работают не только жители Храморта, но и жители соседней общины.
«Люди занимаются разной сельскохозяйственной деятельностью, чтобы заработать на жизнь, а получается, что их лишают источника дохода», - отметил глава общины Храморт.
Напомним, по данным МВД Республики Арцах, вчера, 15 февраля, около 15:30 Вооруженные силы Азербайджана открыли огонь в направлении жителя села Хнапат, который был занят сельскохозяйственными работами на тракторе на административной территории села Храморт, в результате чего была повреждена шина трактора.