Մարդկանց տները, մանկապարտեզներն ու դպրոցները, բուժկենտրոնները եղել են ադրբեջանական զինուժի ուղիղ թիրախի ներքո, իրականացվել են նպատակային հարձակումներ խաղաղ բնակչության նկատմամբ․ Թաթոյան
17/02/2022 18:45
ՀՀ և Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպաններ Արման Թաթոյանն ու Գեղամ Ստեփանյանն այցելել են էթնիկ զտումների արդյունքում բռնի տեղահանված խաղաղ բնակիչների ժամանակավոր կացարան։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է Արման Թաթոյանը․
«Ստեփանակերտում Արցախի գործընկերոջս` Գեղամ Ստեփանյանի հետ այցելել ենք Շուշիից ու Հադրութից ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից քաղաքացիական բնակավայրերն ավերելու, էթնիկ զտումների արդյունքում բռնի տեղահանված խաղաղ բնակիչներին ժամանակավոր կացարան:
Ուսումնասիրվել է նրանց իրավունքների ապահովման վիճակը, տեղի են ունեցել առանձնազրույցններ ժամանակավոր կացարանում բնակվող մարդկանց հետ։
Բոլորն էլ նշել են, որ թե´ Շուշի, թե´ Հադրութ քաղաքներում, հարակից գյուղերում մարդկանց տները պատերազմի ընթացքում եղել են ադրբեջանական զինված ուժերի ուղիղ թիրախի ներքո, իրականացվել են նպատակային հարձակումներ խաղաղ բնակչության նկատմամբ։
Մարդիկ վկայել են, որ ադրբեջանական ուղիղ հարձակումների ներքո են եղել մանկապարտեզներն ու դպրոցները, բժշկական կենտրոնները:
Բռնի տեղահանման, ադրբեջանական հարձակումների արդյունքում մարդիկ զրկվել են ոչ միայն իրենց բնակարաններից, այլ նաև տարատեսակ տեխնիկաներից՝ մարդատար մեքենաներ, գյուղատնտեսական տեխնիկա, ինչպես նաև մանր ու խոշոր եղջերավոու և այլ ընտանի կենդանիներից։
Տևական ժամանակ խաթարված է եղել երեխաների կրթության իրավունքը, առաջ են եկել սոցիալական լուրջ խնդիրներ ընտանիքների համար, որոնք այսօր էլ արդիական են։
Այս ամենի վրա ազդում է այն, որ ադրբեջանական իշխանությունները շարունակում են զինված ուժերի կրակոցներով խոչընդոտել մարդկանց գյուղատնտեսությամբ զբաղվելը, ընտանիքի եկամուտը վաստակելը:
Բնակիչները բարձրացրել են հարցեր` կապված նոր բնակարանների հերթագրման կարգի ու պայմանների հետ:
Այցի արդյունքներն ակնհայտորեն վկայում են, որ խաղաղ բնակիչների տեղահանումները թիրախային զինված հարձակումների հետևանք են, ինչն էլ ուղիղ կապված է ադրբեջանական հայատյացության ու թշնամանքի պետական քաղաքականության հետ: Դա տարվում է ոչ միայն էթնիկ, այլ նաև կրոնական հիմքերով։
Մարդկանց բարձրացրած անհատական բոլոր խնդիրներն արձանագրվել են` ըստ իրավասության ընթացք տալու նպատակով։

Дома мирных жителей, детсады и школы, медицинские центры находились под прицелом ВС Азербайджана и подвергались целенаправленной атаке – Арман Татоян
17/02/2022 20:14
Защитники прав человека Армении и Республики Арцах, Арман Татоян и Гегам Степанян, посетили насильственно перемещенных в результате этнических чисток мирных жителей Арцаха. Об этом сообщил на своей странице в Facebook Арман Татоян.
«В Степанакерте со своим арцахским коллегой Гегамом Степаняном посетили временное жилье, где проживают насильственно перемещенные из Шуши и Гадрута мирные жители после разрушения азербайджанскими вооруженными силами мирных населенных пунктов, этнических чисток.
Изучено состояние с защитой их прав, состоялись отдельные беседы с людьми, размещены во временном жилье.
Все отметили, что и в городе Шуши, и в Гадруте, и соседних селах дома мирных жителей находились под прицелом ВС Азербайджана, были осуществлены целенаправленные атаки на мирное население.
Люди свидетельствуют о том, что прямому нападению азербайджанских вооруженных сил подвергались детские сады и школы, медицинские центры.
Насильственно перемещенные в результате азербайджанских нападений люди лишились не только своих домов и квартир, но и различной техники – машин, сельскохозяйственной техники, а также мелкого и крупного рогатого скота, других семейных животных.
В течение длительного времени было нарушено право детей на образование, в семьях возникли серьезные социальные проблемы, которые и сегодня остаются актуальными.
На все это влияет также то обстоятельство, что азербайджанские власти, продолжая обстрел со стороны вооруженных сил, препятствуют людям заниматься сельским хозяйством, зарабатывать доход для семьи.
Жители озвучили также вопросы, связанные с порядком и условиями очереди на получение новых квартир.
Результаты визита свидетельствуют о том, что насильственное перемещение мирных жителей является следствием целенаправленных военных атак, что напрямую связано с азербайджанской политикой армяноненавистничества и вражды. Эта политика проводится не только на этнической, но и на религиозной основе.