«Հրապարակ». Նարեկ Բաբայանը գործուղվում է ԶՊՄԿ, որպեսզի 15 տոկոսի տնօրինման հարցում իշխանությունների աչքն ու ականջը լինի
17/02/2022 09:59
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Սյունիքից տեղեկացանք, որ ազատման դիմում է ներկայացրել Սյունիքի փոխմարզպետ Նարեկ Բաբայանը։ Երեկոյան արդեն վարչապետը ստորագրեց ազատման հրամանը: Նա աշխատանքի է տեղափոխվում Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ։ Առաջիկա օրերին պաշտոնանկ կլինեն նաև մարզպետ Մելիքսեթ Պողոսյանն ու մյուս փոխմարզպետ Կարո Ավանեսյանը։ Կառավարությունում դժգոհ են Սյունիքի ղեկավար կազմի աշխատանքից, և տևական ժամանակ է՝ մարզպետին փոխարինող են փնտրում, ուզում են գտնել մեկին, որը բռի մեջ կհավաքի մարզը և առաջիկայում սպասվող ապաշրջափակման ու դիրքային զիջումների ժամանակ կկարողանա զսպել հանրային ընդվզումները։
Տեղեկացանք, որ Պողոսյանը 2 օր առաջ «բյուլետեն» է ձևակերպել, որպեսզի հնարավորինս ձգի իր ազատումը։ Նա մեզ փոխանցեց, որ աշխատում է, ազատման մասին էլ ասաց՝ խոսակցություն չի եղել: Չհերքեց առողջական խնդիրները, բայց․ «Գորիսի, Սիսիանի ուղղությամբ ես աշխատանքները տանում եմ: Հա, մի քիչ առողջական խնդիրներ կան, առաջիկա շաբաթը կբուժվեմ»: Որպեսզի այս ազատումները մարզում կառավարությանը դեմ տրամադրություններ չստեղծեն, այս մարդկանց անգործ չեն թողնի։
Նարեկ Բաբայանը գործուղվում է ԶՊՄԿ, որպեսզի սեփականատիրոջ կողմից կառավարությանը նվիրված 15 տոկոսի տնօրինման հարցում իշխանությունների աչքն ու ականջը լինի։ Ինչ վերաբերում է Սյունիքի հաջորդ մարզպետին, ապա քննարկվում է երկու թեկնածություն՝ ՔՊ-ական պատգամավորներ Դավիթ Դանիելյանի և Կարեն Համբարձումյանի: Վերջինիս թեկնածությանը կատեգորիկ դեմ են մարզի համայնքապետերը, նա ընդունելի ղեկավար չի կարող դառնալ, սակայն ՔՊ մեր աղբյուրները չեն բացառում, որ Փաշինյանը նրան մի քանի ամսով մարզպետ կնշանակի՝ նրա փոխարեն ԱԺ գործուղելով մեկ այլ ուսապարկի»։

«Грапарак»: Нарек Бабаян будет командирован в ЗММК и станет глазами и ушами власти
Газета «Грапарак» пишет, что накануне премьер-министр Никол Пашинян подписал решение об освобождении от должности вице-губернатора Сюникской области Нарека Бабаяна. Он переходит на работу в Зангезурский медно-молибденовый комбинат. В ближайшие дни будут отправлены в отставку также губернатор Меликсет Погосян и другой вице-губернатор Каро Аванесян. В правительстве недовольны работой руководящего состава Сюникской области и уже долгое время ищут замену губернатору. Хотят найти кого-то, который сможет прибрать к рукам область и во время предстоящей деблокады и уступки позиций сдержать общественный бунт.
«Нам сообщили, что Погосян 2 дня назад оформил «бюллетень», чтобы по возможности оттянуть свое освобождение. Он сообщил нам, что работает, а об увольнении разговоров нет. Не опроверг проблемы со здоровьем, отметив: «Я провожу работу в направлении Гориса, Сисиана. Да, есть какие-то проблемы со здоровьем, но поправлюсь в течение ближайшей недели». Чтобы эти увольнения не спровоцировали в области антиправительственные настроения, этих людей не оставят без работы.
Нарек Бабаян будет командирован в ЗММК, чтобы стать глазами и ушами власти в вопросе управления подаренных собственником правительству 15% акций. Что касается следующего губернатора Сюника, то обсуждаются две кандидатуры – депутатов «Гражданского договора» Давида Даниеляна и Карена Амбарцумяна. Руководители общин Сюника категорически против кандидатуры последнего, он не может стать приемлемым руководителем. Однако, наши источники в «Гражданском договоре» не исключают, что Пашинян назначит его губернатором на несколько месяцев, командировав вместо него в парламент другого рюкзака», - пишет газета.