Դեռ ունենք դեպքեր, երբ նույնականացումն ավարտվել է, բայց զոհվածների ծնողները իրենց մեջ ուժ չեն գտնում տանելու և հուղարկավորելու․ Անահիտ Ավանեսյան
17/02/2022 12:51
Լրագրողների հետ զրույցում առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը հայտարարեց՝ այսօրվա դրությամբ դիահերձարաններում դեռ կան 44-օրյա պատերազմում զոհված զինծառայողների մասունքներ, որոնք նույնականացվել են, սակայն ծնողները չեն հուղարկավորում։
«Այո, ցավոք սրտի, դեռ ունենք նման դեպքեր, երբ նույնականացումն ավարտվել է, անգամ մի քանի, կրկնվող հետազոտությունների պարագայում էլ ծնողները կամ հարազատները դեռ իրենց մեջ ուժ չեն գտնում տանելու և հուղարկավորելու։ Մենք պատկերացնում, հասկանում ենք, որ դա ցավոտ, շատ դժվար պրոցես է։ Ե՛վ ՔԿ-ն, և՛ մյուս պատկան մարմինները զբաղվում են, որպեսզի այս ընթացքը հնարավորինս արագ ավարտին բերենք», - ասաց Ավանեսյանը։
Նա նշեց նաև, որ մարմինների, մասունքների ԴՆԹ հետազոտման, նույնականացման գործընթացն ամբողջութամբ ավարտվել է։
«Մենք ունեինք դժվար հետազոտվող մասունքներ, որոնք շատ քայքայված էին, շատ դժվար էր դրանցից ԴՆԹ առանձնացնելը: Մենք 100-ից մի փոքր ավելի մասունք ուղարկեցինք Հոլանդիա, ստացանք դրանց արդյունքները, և այդ փուլը ևս ավարտվել է։ Այս պահին, կարելի է ասել, որ մենք նույնականացման գործընթացն ամբողջովին ավարտել ենք, ներկայում հետազոտման մեջ չունենք որևէ փորձանմուշ», - ասաց Անահիտ Ավանեսյանը։
Նրա խոսքով, սակայն, կան մասունքներ, որոնց նույնականացումն անհնար է իրականացնել։
«Դրանք առանձին արխիվացած են», - ասաց Ավանեսյանը։
Հարցին՝ դիահերձարաններում քանի՞ մարմին կամ մասունք է պահվում, առողջապահության նախարարը հրաժարվեց պատասխանել։
«Թիվ չեմ կարող հնչեցնել։ Ընդհանուր թվերի հետ կապված պատկան մարմինը Քննչական կոմիտեն է, դա իրենց իրավասությունն է, ես ինձ չեմ վերապահի նման իրավասություն», - ասաց նա։
Անահիտ Ավանեյանը վստահեցրեց նաև, որ բոլոր դիահերձարանները վերանորոգումից հետո համապատասխանում են անհրաժեշտ չափանիշներին, ապահովված են սառնարաններով, իսկ այն ցավալի պատկերը, որին հասարակությունն ականատես եղավ 2021 թվականին, երբ զոհված զինծառայողների աճյունները պարկերով ընկած էին գետնին, «կոնկրետ աշխատակիցների ոչ պատշաճ վերաբերմունքի արդյունք էր»։

У нас есть случаи, когда идентификация останков завершена, но родители не находят в себе сил забрать и похоронить – Анаит Аванесян
17/02/2022 14:32
Министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян заявила сегодня на брифинге, что по состоянию на сегодняшний день, есть останки погибших в 44-дневной войне, которые идентифицированы, однако родные не забирают их для захоронения.
«Да, к сожалению, у нас есть такие случаи, когда идентификация останков завершена, проведено даже несколько исследований, но родители или родные не находят в себе сил забрать их и похоронить. Мы представляем, понимаем, что это очень сложный, болезненный процесс. И Следственный комитет, и другие надлежащие органы заняты тем, чтобы этот процесс был скорее завершен», - сказала Аванесян.
Она отметила, что процесс опознание останков погибших полностью завершен.
«У нас были останки, которые  находились в таком состоянии, что из них трудно было выделить ДНК. Мы отправили на опознание в Нидерланды более 100 мелких фрагментов останков и получили ответы. Этот этап тоже завершен. На данный момент можно сказать, что мы полностью закончили процесс идентификации, и в настоящее время нет тел и останков в процессе опознания», - сказала Анаит Аванесян.
По ее словам, однако, есть останки, опознание которых невозможно провести.
«Они сейчас архивированы», - отметила министр.
Министр здравоохранения не уточнила, сколько тел или останков хранятся в моргах.
«Я не могу назвать цифру. Общей цифрой занимается Следственный комитет, это входит в его полномочиях, у меня нет таких полномочий», - сказала она.
Анаит Аванесян также заверила, что после ремонта все морги соответствуют необходимым стандартам, обеспечены холодильниками, а та печальная картина, очевидцем которой общество стало в 2021 году, когда тела погибших военнослужащих были свалены на полу в полиэтиленовых пакетах, «результат ненадлежащего отношения конкретных сотрудников».