Արայիկ Հարությունյանի դեմ ադրբեջանական իշխանությունների հայտարարած հետապնդման նպատակը ոչ այլ ինչ է, քան Արցախում ապրող յուրաքանչյուր մարդու ահաբեկելը. հայտարարություն
18/02/2022 10:00
Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանն ու ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը համատեղ հայտարարությամբ են հանդես եկել:
«Ադրբեջանական իշխանությունների հայտարարությունը` կապված Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի նկատմամբ հայտարարված քրեական հետապնդման հետ, սեփական պատերազմական հանցանքները քողարկելուն,  միջազգային հանրությանը մոլորեցնելուն և Արցախի խաղաղ բնակչությանն ահաբեկելուն ուղղված հերթական քայլն է:
Ադրբեջանական իշխանությունները միշտ են վարել Արցախն արտաքին աշխարհից մեկուսացնելու, մարդու իրավունքները խախտող, խաղաղության դեմ ուղղված պատերազմական հանցանքները թաքցնելու քաղաքականություն` կեղծելով փաստերը: Սրանով շարունակաբար կոպիտ կերպով խախտել են մարդու իրավունքների և մարդասիրական իրավունքի միջազգային բացարձակ պահանջները:
Հայաստանի և Արցախի, ինչպես նաև միջազգային  հանրային գործիչների, փորձագետների ու  լրագրողների թիրախավորելու, նրանց, այսպես կոչված, սև ցուցակներով շանտաժի ու հետապնդման ենթարկելու գործելաոճը լավագույնն է փաստում, որ ադրբեջանական իշխանությունների խաղաղության կոչերն ու հայտարարություններն իրականում կեղծ են, շղարշ են արտաքին աշխարհի համար և ունեն իսկական մտադրությունները քողարկելու նպատակ:
Իրականում, տարիներով է վարվել հայատյացության հովանավորության և թշնամանքի քարոզի քաղաքականություն էթնիկ ու կրոնական հիմնական հենասյուներով` խորքային անհանդուրժողականությամբ:
Փաստացի, վարվել է ցեղասպան քաղաքականություն, որը շարունակվում է նաև ներկայում:
Անգամ կրթական համակարգում է դրված հայատյացության և թշնամանքի քաղաքականությունը` ապահովելով նույնական վերարտադրություն հետագայում և ատելության տարածում հասարակությունում (հիմնավորվում է փաստերով):
Այս քաղաքականությունն է այն աղբյուրը, որ սնուցել ու խրախուսել է Հայաստանի ու Արցախի խաղաղ բնակչության նկատմամբ ադրբեջանական զինված ծառայողների վայրագություններն ու խոշտանգումները, խաղաղ բնակչության էթնիկ զտումները արցախյան 44-օրյա պատերազմի ընթացքում` այդ պատերազմից առաջ ու հետո տարբեր զինված հարձակումներով ու հանցավոր արարքներով:
Հենց ադրբեջանական իշխանությունն է ուղիղ պատասխանատու պատերազմական և մարդկության դեմ ուղղված հանցանքների, այդ թվում` Արցախի գրեթե բոլոր քաղաքացիական բնակավայրերը, ահաբեկիչների ու վարձկանների օգտագործմամբ, դիտավորյալ և նպատակային հարձակման ենթարկելու, 80 քաղաքացիական անձանց սպանելու, 165 քաղաքացիական անձանց տարբեր աստիճանի վիրավորումներ հասցնելու, հայ գերիներին խոշտանգելու և զոհված զինծառայողների մարմինները անարգելու, Արցախի մոտ 40 000 քաղաքացիական բնակչությանը հայրենի տներից ունեզրկելու և բռնի տեղահանելու, Արցախում հայկական պատմամշակութային հուշարձանները պղծելու, վանդալիզմի ենթարկելու և ոչնացնելու համար։
Ադրբեջանական իշխանությունները պատասխանատվություն են կրում COVID-19 համավարակի պայմաններում միջազգայնորեն անթույլատրելի զինված հարձակումների համար, որոնցով կաթվածահար արեցին Հայաստանի ու Արցախի առողջապահության համակարգերը և դրանով ապահովեցին մահվան թվերի շեշտակի աճ:
Նույն կերպ էլ նրանք տարբեր գործիչների, իրավապաշտպանների ու լրագրողների (այդ թվում` միջազգային) նկատմամբ թշնամանքի մղումով քրեական գործեր հարուցելով փորձել են ուղղակի քողարկել իրենց կատարած ու կատարելիք վայրագությունները Արցախի խաղաղ հայ բնակչության նկատմամբ:
44-օրյա պատերազմից հետո ադրբեջանական իշխանությունների այս քաղաքականությունն ավելի է սաստկացել, ստացել է նոր դրսևորումներ. թույլ չեն տալիս մարդկանց վերականգնել կյանքը պատերազմից հետո, անընդհատ խաղաղ բնակչության համար փորձում են ստեղծել հուսահատության մթնոլորտ` մարդկանց անվտանգության, կյանքի ու մյուս կենսական իրավունքների դեմ ամենօրյա հանցավոր ոտնձգություններով ու այլ ահաբեկչական արարքներով:
Հայաստանի և Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանների վերը շարադրված գնահատականները հիմնված են հավաստի, կոնկրետ փաստերի վրա և տեղ են գտել մեր բազմաթիվ զեկույցներում:
Ուստի, Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի դեմ ադրբեջանական իշխանությունների հայտարարած հետապնդման նպատակը ոչ այլ ինչ է, քան Արցախում ապրող յուրաքանչյուր մարդու ահաբեկելը և խաղաղ բնակչության մոտ խուճապ առաջացնելը: Անգամ ադրբեջանական իրավապահ մարմինների բառապաշարն է բացահայտ վկայում այդ նպատակի մասին: Սա իր հերթին նշանակում է, որ այդ հետապնդումն ունի քաղաքական շարժառիթներ և հիմնված է փաստերի բացահայտ մանիպուլիացիայի վրա:
Մենք միջազգային հանրությանը համոզված իրազեկում ենք, որ ադրբեջանական իշխանությունները շարունակելու են փաստերի կեղծումը և մոլորեցումը նորանոր մեթոդներով, ինչպես նաև խաղաղ բնակչության նկատմամբ իրենց հանցավոր արարքները խաղաղության կոչերի ներքո թաքնվելով, քանի դեռ իրենց ցեղասպան քաղաքականության համար հասցեական արձագանքի և պատասխանատվության չեն արժանացել ու չեն պատժվել իրենց հանցավոր արարքերի համար:
Այս համատեղ հայտարարությունը կուղարկվի միջազգային կառույցներին նաև առանձին նամակներով», - նշված է հայտարարությունում:

Цель объявленного властями Азербайджана преследования в отношении Араика Арутюняна – в запугивании каждого живущего в Арцахе человека
18/02/2022 16:12
Защитники прав человека Республики Арцах и Армении, Гегам Степанян и Арман Татоян, выступили с совместным заявлением.
«Заявление властей Азербайджана в связи объявлением уголовного преследования в отношении президента Республики Арцах Араика Арутюняна является очередным шагом, направленным на сокрытие собственных военных преступлений, введение в заблуждение международного сообщества и запугивание мирного населения.
Власти Азербайджана всегда проводили политику изоляции Арцаха от внешнего мира, сокрытия нарушений прав человека и военных преступлений против мира, фальсифицируя факты. Тем самым постоянно грубо нарушались исключительные международные требования в сфере прав человека и гуманитарного права.
Практика преследований общественных деятелей, экспертов и журналистов Армении и Арцаха, а также представителей международного сообщества, их шантажа и включения в так называемые черные списки является лучшим доказательством того, что призывы к миру и заявления азербайджанских властей являются лживыми, пеленой для внешнего мира и нацелены на сокрытие реальных намерений.
В действительности, на протяжении лет проводилась политика покровительства армяноненавистничества и пропаганды вражды на этнической и религиозной почве – с глубокой нетерпимостью.
Фактически, проводилась геноцидальная политика, которая и сегодня продолжается.
Даже в основу системы образования заложена политика армяноненавистничества и вражды, обеспечивающая повторение подобного в дальнейшем и распространение ненависти в обществе (обосновано фактами). Эта политика – тот источник, который питал и поощрял совершенные азербайджанскими военнослужащими зверства и пытки, этнические чистки мирного населения во время 44-дневной Арцахской войны, а также до и после войны – путем различных вооруженных нападений и преступных деяний.
Именно правительство Азербайджана несет прямую ответственность за военные преступления и преступления против человечества, в том числе, преднамеренные и точечные нападения почти на все гражданские населенные пункты Арцаха с участием террористов и наемников, убийство 80 мирных жителей, ранение 165 мирных жителей, пытки армянских пленных и надругательства над телами погибших, лишение 40 000 мирных жителей Арцаха их домов и насильственное выселение, осквернение армянских историко-культурных памятников в Арцахе, вандализм и их уничтожение.
Власти Азербайджана несут ответственность за международно неприемлемые вооруженные нападения в условиях пандемии COVID-19, которые парализовали системы здравоохранения Армении и Арцаха, тем самым приведя к резкому росту смертности.
Точно так, возбуждая уголовные дела против различных политиков, правозащитников и журналистов (в том числе международных) на почве ненависти, они пытались скрыть совершенные и совершаемые ими зверства против мирного армянского населения Арцаха.
После 44-дневной войны эта политика азербайджанских властей еще больше усилилась и получила новые проявления: они не позволяют людям восстановить свою жизнь после войны, постоянно пытаются создать атмосферу безысходности для мирного населения посредством ежедневных преступных посягательств на безопасность людей, их права на жизнь и другие фундаментальные права и иными террористическими актами.
Изложенные выше Защитниками прав Армении и Республики Арцах оценки основаны на достоверных, конкретных фактах и были включены в наши многочисленные доклады.
Поэтому, цель объявленного властями Азербайджана преследования в отношении президента Республики Арцах Араика Арутюняна не что иное, как запугивание каждого живущего в Арцахе человека и сеяние паники среди мирного населения. Об этом явно свидетельствует даже лексикон азербайджанских правоохранительных органов. Это в свою очередь означает, что преследование имеет политические мотивы и основано на явной манипуляции фактами.
Мы с уверенностью информируем международное сообщество, что азербайджанские власти будут продолжать фальсификацию фактов и введение в заблуждение новыми методами, а также свои преступные действия против гражданского населения, скрываясь под призывами к миру, до тех пор, пока они не удостоятся адресной реакции за  геноцидальную политику и не наказаны за свои преступления.
Это совместное заявление будет направлено международным структурам также отдельным письмом», - говорится в заявлении.