Դատավորն իմացել է, որ ռազմագերու պաշտպանը ես եմ և ձգել է վարույթը՝ ադրբեջանական զնդաններում տանջված մարդուն 27 օր զրկելով կալանքի վերանայման իրավունքից․ Մելիքյան
18/02/2022 18:37
Իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․
«Այսօր մեր վստահորդ, ադրբեջանական գերությունից վերադադառնալուց հետո դեկտեմբերի 30-ին կալանավորված Արման Խաչատրյանի գործով վերաքննիչ դատարանի նիստն էր։ Նախագահող դատավոր՝ Տիգրան Սիմոնյան։
Կալանավորվելուց 50 օր հետո։
Բողոքը բերելուց 45 օր հետո։
Բողոքը վարույթ ընդունելուց 27 օր հետո։
Եվ ահա, դատավորը մտավ դահլիճ և անմիջապես հայտնեց ինքնաբացարկ՝ իմ նկատմամբ «խիստ բացասական, անբարյացկամ վերաբերմունք ունենալու» հիմքով։ Իմ մի գրառման պատճառով, որում շատ կոռեկտ ձևով (մի կերպ եմ ինձ զսպել) կարծիքս եմ հայտնել լեգենդար հրամանատար Աշոտ Մինասյանին կալանավորելու իր որոշման մասին (գրառումս կցում եմ):
Ի՞նչ է ստացվում։ Դատավոր Տ.Սիմոնյանը հունվարի 22-ին ստացել է գործը, նույնը օրը իմացել է, որ մեր ռազմագերու պաշտպանը ես եմ և ձգել է վարույթը այնքան, որքան կարողացել է՝ ադրբեջանական զնդաններում տանջված մարդուն 27 օր շարունակ զրկելով իր կալանքի վերանայման իրավունքից։
Այդ ընթացքում նա մի ձևական նիստ է նշանակել՝ մեզ նամակ ուղարկելով այդ նիստի մասին նիստի հաջորդ օրը։
Այնինչ  նա կարող էր ինքնաբացարկ հայտնել հենց հունվարի 22-ին՝ գոնե մի փոքր հարգանք դրսևորելով դատավորի իր առաքելության նկատմամբ։
Հետևությունները թողնում եմ ընթերցողներին։
ՀԳ. Մենք իրոք ընկերական հարաբերություններ ենք ունեցել, սակայն երբ Տիգրանը դարձել է նիկոլի քաղաքական թիմի անդամ (սոցապ փոխնախարար), ես նրա հետ որևէ շփում չեմ պահպանել»։

Судья затягивал производство, лишив военнопленного Армана Хачатряна 27 дней права пересмотра ареста – Рубен Меликян
18/02/2022 20:16
«Сегодня состоялось заседание Апелляционного суда по делу нашего доверителя, арестованного 30 декабря после возвращения из азербайджанского плена Армана Хачатряна. Предстательствующий судья – Тигран Симонян.
Через 50 дней после ареста.
Через 45 дней поле подачи апелляционной жалобы.
Через 27 дней после принятия жалобы к производству.
И вот судья вошел в зал заседания и сразу заявил самоотвод, на основании «крайне негативного, недоброжелательного отношения» ко мне. Из-за одной моей записи, в которой я в очень корректной форме (кое-как сдержав себя) выразил мнение о его решение арестовать легендарного командира Ашота Минасяна (статус прилагается).
"Решение новоявленного судьи Апелляционного суда Тиграна Симоняна об аресте легендарного командира Ашота Минасяна («Ашота Ерката») до такой степени незаконно, что может вызвать у любого имеющего знания об уголовном судопроизводстве на уровне 3-го курса только саркастическую улыбку.
С тобой все ясно, Тигран. Жаль".
Что получается? Судья Т.Симонян 22 января получил дело, в тот же день узнал, что я защитник нашего военнопленного и затягивал производство столько, сколько мог, лишив замученного в азербайджанской тюрьме человека 27 дней подряд права пересмотра ареста.
За это время он назначил какое-то формальное заседание, отправив нам письмо об этом заседании на следующий день после заседания.
Между тем, он мог объявить самоотвод именно 22 января, проявив хоть немного уважения к своей миссии судьи.
Оставляю выводы читателям.
P.S. У нас действительно были дружеские отношения, но когда Тигран стал членом политической команды никола (министром труда и социальных вопросов), я прервал с ним всякое общение».